Szerző Téma: Informatika. Kérdések - Válaszok  (Megtekintve 1614686 alkalommal)

0 Felhasználó és 20 vendég van a témában

MrIP

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12046
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #270 Dátum: 2004.06.04 01:37:20 »
Idézetet írta: "Marcipán"
Hét elején beszart a gépem,most meg lett csinálva.A következö érdekelne :!:

Tud e valaki olyan helye ahonnan le tudnék szedni pár tuti programot.Pl nero;power dvd;meg egy csomó jó dolgot.

Elöre is köszi


Irtam egy privat uzit !
   .... namégegyszer  :   xenonosluxusLSlexusslusszkulcs 

Fifi

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 464
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #271 Dátum: 2004.06.04 08:46:54 »
Idézetet írta: "jofe"
Idézetet írta: "Fifi"

Mond mi a gond. Én három éve itthon csak ezt használom és az asszony is ezt

Aktívan felhasználóellenes.


Ezt mond el a feleségemnek is, aki velem együtt közgazdász és ő nulla informatikai ismeretekkel rendelkezik.
Grafikus felületen ikonokra bökdösve levelet küld, internetezik, szöveget és táblázatot szerkeszt, DVD-t, filmet néz, zenét hallgat, a digitális fényképezőgépről feltölti a képeket és izlése szerint átszerkeszti (kedvenc szórakozása a gyermekünkről készült fotók szép tájakra történő helyezése, képeslap gyártás fotónyomtatóval), jogszabályokat olvasgat a jogtárról stb. és mindeközben biztonságban van, nem kell tartania attól, hogy az adatait vírusok emésztik fel.
Ha ez nem elég egy átlagos felhasználáshoz, akkor tényleg igazad van: aktívan felhasználóellenes.

Idézetet írta: "jofe"

Mintha direkt úgy tervezték volna, hogy a nem beavatottak ne is tudják használni.


Nézd, valóban programozók kezdték fejleszteni maguknak, hogy a _saját_ igényeiknek megfelelő, használható operációs rendszert kapjanak és nem designerek. Mára azonban már nagyot fordult a világ és már-már olyan disztribek jelennek meg, amelyek lassan eljutnak ismertebb oprendszerek biztonsági szintjére csak azért, hogy az egységsugarú user is két tovább gomb megnyomásával tudja használni.
Én nem szeretem a nagy fekete dobozokat két tovább gomb között, amiről csak azt tudom, hogy mi megy be és mi jön ki és talán közben nem történik nem várt esemény az adataimmal. Én szeretem megismerni a doboz működését és miután tudom, hogy mit csinál csak azután bizom rá magam. Nem vagyunk egyformák .... ;)

Idézetet írta: "jofe"

Pl. az időre vagyok kíváncsi, próbálkozok mindenféle "time" paranccsal, nem, "date" a nyerő...


És azt miből gondoltad, hogy a "time" paranccsal kell lekérdezni és miért nem az "idő" paranccsal? Azt honnan tudod, hogy az autódban melyik a fék és melyik a gázpedál, hogy melyik ajtón szálj be, ha vezetni akarsz?
Súgok: mert megtanultad :!:

Hát a linux is olyan, hogy tanulni kell hozzá. Nem hiszem, hogyha  a nagymamádat leültetem egy win98 mellé, akkor ő egyből nyit egy dos ablakot és lekérdezi az időt a "time" paranccsal  :twisted:

No nem akarok én ezen a kellemes forómunk vitát szítani, mindenki válassza az igényeinek és pénztárcájának megfelelőt és tartsuk is tiszteletben egymás döntéseit, ne sértegessük egymást.  :wink:

Bye, Fifi
02 Toyota Avensis 1.6 Liftback Sol (No. 28)

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #272 Dátum: 2004.06.04 08:47:56 »
Idézetet írta: "Fifi"
Idézetet írta: "afekete"
Ha mégis Debian lesz, akkor sok sikert - én is most próbálkozok vele, de nagy fába vágtam a fejszém, eltévedtem a csomagok tengerében.


Mond mi a gond. Én három éve itthon csak ezt használom és az asszony is ezt kénytelen használni  ;)
Nekem már sokkal jobban fekszik, mint más oprendszerek.

Bye, Fifi

A fő problémám, hogy egyes csomagokról nem is tudom eldönteni mire valók. No meg a függőségek. Most fönt van egy sima rendszer csak konzollal. Nincs kdvem KDE-t vagy Gnome-t felrakni, mert javasoltak valami kisebb ablak kezelőt. Azon kívül nekem valószinüleg csak OpenOffice kell meg egy két apróság.
(Igazából az a baj, hogy most nincs időm kisérletezni vele. De lesz ez még így se... :-) )
Attila 31
  - Avensis
- Prius

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #273 Dátum: 2004.06.04 08:49:01 »
Idézetet írta: "Tamás69"
Igen alapértelmezett egy frissített vírusírtó, egy Spybot, egy ad-aware, vagy zone alarm, de a legjobb egy jól beparaméterezett Norton personal firewall, vagy valami hasonló.

Néha valóban veszélyes oldalak is vannak a listában, de megfelelő óvatosságagl kezelve jó dolgokat találsz rajta.

Én is használom, csak arra céloztam, hogy ésszel az ilyen oldalakkel, nem mindig csak OK-t nyomni!
Attila 31
  - Avensis
- Prius

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #274 Dátum: 2004.06.04 08:57:35 »
Idézetet írta: "jofe"

Aktívan felhasználóellenes. Mintha direkt úgy tervezték volna, hogy a nem beavatottak ne is tudják használni. Pl. az időre vagyok kíváncsi, próbálkozok mindenféle "time" paranccsal, nem, "date" a nyerő...
Töbször volt, hogy a "man" magyarázatáról komoly vita tört ki, szükség lenne egy "man man"-ra....

Nem felhasználóellenes, csak fel kell rendesen telepíteni egyszer - és elég egyszer, nem kell évente újra.
Az időt a grrafikus felületen kitünően lehet látni, nem kell hozzá parancs.
És emlékeim szerint van "man man".
Dehát minden rendszert meg kell tanulni használni. Kompromisszumok nélkül nem megy.
A Windowst bárki tudja telepíteni, úgy hogy működjön. Olyan is.
A Linuxhoz már érteni kell bizonyos szinten, bár én klikkelős módszerrel feltettem a Debiánt - ami nem a könnyű telepíthetőségéről híres - úgy hogy megkaptam nagyjából minden szükséges dolgot. Csak egy csomó feleslegeset is és ezért újra kezdtem.
Szerintem utóbbi időben sokat fejlődött a Linux és érdemes volna újra megpróbálkoznod vele - van van hely akár feltenni a Win mellé. A konzolt már nem kötelező használni, de sokszor gyorsabb, mint a klikkelős modszer.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

jofe

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 120
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #275 Dátum: 2004.06.04 12:00:50 »
Idézetet írta: "Fifi"

No nem akarok én ezen a kellemes forómunk vitát szítani, mindenki válassza az igényeinek és pénztárcájának megfelelőt és tartsuk is tiszteletben egymás döntéseit, ne sértegessük egymást.  :wink:

Bye, Fifi

Igen támadó hangvételűre sikeredett a hozzászólásod. Ha azt mondom, hogy szerintem a Linux felhasználóellenes, azzal nemigen sértegetlek téged. Az viszont, hogy látatlanban képtelennek tartasz az egérgomb nyomogatására nem éppen a legfair-ebb feltételezés.

Egyébként pontosítok: a grafikus interfész nélküli Linuxra gondoltam. C programokat írok - újabban Linux környezetben is -, gép vezérlésére használjuk a Linuxos PC alaplapot flashdiszkkel. Nincs hely grafikus interfésznek. Természetesen a "felhasználóellenes" kifejezés túlzás, de nem számítottam vallásháborúra.
--- /48 ----

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #276 Dátum: 2004.06.04 12:07:56 »
Offtopic végül is erre való.
Viszont csak felesleges ellentétek alakulhatnak ki amelyek nem szerencsések.
Én spec windows-t használok mióta megjelent, merthogy ebbe kell dolgoznunk, de semmi gondom nincs vele. Nem mondom hogy jobb mint bármi, de ha kell tudok mutatni olyan w2000 szervert itt nálunk, ami több mint 200 napja megy újraindítás nélkül. Mondjuk ez a vasat is minősíti.
Viszont azt sem szeretem, ha jönnek egyesek hogy miért nem inkább ezt meg azt. De ebbe ne menjünk bele.  :D

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #277 Dátum: 2004.06.04 12:29:10 »
Idézetet írta: "MiCKEY"
Én spec windows-t használok mióta megjelent, merthogy ebbe kell dolgoznunk, de semmi gondom nincs vele. Nem mondom hogy jobb mint bármi, de ha kell tudok mutatni olyan w2000 szervert itt nálunk, ami több mint 200 napja megy újraindítás nélkül.

Na ez az, Win-nél 200 nap már eredmény. Nálunk a Linux szerver az áramszünet kivételével nem volt leállítva, úgyhogy volt neki 4XX napos uptime-ja. A VMS-ünk pedig most tart 723-nál, de az más kategória.
Viszont a Windows szervert meg muszály használjuk és nem tudjuk kiváltani Linuxszal. Ez van.
Én annak drukkolok, hogy a Linux nyomására az MS is normális oprendszert fog fejleszteni.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

rezol

  • Vendég
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #278 Dátum: 2004.06.04 12:30:07 »
MrIP!
Mail ment.

MiCKEY

  • The Boss :)
  • Adminisztrátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9733
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #279 Dátum: 2004.06.04 12:42:10 »
Amin meg mostanában kiakadtam, hogy Oracle adatbázist kezelőt akartunk tenni Linux-ra mertugye kéne.
Ok. Linux.
Oracle aszongya ilyen-meg-ilyen Redhat disztribució kell neki.
Ok. Megvettük. ~100e HUF. Állunk koppant a földön.

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #280 Dátum: 2004.06.04 12:47:31 »
Idézetet írta: "MiCKEY"
Amin meg mostanában kiakadtam, hogy Oracle adatbázist kezelőt akartunk tenni Linux-ra mertugye kéne.
Ok. Linux.
Oracle aszongya ilyen-meg-ilyen Redhat disztribució kell neki.
Ok. Megvettük. ~100e HUF. Állunk koppant a földön.

Hát igen, az Oracle is nagy pénzrabló. Két processzoros gépre a program kétszeres áron. Egyébként valószinüleg menne másik Linux-on is, csak akkor ugrik a támogatás. (A RedHat ugye leszokott az ingyenes kiadásról...)
Attila 31
  - Avensis
- Prius

Fifi

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 464
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #281 Dátum: 2004.06.04 17:47:58 »
Idézetet írta: "jofe"

Igen támadó hangvételűre sikeredett a hozzászólásod. Ha azt mondom, hogy szerintem a Linux felhasználóellenes, azzal nemigen sértegetlek téged. Az viszont, hogy látatlanban képtelennek tartasz az egérgomb nyomogatására nem éppen a legfair-ebb feltételezés

Bocs! Elnézésed kérem és a többi fórumozóét is, ha így érzitek. Lehet, hogy igen indulatosra sikerült, bár nem annak szántam. Arra a mondatomra, hogy három éve itthon csak ezt használom válaszként az "aktívan felhasználóeellenes"  elég személyesnek tűnt számomra.
Fátylat rá én nem haragszom és remélem Te sem neheztelsz.

Idézetet írta: "jofe"

Egyébként pontosítok: a grafikus interfész nélküli Linuxra gondoltam. C programokat írok - újabban Linux környezetben is -, gép vezérlésére használjuk a Linuxos PC alaplapot flashdiszkkel. Nincs hely grafikus interfésznek.

Akkor én is pontosítok: a parancssor az ami igazán felhasználóbarát. Ha parancssorhoz nyúlsz, akkor messze könnyebben tudsz nagy munkaigényű feladatokat megoldani viszonylag rövid idő alatt. Te programozással foglalkozol, akkor tudhatod, nekem nem ez a kenyerem, de nényhán példa, melyre nem csak a szakiknak van szűkségük és egy parancssorban pillanatok alatt megoldható:
- van több (50-100 db) szövegfile-od (txt, htm, c, pas, sh) amiben egy szót ki kell cserélni vagy egy mondatot stb.
- van több (50-100 db)  képed, amit el kell forgatnod 90 fokkal
- van több (50-100 db)  fileod, aminek a nevében egy részt egy másikra kell cserélned
Ha lusta vagy a parancsot elmented egy scriptbe és csak azt kell lefuttatnod. Mi ez, ha nem felhasználóbarát? Inkább megnyitogatom egyesével a fileokat és kézzel szerkesztem? A gép azért van, hogy helyettem az automatizálható, unalmas munkát elvégezze.

A parancssor rendelkezik historyval, könnyen programozható, több shell közül választhatsz stb.

Szerintem a parancssor maga a linux power.

Idézetet írta: "jofe"

Természetesen a "felhasználóellenes" kifejezés túlzás, de nem számítottam vallásháborúra.

Ez nem vallásháború, én nem akarok senkit sem megtéríteni! A linuxnak is megvan a maga helye és ez az oprendszer sem mindenre jó. Mindenki használja azt, amit akar.

Mégegyszer bocs, ha hozzászólásom sértő volt, elnézésed kérem!

Bye, Fifi
02 Toyota Avensis 1.6 Liftback Sol (No. 28)

Fifi

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 464
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #282 Dátum: 2004.06.04 18:00:03 »
Idézetet írta: "afekete"

A fő problémám, hogy egyes csomagokról nem is tudom eldönteni mire valók.

Van több grafikus frontend a dpkg elé, de én a parancssori apt-* parancsokat preferálom.
A csomagokról az "apt-cache show csomagnév | less" paranccsal kapsz bő információt: mit csinál, mennyi helyet foglal a disken, ki fejleszti, milyen más csomag kell hozzá stb.

Idézetet írta: "afekete"

No meg a függőségek.

Ezt nem értem. A debianban pont a csomagkezelő (dpkg) a legjobb dolog, magától elintézi a függőségeket. Amikor kiadod az "apt-get install csomagnév" parancsot, akkor egyből szól, hogy milyen csomagokat kell ehhez telepítened még, ezek mekkora méretűek és ezek tudatában akarod-e folytatni a csomag telepítését. Innentől rajtad áll, hogy igen vagy nem.

Idézetet írta: "afekete"

Most fönt van egy sima rendszer csak konzollal. Nincs kdvem KDE-t vagy Gnome-t felrakni, mert javasoltak valami kisebb ablak kezelőt. Azon kívül nekem valószinüleg csak OpenOffice kell meg egy két apróság.


Nálam sincs KDE, sem Gnome. Egy egyszerű, kis erőforrás igényű ablakkezelőt, az Icewm-et használom. Nagyon sok ablakkezelő van, de én sem probáltam ki 4-5-nél többet és ennél maradtam.
Ha gondolod privátba (e-mail) segíthetek, de itt a fórumot nem kívánom ezzel terhelni.

Bye, Fifi
02 Toyota Avensis 1.6 Liftback Sol (No. 28)

Fifi

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 464
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #283 Dátum: 2004.06.04 18:13:35 »
Idézetet írta: "MiCKEY"

Én spec windows-t használok mióta megjelent, merthogy ebbe kell dolgoznunk, de semmi gondom nincs vele.

A munkahelyemen én is azt használok, bár linux alatt is el tudnám végezni a munkám. Most XP van, ezzel nincs bajom már, de elődeinek stabilitása hagyott némi kívánnivalót maga után.

Idézetet írta: "MiCKEY"

Nem mondom hogy jobb mint bármi, de ha kell tudok mutatni olyan w2000 szervert itt nálunk, ami több mint 200 napja megy újraindítás nélkül. Mondjuk ez a vasat is minősíti.

Szerintem fórumtársunk nem szeretne otthon szervert üzemeltetni, de én is tudok nagy uptime-mal rendelkező gépeket mutatni ;)

Idézetet írta: "MiCKEY"

Viszont azt sem szeretem, ha jönnek egyesek hogy miért nem inkább ezt meg azt. De ebbe ne menjünk bele.  :D

Ha ez jött le a levelemből, akkor bocs! Mint többször leírtam már:  megvan a windows és a linux létjogosultsága is, és mindenki döntse el, hogy melyiket mire használja, illetve nem használja.
Ok. Ne menjünk bele :D

Bye, Fifi
02 Toyota Avensis 1.6 Liftback Sol (No. 28)

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Informatika. Kérdések - Válaszok
« Válasz #284 Dátum: 2004.06.04 22:07:27 »
Idézetet írta: "afekete"
Idézetet írta: "Tamás69"
Igen alapértelmezett egy frissített vírusírtó, egy Spybot, egy ad-aware, vagy zone alarm, de a legjobb egy jól beparaméterezett Norton personal firewall, vagy valami hasonló.

Néha valóban veszélyes oldalak is vannak a listában, de megfelelő óvatosságagl kezelve jó dolgokat találsz rajta.

Én is használom, csak arra céloztam, hogy ésszel az ilyen oldalakkel, nem mindig csak OK-t nyomni!


Bizony, és amikor a win megkérdi, hogy a nem aláírt xy program telepíteni akarja magát, akkor felettébb gyanakodni!
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!