Szerző Téma: Mennyit fogyaszt a Yarisod???  (Megtekintve 913806 alkalommal)

0 Felhasználó és 2 vendég van a témában

hcs75

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3930 Dátum: 2012.10.31 10:31:00 »
Rövid utak, 20-30 km között, amiből kb fele a város. Gumi jó, gyertya zsir új, ahogy a műszakin is most ment át 1 hónapja ... Agip-nál tankolok, esetleg még az lehet a gond, megnézek másik kutat ... Több ötletem nem igen van  :no:

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3931 Dátum: 2012.10.31 10:32:32 »
20-30 km egyszerre, nem rövid út. :D A dugóban persze nő a fogyi. Amúgy ténylegesen ki is számolod a fogyit vagy csak a fedcomp írja ezt?
         

hcs75

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 8
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3932 Dátum: 2012.10.31 10:35:55 »
Papíron számolom az a biztos. Vki azt ajánlotta lambda szondát nézessem+, de annak kéne jelezni a műszerfalon is, nem ?

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3933 Dátum: 2012.10.31 12:48:32 »
Papíron számolom az a biztos. Vki azt ajánlotta lambda szondát nézessem+, de annak kéne jelezni a műszerfalon is, nem ?

De
Xanyi

Waresz

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 348
    • Robogóalkatrész.Hu
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3934 Dátum: 2012.10.31 13:17:15 »
Papíron számolom az a biztos. Vki azt ajánlotta lambda szondát nézessem+, de annak kéne jelezni a műszerfalon is, nem ?

A BC szerint is ilyen sok a fogyasztás?

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3935 Dátum: 2012.10.31 13:53:15 »
Rövid utak, 20-30 km között, amiből kb fele a város.
Ja, hogy ÍGY eszik 9-et az autód? Na, az tényleg nem normális. Ilyen vegyes használatban 7-7.5 liternél többet nem nagyon lenne szabad ennie. Úgyhogy vagy a számítással van gond, vagy tényleg az autóval. Utóbbit tartom kevésbé valószínűnek, főleg hogy nem írod, hogy lenne egyéb hibajelenség.

Pontosan hogyan, milyen módszerrel számítod a fogyasztást? És milyen fogyasztást ír ki az autó fedélzeti számítógépe?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Xanyi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6060
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3936 Dátum: 2012.10.31 18:43:41 »
Ja, hogy ÍGY eszik 9-et az autód? Na, az tényleg nem normális. Ilyen vegyes használatban 7-7.5 liternél többet nem nagyon lenne szabad ennie. Úgyhogy vagy a számítással van gond, vagy tényleg az autóval. Utóbbit tartom kevésbé valószínűnek, főleg hogy nem írod, hogy lenne egyéb hibajelenség.

Pontosan hogyan, milyen módszerrel számítod a fogyasztást? És milyen fogyasztást ír ki az autó fedélzeti számítógépe?

Én is nehezen tudom elképzelni hogy valóban sokat fogyaszt úgy, hogy semmi más hibajelenség nem társul mellé. Vagy a számításba vagy a vezetési stílusba van a hiba...
Xanyi

bogyo112

  • Vendég
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3937 Dátum: 2012.10.31 19:22:22 »
Kedves Yarisosok!

(Nem is annyira) röviden én is beszámolnék 4 hónappal ezelőtt vett, öreg, sokat futott, de amúgy kifogástalan állapotban lévő 1.0-ás Yariskám (alias Pircsi, született Japánban az Úr 2001.-ik esztendejében) eddig megtett 4.500 km-ének fogyasztási adatairól.

Számomra hihetetlen értékeket látok ebben a topicban, én - valószínűleg vezetéstechnikai okokból - a közelébe sem tudok érni. Tudni kell rólam, hogy nem vagyok fiatal tinédzser (48 éves múltam), de szeretek dinamikusan vezetni, ráadásul perverz módon élvezem a kanyargós utakat, az előzéseket, tehát nem csak egyszerűen A-ból B-be szeretnék eljutni, hanem ezt vigyorral a képemen szoktam megtenni.  :D

Az eddig megtett össztáv 90%-a országút (semennyi fizetős autópálya) és csak kb. egytizede városi menet. Jellemzően hosszú útjaim vannak (múlt héten hétfőn például közel 650km: Kalocsa- Budapest, több címen-Győr-Budapest-Debrecen), fele részben munkahelyi indíttatással. Országúton 100-120km/h között járok (célérték 110, előzés közben azért néha a 140 is befigyel egy pillanatra), lakott területen 60-65 körül (GPS-szel a sebességmérő pontatlanságát is bekalkulálva mindig épphogy a közigazgatási bírság határán táncolva). Ha valakit utolérek, azt a - forgalmi helyzet függvényében - a létező legrövidebb időn belül meg is előzöm (100 alatt gázfröccsel vissza 3.-ba, és padlógáz   [rohog], 100 fölött csak 4.-be...) . Ilyenkor egyedül utazom, kb. 50-100kg csomaggal. Volt még egy 1500 km-es utunk Erdélyben nejemmel kettesben, hasonló stílusban vezetve, szintén sok csomaggal. A kocsin széles gumi van (185/60 R14), a klímát kb. a megtett össztáv 15-20%-ában használtam. Ezeknek az utaknak a teljes eddigi átlagfogyasztása (párszáz km-es etaponként mérve, majd nullázva) mindig 5,7 - 5,8 liter/100km-re jött ki. Teljesen meg vagyok vele elégedve.

Változás csak most hétvégén volt: vasárnap Kalocsa-Debrecen, majd kedden haza, nagyon hidegben (1-2 fok), odafelé végig szakadó esőben (épp ezért a szokottnál lényegesen lassabban haladva) drasztikusan megnőtt a fogyasztásom: 6,3 liter/100km, melynek az okát nem igazán értem. Előző OFF Renault Thaliám ilyen vezetési stílus mellett jóval többet, stabil 6,8-7,0 litert kért, de télen-nyáron pontosan egyformán.
1. kérdés: A Yaris fogyasztása miért kényes a külső hőmérsékletre? (A gumi tegnap még a nyári volt, ma vettem rá új téliket, ezzel még nincs semmi tapasztalatom)? Ha rossz lenne a termosztátom, akkor gyenge lenne a fűtés, pedig a Pircsié kitűnő!
2. Valamelyik utamon nem kellett sietnem, bőven ráértem, forgalom nulla, így kíváncsiságból lenulláztam a computert, ráálltam - óra szerinti -stabil 100km/h-ra (ami valójában csak 94 a GPS szerint), nem előzgettem senkit sem, és egy bő 50km-es szakaszon átlagfogyasztást mértem: 5,5 liter lett, pedig ennél jóval kevesebbre számítottam. Miért? Nektek hogyan sikerül 5 liter alatti fogyasztásokat csinálnotok? Mennyi vezetési élmény marad meg úgy?   :wacko:
kieg: 5l-t csak óra szerinti 90-nel (valójában ugye 85) tudtam elérni, de akkor pl. a 4. főútvonalon a kamionok (meg mindenki más is) engem kerülgetnének, nem kicsi balesetveszélyt okozva...

Ha az enyémnél 3 deci különbség van az "egy jót autóztam" és a "dögunalomban elszenvedtem a munkahelyem miatt 300km-t" között, annyit nekem ez bőven megér. A mostani, hidegben megnövekedett fogyasztást viszont nem egészen értem...  (Pár napja volt műszakin, ha lambda-szonda, vagy hasonló baja lenne, akkor az az emissziómérésnél kiderült volna, nem?)

kieg2: ha nem megyek sehová sem, csak 2-3-5km-es rövid utak itt a kisvárosban (bevásárlások, stb), akkor viszont az enyém is tudott (meleg időben is!) 7-8 literes átlagot zabálni!
kieg3: a fogyasztást/tankolásokat írom is (mindig csurig töltöm), de az értékek nagyon pontosan egybevágnak a fedcomputerrel.

Na, egyelőre ennyi, kösz, ha végigolvasta valaki...
« Utoljára szerkesztve: 2012.10.31 19:51:35 írta bogyo112 »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3938 Dátum: 2012.10.31 20:44:52 »
Ezeknek az utaknak a teljes eddigi átlagfogyasztása (párszáz km-es etaponként mérve, majd nullázva) mindig 5,7 - 5,8 liter/100km-re jött ki.
Ez, a leírtakat figyelembe véve, teljesen normális és reális érték. Jelzi, hogy a kocsidnak nincs semmi baja  :yes: ... Mindig erre gondolj, ha felmerül benned egy konkrét úton kapott, magasabb érték láttán, hogy valami nem stimmel az autóval.

Változás csak most hétvégén volt: vasárnap Kalocsa-Debrecen, majd kedden haza, nagyon hidegben (1-2 fok), odafelé végig szakadó esőben (épp ezért a szokottnál lényegesen lassabban haladva) drasztikusan megnőtt a fogyasztásom: 6,3 liter/100km, melynek az okát nem igazán értem.
Pedig le is írtad az okokat: egyrészt a hideg (azt tapasztaltam, hogy akár egy teljes liternyi eltérést tudnak okozni a hőmérsékleti különbségek, adott utazósebesség mellett); másrészt az eső, ami megnöveli a gumik gördülési ellenállását, és ezzel a fogyasztást. A kettő együtt lazán okozhatja, hogy mondjuk adott utazósebesség mellett 5 helyett 6 litert egyen a kocsi.

1. kérdés: A Yaris fogyasztása miért kényes a külső hőmérsékletre?
Passz. Ez az autó egyszerűen ilyen. Amúgy a dolog normális is - függetlenül attól, hogy nem minden autótípusra egyformán jellemző.

2. Valamelyik utamon nem kellett sietnem, bőven ráértem, forgalom nulla, így kíváncsiságból lenulláztam a computert, ráálltam - óra szerinti -stabil 100km/h-ra (ami valójában csak 94 a GPS szerint), nem előzgettem senkit sem, és egy bő 50km-es szakaszon átlagfogyasztást mértem: 5,5 liter lett, pedig ennél jóval kevesebbre számítottam. Miért?
Egyrészt 50 km-es táv elég rövid; másrészt, mondom, ezek az ingadozások ennél a kocsinál teljesen normálisak. Nálam is van úgy, hogy óra szerint 100-nál megelégszik 4.9-5.0 literrel; és van, hogy megkajál 5.7-5.8-at (eső nélkül). Mindehhez persze, értelemszerűen, eltérő körülmények (pl. hőmérséklet, páratartalom) kellenek. Apropó. Tényleg. Ezt a tényezőt az ember kb. nem is észleli, de a páratartalom is befolyásolja a fogyasztást!

Nektek hogyan sikerül 5 liter alatti fogyasztásokat csinálnotok?
Hát most erre megint azt mondom, hogy néha ebbe meglepően nagy tempó is belefér; a legjobb eredményem egy 99-es átlagsebesség (!) melletti 4.9-es átlagfogyasztás (!!) volt - ezt egy Salzburg-Linz-Bécs-Eisenstadt távon értem el, tehát végig autópályán, 110 körüli utazóval (nyáron, fogyasztáshoz ideális 20-22 fok körüli hőmérsékleten, szélcsendes időben). Pedig amúgy a 110-es utazóhoz jellemzően legalább 5.5-ös átlag szokott tartozni! Ekkor mégis összejött. Máskor meg 90-el megyek, és megeszik 5.2-5.3 litert... Sokmindentől függ ez.

Szóval aggodalomra semmi ok  :) ... De megértelek, mert néha engem is idegesít, hogy egyszer csinálok egy Pécs-Sopront, 100-as utazóval, 4.8-as átlaggal - utána meg egy Nagyvárad-Pécset, 90-95-el, 5.5-el  :lol:

Amúgy most az én gumijaim is 185/60x14-esek - Fulda Ecocontrol, közepesen kopott (kb. 4 mm profilmélység van még), a nyomás elöl 3.0, hátul 2.8. Az említett rekordot (99 kmh, 4.9 liter) viszont kopott (profil kb. 2 mm), 165/70x14-es téli (!) Goodyear UG-7 gumikkal csináltam; a keréknyomás ugyancsak 3.0/2.8 volt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3939 Dátum: 2012.10.31 21:02:22 »
5,7 - 5,8 liter/100km-re jött ki. Teljesen meg vagyok vele elégedve.
Változás .... nagyon hidegben (1-2 fok), odafelé végig szakadó esőben ....  megnőtt a fogyasztásom: 6,3 liter/100km, melynek az okát nem igazán értem.

1. kérdés: A Yaris fogyasztása miért kényes a külső hőmérsékletre?
2. Nektek hogyan sikerül 5 liter alatti fogyasztásokat csinálnotok? Mennyi vezetési élmény marad meg úgy? 
 
.... csak 2-3-5km-es rövid utak itt a kisvárosban (bevásárlások, stb), akkor viszont az enyém is tudott (meleg időben is!) 7-8 literes átlagot zabálni![/i]
A fogyasztás változásod a hideg és az eső együttes hatása. Esőben drasztikusan megnő a gumik gördülési ellenállása.
1. Nemcsak a Yaris, hanem minden autó érzékeny a külső hőmérsékletre fogyasztás szempontjából,de néhánynál különböző műszaki megoldásokkal befolyásolják az érzékenységet pl. változtatják a beszívott levegő hőmérsékletét.
Sokan nem értenek egyet velem,de szerintem hagyományos autónál is érdemes a hűtőrácsot takarni. A motor előbb éri el az üzemmeleg állapotot, és a motor is melegebb levegőt szív be.Külföldönelg nagy szakirodalma van a grill block-nak.
2. erre szakszerűbben inkább a veled azonos modellt használók tudnak válaszolni.Én csak általánosságban.
- defenziv vezetés (ez már maga elég vezetési élmény romboló, ha vki tolni szereti)
- jó műszaki állapot,
- olaj viszkozitás és guminyomás,
- önsúly ésszerű csökkentése.
2-5 km-es utakon a hűtőfolyadék hőmérséklete (5 fokos külső és 15 fokos garázsból indulva) 40-60 C, az olaj még annyi sem.(melegben nyilván 1 picit magasabbak az értékek) Tehát gyakorlatilag hideg motorral jársz.
Megoldás minél"hígabb" olaj, hűtőtakarás, motor előmelegítés.

bogyo112

  • Vendég
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3940 Dátum: 2012.10.31 21:07:15 »
Amúgy most az én gumijaim is 185/60x14-esek - Fulda Ecocontrol, közepesen kopott (kb. 4 mm profilmélység van még), a nyomás elöl 3.0, hátul 2.8. Az említett rekordot (99 kmh, 4.9 liter) viszont kopott (profil kb. 2 mm), 165/70x14-es téli (!) Goodyear UG-7 gumikkal csináltam; a keréknyomás ugyancsak 3.0/2.8 volt.

Miért ez a magas guminyomás? Tudom, hogy a fogyasztásnak igen jót tesz, de a (nedves) tapadásnak nagyon nem! Életveszélyes komolyabb tempó (és kanyargós út) mellett!
Nekem a nyári az újszerű, kb. 9-10.000,- km-t futott 185/60 R14  Debica Passio2 (Ezt az OFF Thaliától "loptam le", azt elég kopott téli gumikkal adtam oda), a ma vett vadiúj téli gumik meg 175/65 R14-es Barum Polaris 3-masok, amit még az ADAC is jónak ítélt (az olcsóbb kategóriában).
Nekem elöl-hátul 2,4 bar szokott lenni, 2 hetente ellenőrizve. Mondjuk elöl lehetne talán több is....

kieg: Merjem jobban felfújni őket, úgy, hogy "száguldozom" velük? Bár mondjuk a télit lehetne egy kicsit jobban, igaz?

Más: ez a régi ezres motor mennyire kényes a különféle benzinekre? Vannak tapasztalatok?
(tizensok éve volt egy öreg OFF Honda Cívicem ('84-es), karburátoros 1,4-es, 12 szelepes (!) motorral, az iszonyúan kényes volt rá: nem az volt előírva, de ha 98-as MOL-benyát kapott, akkor vagy 10 lóerővel többnek érződött, ráadásul fél literrel kevesebbet is fogyasztott belőle. A hengerenkénti injektoros szintén OFF Renault Clióm ('96) és a Thalia ('03) semmit nem profitált a jobb benzinekből: sem jobban nem mentek tőle, sem kevesebbet nem ettek.
« Utoljára szerkesztve: 2012.10.31 21:37:14 írta bogyo112 »

Waresz

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 348
    • Robogóalkatrész.Hu
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3941 Dátum: 2012.10.31 23:38:08 »

Számomra hihetetlen értékeket látok ebben a topicban, én - valószínűleg vezetéstechnikai okokból - a közelébe sem tudok érni. Tudni kell rólam, hogy nem vagyok fiatal tinédzser (48 éves múltam), de szeretek dinamikusan vezetni, ráadásul perverz módon élvezem a kanyargós utakat, az előzéseket, tehát nem csak egyszerűen A-ból B-be szeretnék eljutni, hanem ezt vigyorral a képemen szoktam megtenni.  :D


Ha az enyémnél 3 deci különbség van az "egy jót autóztam" és a "dögunalomban elszenvedtem a munkahelyem miatt 300km-t" között, annyit nekem ez bőven megér.

Azt nem értem, hogyha így vezetsz, akkor miért 1000ccm-es Yarist vettél??? Ez az autó nem arra lett kitalálva, ahogyan te használod. Az, hogy vigyorral a képeden teszed meg az jó. Én is nagyokat szoktam nevetni az olyan sofőrökön, mint te és a hozzád hasonlók. Akik mindent feladva(autó kopást, üzemanyag fogyasztást, saját és a többi közlekedő testi épségét) próbálnak előrébb haladni a forgalomban, főleg ha az erőlködő autó egy igazi erőgép. Persze amit csinálnak(és te is) az teljesen felesleges, hisz a 300km-es szakaszon az én tempómhoz képest 15-20 perccel érsz oda hamarabb. Természetesen én megértem az így vezető autós társakat is, hisz néhány évvel ezelőtt én is ugyan ezt csináltam. Csak reménykedni tudok benne, hogy a magamfajta vezetési stílust használók köre folyamatosan bővülni fog. Egyébként az adott 300km-es távon 1-1,5 literrel fogyasztok kevesebbet. Csak az üzemanyagon 1500Ft-ot spórolok meg hozzád képest. Ezt inkább másra költeném. Én nem szoktam unatkozni a saját tempómban. Mondjuk úgy, hogy élvezem az utazást. :)

Nálam az pluszban rátesz a vezetési stílusra, hogy 12 éve hivatásos tűzoltó vagyok. Egy átlagos autóban utazó ember 90km/h feletti sebességnél óriási szerencsével élhet túl egy ütközést. Jó pár embert sikerült már autóból kiszednem a saját kezemmel. Hidd el, akkor nem olyan nagy menők amikor a vér bugyog fel a szájukból és az összes végtagcsontjuk szilánkosra van törve. Persze a dinamikus vezetés közben erre senki sem gondol... Látod, nekem ezért éri meg inkább 10 perccel hamarabb elindulni bárhová. 
 

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3942 Dátum: 2012.11.01 00:59:54 »
Az, hogy vigyorral a képeden teszed meg az jó. Én is nagyokat szoktam nevetni az olyan sofőrökön, mint te és a hozzád hasonlók.
Ez most mire jó  ::) ? LEHET dinamikusan ÉS biztonságosan vezetni! És, igen, élvezetes. És, igen, nektek, akik enélkül is élvezitek az autózást, ettől még SEMMI JOGOTOK elvitatni mástól, ha ő más vezetési stílusban leli meg az örömét. Semmi jogotok addig, amíg nem ültetek mellette és nem győződtetek meg róla, hogy csakugyan felelőtlen-e, vagy csak simán gyors. A kettő ugyanis NEM ugyanaz - ez az, amit ti, "lassúság = biztonság" próféták szerettek elfelejteni. Ez pedig megalapozatlan, igazságtalan, irritáló és sértő - akármennyire is próbálod alátámasztani az "igazadat" a felbugyogó vérről meg a szilánkosra tört csontokról való sztorizással.

Utálom ezt, hogy azért, mert ti a vánszorgásban vélitek meglelni a biztonságot, automatikusan jogot formáltok arra, hogy minden gyors(abb)an hajtót potenciális gyilkosnak minősítsetek  :nonono:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Waresz

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 348
    • Robogóalkatrész.Hu
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3943 Dátum: 2012.11.01 09:12:39 »
Igazad van, annyit hozzáfűznék, hogy tisztelet a kivételnek! Viszont sajnos a tapasztalatom azt mutatja, hogy a dinamikusan vezetők cseppet sem törődnek a többi autóssal. Én próbálok úgy vezetni gazdaságosan, hogy senki ne tartsak fel. És mégis mindenki leelőz!!! Lakott terülten belül 50-el megyek(amennyi a megengedett), kívül 70-90(70-el ha nincsen mögöttem senki), pályán 110-120 max. És tudod szinte folyamatosan előznek. Mindenhol, minden helyzetben! Dupla záróvonal, 30-as tábla, gyalogátkelő hely nem számít. A lényeg, hogy leelőzze azt, aki előtte halad. Nem az előzéssel van bajom, hanem azzal ahogyan és ahol előznek. Körforgalom előtt gurulok 30-as 40-es tempóval, neki még az utolsó pillanatban a záróvonalon be kell furakodni elém, mert ott 1 autóval előrébb van. MIRE JÓ EZ???

Még egyszer mondom, tisztelet a kivételnek, elnézést kérek attól akit esetleg megsértettem, aki valóban dinamikusan vezet és nem ész nélkül.

kgeza

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 221
Re:Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3944 Dátum: 2012.11.01 09:48:13 »
A dinamikus vezetés alatt itt pazarló vezetést értünk amit a többletfogyasztás bizonyít, sok gyorsítással és fékezéssel, ennél kifinomultabb a lendületes vezetés ami átlagsebességben nem feltétlenül kevesebb, fogyasztásban viszont igen.