Szerző Téma: D-4D & D-CAT  (Megtekintve 1377694 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4380 Dátum: 2020.02.08 18:31:30 »
Na de írom a lényeget.
Mint már írtam, az új szenzor 2,25 voltot ad légköri nyomáson, vagyis a turbó nyomás szemszögéből, 0 baron. A régi 1,07-et. Betettem az új szenzort, egyből jött a hibaüzenet. Üresben alig akart felpörögni gázadásra, így ki sem próbáltam.
Visszatettem a régi szenzort, de nem tettem rá a csövet. Közben az Octaviból kivett nyomásmérőt bekötöttem és felszalagoztam az ablaktörlőre. A nyomás így is kiment 1 barig, de nagyon lomha lett az autó. Cső vissza, majd újabb teszt. Nagy gáznál, kimegy 1,5 bar fölé az óra. Tehát, van turbó nyomás. Ezek szerint, a szenzor mégis jó, mert a diagnosztika is ennyit mutatott, ott egyszer ment be 2 barba. Nem gondoltam, hogy az új turbó, ekkorát tol.
Akkor mi lehet a gond? Szerintem illő lenne visszavennie a geometriát ekkora nyomásnál. Talán a nagy nyomás miatt, visszaveszi az üzemanyagot? Ha igen, akkor a monitoron látnom kellene, de a szerint nem veszi vissza. Ha meg van levegő, meg nafta, mi a csodáért nem megy?
Ezek szerint, marad az ECU újraprogramozás.

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4381 Dátum: 2020.02.08 19:15:53 »
Sziasztok
Itt ezt írja:
A MAP érzékelő félvezető típusú érzékelő. A nyomást a piezoelektromos hatás felhasználásával mérjük, amelynek során az érzékelőben lévő szilícium elemre gyakorolt nyomás megváltozása esetén az elektromos ellenállás is megváltozik. Ezenkívül a MAP érzékelőn a légnyomást a szívócsonkon belüli nyomás és a légköri nyomás között lehet váltani. Ennek eredményeként mind a beszívott levegő, mind a légköri nyomás egy érzékelővel érzékelhető. A beszívott levegő nyomása és a légköri nyomás közötti váltást a vákuumkapcsoló szelep (VSV) vezérli. Ha az alábbiakban felsorolt feltételek bármelyike létrejön, a VSV-t 150 milliszekundumra be kell kapcsolni (a motor ECU parancsával) a légköri nyomás észlelésére. Ha az alábbi feltételek egyike sem áll fenn, a VSV kikapcsol
ellenőrizze a beszívott levegő nyomását.
Tehát méri a légköri nyomást is.

Kicsit hiányosnak érzem ezt a leírást, mert a VSV szelep, az EGR hűtő aktuátorát vezérli, tehát hogy mennyire legyen hideg/meleg a kipufogógáz visszavezetés, ez ugye kell a motor melegítéshez, illetve a kevesebb károsanyag kibocsátáshoz is.
A MAP szenzor a leírás alapján csak kapcsolónak van feltüntetve, ami az alapjárati és a nem alapjárati üzemmód közötti eltérő EGR finomhangolást végzi.. de valóban, méri a töltőnyomást is, de hogy ez mibe hat még bele, (pl geometria állítása) arról már nem szól a fáma itt. 

Nyilván azt is befolyásolja és az E-VRV-n keresztül állítja azt, nem direkt módon, hanem az ECU-n keresztül, kérdés, hogy annak a működésébe mi szól még bele.. pl van külön turbó levegő hőfok jeladó is, ami nekem eddig fel sem tűnt..

Hmm.. a turbó nyomást szerintem nem is a geometria állítja (sőt, az inkább arra törekszik ugye, hogy állandó legyen a nyomás más-más fordulatnál is, ezt kompenzálja ki), inkább a pillangó/fojtószelep lesz az ami a nyomást finomhangolja az éppen kívánatos üzemállapotnak megfelelően..

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4382 Dátum: 2020.02.09 07:35:35 »
Bocsánat, hogy mindig az Octaviát hozom példának, de nekem az volt a teszt-tanuló autó.
Abban a fojtó szelep állandóan nyitva volt, le volt véve a vezérlés. A nyomásmérő óra be volt vezetve a hamutartó helyére, hogy mindig lássam a turbó nyomást. Ezt tettem az után, hogy azon sem volt nyomás, nem akart menni, amit végül a légtömeg mérő cseréje orvosolt.
Bizony, az is bele szólt a turbó működésébe. Miután jó lett, állandó nyitott fojtószelepnél, szépen változott a turbó nyomás, de nem a fordulat, hanem a terhelés függvényében. Mehettem 130-al, ha csak tartottam a tempót, elég volt 0,5 bar. Ha gyorsításkor padlóztam, kiment 1,1-1,2-ig, majd ahogy nőtt a fordulat, úgy vette vissza a nyomást.
A leírás szerint a fojtó szelep az EGR és a DPF működésébe, hőkompenzálásába játszik.
Ja, amúgy a márkaszervizes a turbó levegő hőérzékelőre mondta, hogy az a nyomásszenzor. Na azt (hőérzékelőt) még nem cseréltem.
Ezek szerint, marad a tuning műhely. Még ez az egy reményem van, hogy ott úrja írják az ECU-t a gyári sw-vel.

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4383 Dátum: 2020.02.09 08:56:46 »
Bocsánat, hogy mindig az Octaviát hozom példának, de nekem az volt a teszt-tanuló autó.
Abban a fojtó szelep állandóan nyitva volt, le volt véve a vezérlés. A nyomásmérő óra be volt vezetve a hamutartó helyére, hogy mindig lássam a turbó nyomást. Ezt tettem az után, hogy azon sem volt nyomás, nem akart menni, amit végül a légtömeg mérő cseréje orvosolt.
Bizony, az is bele szólt a turbó működésébe. Miután jó lett, állandó nyitott fojtószelepnél, szépen változott a turbó nyomás, de nem a fordulat, hanem a terhelés függvényében. Mehettem 130-al, ha csak tartottam a tempót, elég volt 0,5 bar. Ha gyorsításkor padlóztam, kiment 1,1-1,2-ig, majd ahogy nőtt a fordulat, úgy vette vissza a nyomást.
A leírás szerint a fojtó szelep az EGR és a DPF működésébe, hőkompenzálásába játszik.
Ja, amúgy a márkaszervizes a turbó levegő hőérzékelőre mondta, hogy az a nyomásszenzor. Na azt (hőérzékelőt) még nem cseréltem.
Ezek szerint, marad a tuning műhely. Még ez az egy reményem van, hogy ott úrja írják az ECU-t a gyári sw-vel.

a hibakeresésre még egy hasonló story: https://autotechnika.hu/cikkek/motor-eroatvitel/8358/a-toeltolevego-nyomaban

az octavia az változó-geometriás turbo-s volt vagy wastegate-es? (egy konkrét motortípust írhatnál)

egy kis turbo-s video, a karakterisztikák érdekesek! https://www.youtube.com/watch?v=NNCZgbkHc7o
kár hogy a VGT-ről nincs benne szó..
« Utoljára szerkesztve: 2020.02.09 09:01:46 írta helkis »

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4384 Dátum: 2020.02.09 19:39:50 »
Igen, az Octavia változó geos volt. 1.9 TDI, 110 LE. Még most is tökéletesen működik egyik barátomnál, pedig kajakihordásra használják, nem kímélve.
Ezt a Lagunás cikket már olvastam. A vezérlő mágnesszelep nálam is ki lett cserélve, az elsők között. Gyári lett betéve.
Itt most úgy érzem, az a gond, hogy sok a nyomás. Állítólag ezeknél 1.1 körül kellene lenni, na ez eléggé kitartóan tud 1.5-öt, de ha padlózom kisebb fokozatba, közel megy a kettő barhoz.
Ahogy az új nyomásszenzort betettem, egyből fényárba pompázott a műszeregység. Le kellett vennem az akkut, hogy törlődjön. A régi szenzorral, semmi hibakód. Nem írt a diagnosztika sem túl magas nyomást.
Most ott tartok, hogy:
-vezérlő mágnesszelep cserélve
-légtömegmérő cserélve
-teljes szívórész kitakarítva
-EGR próbára kiíratva
-turbó cserélve (van is töltés rendesen)
-szívókör nyomáspróbázva (nem fúj ki sehol)
Ezek után arra gondolok, hogy a befecskendezéssel lehet gond. Most óvatosan közlekedve, 6.5 liter körül fogyaszt. Ez szerintem nem kevés, tehát elvileg kap anyagot. Amikor a nyomásszenzorról levettem a nyomócsövet, akkor is kiment a nyomás 1 barig, de rohadt lassan, nagyon lusta lett a gép. Az új szenzorral, alig akart gázadásra felpörögni, ki sem próbáltam.

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4385 Dátum: 2020.02.10 18:31:09 »
...
Ezek után arra gondolok, hogy a befecskendezéssel lehet gond. Most óvatosan közlekedve, 6.5 liter körül fogyaszt. ...

Ha sok a rövid táv, télen ez teljesen rendben van..

A turbó csere előtt program módosítás? mik voltak a hiba tünetei?

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4386 Dátum: 2020.02.10 21:57:25 »
A tünetek ugyan ezek voltak. Amikor vettem az autót, előtte volt dpf regeneráláson. Gondoltam, dpf cserével megúszom.
Jött a szerelő, aki kiherélte a dpf-et. Aztán vettem dpf emulátort, de csak a hibakódok szűntek meg, a hiba nem. Ezután jött a turbó csere. A házba beleért két helyen a lapát, ezért gondoltam, 300 ezer fölött, kicserélem, mint egyszer megálljon, vagy széthulljon.
Volt EGR ideiglenes kiírás, de nem az volt a gond. A dpf most rendbe van, nem füstöl, csak ha kell. Az új turbó tol mint a veszedelem, de pont ez a gondom. Valamiért nincs limit. Ha a befecskendezéssel van gond, hamarosan megint teletolja az egészet korommal. Na akkor lesz kiherélve az egész rendszer és nem érdekel, ki mit fog mondani, mert ha van rá pénz, akkor sem fogok fél évente 3-4 száz ezret költeni azért, mert nincs a földön, aki meg tudja csinálni. Persze, ettől még nem menne jobban.
A lényeg, hogy DPF-el és EGR-el, vagy nélküle, nincs különbség. Hiába a turbónyomás, mégsem indul meg 1500-1700 fordulatnál, még inkább pici torpanás van. 1500-ig, ha nem nyomom nagyon, szuper jól megy.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10258
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4387 Dátum: 2020.02.11 08:39:45 »
Szia!

Nagyon szuper nyomon követni ezt a komoly munkát, amit végzel, és tényleg nem kis idő, pénz és energia az, amit belefektetsz, ritka az ilyen :yes:

Nem szoktam ilyeneket írni sűrűn (lehet öregszem), ne értsd felre, de egy diagnózis erejéig nem lenne értelme elvinni valami  olyan helyre, ahol már találkoztak ilyennel? Akár TTG, nem tudom  :hmmmm: Vagy már ezen is túl vagy?

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4388 Dátum: 2020.02.11 12:11:48 »
A tünetek ugyan ezek voltak. Amikor vettem az autót, előtte volt dpf regeneráláson. Gondoltam, dpf cserével megúszom.
Jött a szerelő, aki kiherélte a dpf-et. Aztán vettem dpf emulátort, de csak a hibakódok szűntek meg, a hiba nem. Ezután jött a turbó csere. A házba beleért két helyen a lapát, ezért gondoltam, 300 ezer fölött, kicserélem, mint egyszer megálljon, vagy széthulljon.
Volt EGR ideiglenes kiírás, de nem az volt a gond. A dpf most rendbe van, nem füstöl, csak ha kell. Az új turbó tol mint a veszedelem, de pont ez a gondom. Valamiért nincs limit. Ha a befecskendezéssel van gond, hamarosan megint teletolja az egészet korommal. Na akkor lesz kiherélve az egész rendszer és nem érdekel, ki mit fog mondani, mert ha van rá pénz, akkor sem fogok fél évente 3-4 száz ezret költeni azért, mert nincs a földön, aki meg tudja csinálni. Persze, ettől még nem menne jobban.
A lényeg, hogy DPF-el és EGR-el, vagy nélküle, nincs különbség. Hiába a turbónyomás, mégsem indul meg 1500-1700 fordulatnál, még inkább pici torpanás van. 1500-ig, ha nem nyomom nagyon, szuper jól megy.

Érdekes egy helyzet ez már tuti..
de van még pár ötletem:) : ha túl sok a bejövő levegő, arra hibakódot kéne dobnia szvsz, mert felborul a kívánt levegő/üa keverék arány (tehát szegény lesz a keverék, azaz nem megfelelő az égés), ezt nem fogja/tudja kikompenzálni az ECU szerintem.. ugyanúgy ha túl dús a keverék, akkor sem jó az égés, arra is hibakódot kell dobnia..

Ráadásul van is a körben egy ilyen szenzor: A/F Sensor (89467-20100).
Mi van akkor, (ez a DPF után van) ha DPF cserekor ez megmarhult és mindig jó értéket ad vissza?
így nem lenne szabályozva rendesen az arány, illetve hibakód sem lenne, annak ellenére, hogy valójában nem ez a helyzet..

Illetve a fojtószelepnek is van egy szögállás jeladója, ami a korábbi linkelt PDF-ben "Diesel Throttle" néven fut vagyis "gázkar" (valójában fojtó levegő karnak lehetne mondani), valószínűleg a gázpedál potijáról kapja a jelet, hogy hogy álljon, tehát ezeket is ki kellene mérni, hogy megfelelő-e a működési tartományuk.. illetve hogy asztalon működnek-e (pl ha a dc motor megy benne, de a fogaskerékről, ami a pillangót viszi hiányzik pár fog, akkor nem fog üzemelni, de hibajel sem lesz)
Ha ezek után is az jön ki, hogy nem működik, akkor programból kell megpróbálni működtetni (már ha lehet ilyet), ha úgy sem jó, akkor nem jó a ECU-EDU kimenete/bemenete..  (ezek órajleit a főtengely és vezérműtengely jeladók adják, ezeket is meg lehetne nézni, nincs-e kimaradás, vagy fals jel rajtuk, ami miatt nem tud megfelelően dolgozni az adott központi egység)

Most már ne add fel, szerintem már nincs messze a megfejtés!

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4389 Dátum: 2020.02.11 20:00:07 »
Sziasztok, megpróbálok mindenre választ adni.
Köszönöm, hogy támogattok és ötleteket adtok. Mióta ide írok és válaszoltok, sokkal többet tudok a járgányról. Egyre több homályos dolog lesz érthető.
Amikor első körben nem lett jobb az autó, egyből elvittem a Toyota márkaszervízbe. Ott megállapították, hogy nincs semmi gond. Majd menet közben (mert nem mentek ám vele), kiderült, nincs turbó nyomás.
Ezután jött a turbó csere. Amikor szét volt szedve, asztalon leteszteltem az EGR és fojtószelep motorjait, működésüket. A helyzet jeladót ugyan nem tudtam, de a legutóbbi diagnosztikán, azt mutatta, hogy szépen működik.
A nyomás szenzor, mint már kiderült, a fojtó szelep fölött (után) van. Tehát ha nem nyit rendesen és nincs elég nyomás, akkor a szenzor is kevésnek érzékeli.
Ma voltam a helyi szervízben, ahol csinálták az EGR próbát. A tulaj szerel, a fia szoftveresen buherál.
Ma megint hülyének néztek. Elmondtam, mi minden lett kicserélve. Azt mondta a tulaj, nem kell ám egyből mindent cserélgetni! Mondom, hogy pillanatra kimegy az óra 2 barig, majd 1.5 bar körül nyom folyamatosan. Azt mondja a szoftos fiú, akkor fel kellene robbannia a turbónak. Mondom én, igen, csodálkozom is, hogy ekkorát nyom. Azt mondja, hogy valami nem jó, mert a diagnosztikának akkor 3 bart kell mutatni, mert a légkörit egynek számolja. Ő biztos tudja, de a márkaszervíz műszere, negatív előjelű nyomást mutatott, mikor nem volt nyomás a régi turbóval. Akkor mégsem 1-ről indul?
Azt mondja a srác, nem jó az órám. Mondom érdekes, a Skodában 1, max. 1,2 bart mutatott, ment is rendesen.
Most azt mondja, ennek 1,4 kell, hogy jól menjen. Mikor mondom, hogy jó az óra, azt mondja, biztos rossz csővel próbáltam, vagy nem jó helyen mértem. Szerintem a gyári nyomásszenzor közvetlen közelében van a legjobb hely. Én láttam már nyomást csökkentő csövet, de olyat ami nyomást emel, még nem. (Most viszont hogy rátaláltam, felteszem a kompresszorra, aztán visszavezetem, majd kikapcsolom és mindig lesz nyomásom. Ezzel meg hajtok egy turbinát, ami áramot termel.)
OK, hülye vicc volt. Na lényeg, hogy a főszerelő, meg van győződve, hogy nincs nagy baj és meg tudják oldani.
Jövő keddre kaptam időpontot. Azért ha pénteken jó idő lesz, kipróbálom még egyszer. Hozok a cégtől hitelesített 2,5 baros órát és 10 baros levegő csővel kötöm rá.
Ennek az A/F szenzornak utána nézek még.

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4390 Dátum: 2020.02.11 20:07:26 »
Meg is találtam.
https://www.toyodiy.com/parts/p_E_2012_TOYOTA_AVENSIS_ADT270L-AEFGYW_8401.html?hl=89467B
Ahogyan a DPF differenciál szenzor is megállt egy értéken, bármelyik másik is elromolhat így.
« Utoljára szerkesztve: 2020.02.11 20:09:00 írta suszitibi »

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4391 Dátum: 2020.02.11 22:33:28 »
Meg is találtam.
https://www.toyodiy.com/parts/p_E_2012_TOYOTA_AVENSIS_ADT270L-AEFGYW_8401.html?hl=89467B
Ahogyan a DPF differenciál szenzor is megállt egy értéken, bármelyik másik is elromolhat így.

az jutott még eszembe, hogy ha a MAP szenzor linearítása megvan, csak az offset-je rossz (0,25v helyett 1,07v) az ugye kb 4x több, akkor ha megméred az ellenállását a szenzornak, akkor közé lehetne iktatni egy olyan értékű ellenállást (vagy potit), ami negyedeli a kimenő feszültséget, próbából.. ;)

suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4392 Dátum: 2020.02.12 06:15:12 »
Igen, erre gondoltam én is, látom azért Te is érzed a témát. Kár, hogy a "nagy" autószerelőknek, nincs ilyen gondolkodásuk.
Már ezen voltam, hogy egy ellenállás osztót beteszek, amivel beállítom a kimeneti feszt. Előtte még megpróbáltam a nyomásmérést és az szerint, minden jó. Még pénteken kipróbálom a minőségi órával és csövekkel újra mérni, de már videózok is. Azzal megyek a szervizbe.
Még ilyet, totál úgy emlékszem, az iskolába úgy tanították, hogy a szerviz az hosszú Í-vel van. Lehet változott a 30-40 év alatt?
Azt mondja a szerviz főnők, nem kell egyből cserélni. A fia mondja, diagnosztikával nem lehet mindent megállapítani. Kérdezem, mennyinek kell lenni a szenzor fesz. kimenetének? Na fogalma nincs. Akkor itt már meg is állt a hibafeltárás. Ha nem tudom, mekkora nyomáson mekkora fesz. jön a kimeneten, honnan tudom, hogy jó, vagy nem, ha nem cserélem?
Szerintem nem lesz semmi az egészből, csak kidobok egy 100-ast (vagy többet) a semmire.
Mindegy, pénteken írom a fejleményeket a nyomásmérés eredményéről.

helkis

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 184
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4393 Dátum: 2020.02.13 07:31:56 »
Lehet egyszer össze kéne futunk, igaz az enyém csak egy 2.0 1AD-FTV moci, de nagyon hasonló a tiédhez, a működési elve pedig valszeg megegyezik, referencia mérésekhez szvsz lehetne használni az ebből mérhető értékeket..

Tapatalkkal küldve az én BLA-L09 eszközömről


suszitibi

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 84
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #4394 Dátum: 2020.02.13 20:30:30 »
Nagyon szépen köszönöm a felajánlást, ritka manapság.
Viszont, ha bárkinek, lenne ideje és lehetősége, szeretnék kérni egy egyszerű szívességet.
Akinek van voltmérője és affinítása hozzá, megmérhetné a nyomásszenzor kimeneti feszültségét álló motornál. Ehhez annyi kell, hogy 20 voltos állásban (DC), a műszer pozitív, piros mérőcsúcsát behelyezi a nyomásszenzor középső kimenetébe, a fekete mérőcsúcsot pedig a kocsi motor, kaszni, vagy bármely test részéhez. Csak gyújtásra kell tenni, nem kell beindítani. Kíváncsi lennék, másnál mennyit mutat. Nálam 1,07 voltot.
Van itt kb. 25 km-re egy srác, 2.2 D-CAT van neki, de a légtömegmérő próbát sem tudtuk összehozni, mindig közbejött neki valami. Pedig ő ajánlotta fel, csak gondolom, később megbánta. Aztán három próbálkozás után, feladtam. Pedig néhány mérés lenne és lehet, már rég megtaláltuk volna a hibát.
Reggel összerakom a mérőórákat, ellenőrzöm a régit. Ha megegyezik a hiteles órával, akkor azzal (régivel) mérek, ha nem, akkor mérek a hitelessel. Van 10 baros levegőcső, az nem fog nyúlni 2 baron.