Szerző Téma: Mennyit fogyaszt a Yarisod???  (Megtekintve 914608 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3600 Dátum: 2011.08.26 14:03:59 »
Nagy hőségben a klíma folyamatosan a beszívott forró levegőt hűti Nálad, vagy belső keringetésre van ilyenkor állítva?
Amúgy dombon amit fölfelé beletolsz pluszban, azt a lejtőn visszanyered. Úgy nagyjából.
Kezdetben belső keringtetésre van állítva (néhány percig), míg át nem hűti az utastér levegőjét. Utána frissre, mert különben hamar fogy az oxigén, jön a fejfájás, álmosodás. Mondjuk városban ez kevésbé érvényes, ott pl. tegnap folyamatosan belsőn volt.

Domb vs. lejtő: tévedés, korántsem egyenlítődik ki. Mondjuk van egy közepesen meredek domb, amin hármasban megyek föl - fogyasztás 14-15 liter. Ez lefelé mondjuk átlagban 1 liter; az annyi mint 15-16 liter osztva kettővel, hát korántsem az a 4-5 liter jön ki, ugye, amit sík úton fogyasztanék azonos szakaszon.
« Utoljára szerkesztve: 2011.08.26 14:06:05 írta Palaczk »
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3601 Dátum: 2011.08.26 14:05:24 »
Ezt mindig elmondjak azok, akik nem laknak hegyen vagy dombon, de a valosagban ez nem igaz. 16 evig laktam a Mecseken es szignifikans kulonbseg van lapos es dombos terulet kozott. Sajnos a dombra valo feljutassal, felmenetellel nem aranyosan novekszik a fogyasztas, hanem inkabb picit negyzetesen, ezt nem tudja visszahozni meg az sem, hogy lefele esetleg nehol eleg a motorfek, mert ugy ha meg az sincs csak uresben gurul az ember, akkor kapasbol nem nulla a fogyasztas, ha pedig egy szerpentinrol van szo adott esetben, amibol azert van Pecsett szep szammal, na ott aztan meg plane nem stimmel a dolog. Az igazsag az, hogy inkabb akar tobb literrel is novelhetik az ilyen korulmenyek a fogyasztast. Pecsett jellemzoen tobbet fogyaszt azonos auto mint mas varosokban.
Így van. Óriási a különbség Pécsen belül is, annak függvényében, hogy mennyit járok a Mecsekoldalban.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3602 Dátum: 2011.08.26 14:26:55 »
Ezt mindig elmondjak azok, akik nem laknak hegyen vagy dombon, de a valosagban ez nem igaz. 16 evig laktam a Mecseken es szignifikans kulonbseg van lapos es dombos terulet kozott. Sajnos a dombra valo feljutassal, felmenetellel nem aranyosan novekszik a fogyasztas, hanem inkabb picit negyzetesen, ezt nem tudja visszahozni meg az sem, hogy lefele esetleg nehol eleg a motorfek, mert ugy ha meg az sincs csak uresben gurul az ember, akkor kapasbol nem nulla a fogyasztas, ha pedig egy szerpentinrol van szo adott esetben, amibol azert van Pecsett szep szammal, na ott aztan meg plane nem stimmel a dolog. Az igazsag az, hogy inkabb akar tobb literrel is novelhetik az ilyen korulmenyek a fogyasztast. Pecsett jellemzoen tobbet fogyaszt azonos auto mint mas varosokban.
Így van. Óriási a különbség Pécsen belül is, annak függvényében, hogy mennyit járok a Mecsekoldalban.
Ez nekem azért fura, mert amikor még anno a Yarissal voltunk  Tátrában, nem volt több az átlag, mint sík városi terepen. Sőt, az első Corollánkkal az osztrák alpokban sikerült rekord alacsony fogyasztást produkálni.
Nemrég az Avensissel voltunk Sopronban (és a környező dombokon/hegyeken) egy hétre és az átlag még kevesebb is volt hazainduláskor, mint egyébként városban szokott lenni.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3603 Dátum: 2011.08.26 14:32:36 »
...hamar fogy az oxigén, jön a fejfájás, álmosodás. Mondjuk városban ez kevésbé érvényes, ott pl. tegnap folyamatosan belsőn volt.
Azért annyira hamar nem, főleg 1 személynél.
És a klímának nagyon sokat segít, ha nem a beszívott 36-40 fokot kell visszahűtenie, hanem a bent már elért 23-24-et.
Persze időnként át kell szellőztetni az utasteret, kétségtelen.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3604 Dátum: 2011.08.26 15:08:41 »
Ez nekem azért fura, mert amikor még anno a Yarissal voltunk  Tátrában, nem volt több az átlag, mint sík városi terepen. Sőt, az első Corollánkkal az osztrák alpokban sikerült rekord alacsony fogyasztást produkálni.
Nemrég az Avensissel voltunk Sopronban (és a környező dombokon/hegyeken) egy hétre és az átlag még kevesebb is volt hazainduláskor, mint egyébként városban szokott lenni.
Hát erre csak azt tudom mondani, hogy ha egyszer eljönnél Pécsre, és minden nap megtennéd az otthonom és a munkahelyem közötti távolságot oda-vissza, akkor levonnád te is a következtetést, hogy nem egyenlítődik ki  :) ... Itt autózunk 20 éve, elhiheted hogy így van.

Ausztriában a hegyekben egyébként nekem is jóval alacsonyabb átlagom jött ki, mint itt Pécsett. Mert előbbi ugye nem városi forgalom.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3605 Dátum: 2011.08.26 15:09:47 »
...hamar fogy az oxigén, jön a fejfájás, álmosodás. Mondjuk városban ez kevésbé érvényes, ott pl. tegnap folyamatosan belsőn volt.
Azért annyira hamar nem, főleg 1 személynél.
És a klímának nagyon sokat segít, ha nem a beszívott 36-40 fokot kell visszahűtenie, hanem a bent már elért 23-24-et.
Persze időnként át kell szellőztetni az utasteret, kétségtelen.
Nemtom... Én észreveszem már 15-20 perc után, ha belsőn van. Valahogy olyan hülye íze lesz a levegőnek. Persze az jó ötlet lehet, hogy időnként átkapcsolni külsőre, aztán vissza. Mert a klímának tényleg nem mindegy.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3606 Dátum: 2011.08.26 15:13:13 »
Az előbb bementem a városba édesapámért, hogy ne kelljen hazabuszoznia az 1000 fokban. Ugyanaz az enyhén emelkedő utca, amin ötödikben óra szerint 50-el szoktam végigmenni... Klíma nélkül 5.6-5.7 szokott lenni a pillanatnyi - az előbb, klímával (teljes hűtés, 3-as venti, belső) 7.0...7.2. Csinos.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3607 Dátum: 2011.08.26 15:27:05 »
Nemtom... Én észreveszem már 15-20 perc után, ha belsőn van. Valahogy olyan hülye íze lesz a levegőnek. Persze az jó ötlet lehet, hogy időnként átkapcsolni külsőre, aztán vissza. Mert a klímának tényleg nem mindegy.
Én is így szoktam.
Ahogy nő a szén-dioxid, úgy "savanyodik" a levegő. Persze azért egy Yaris méretű utastérben is elég nagy a tartalék, meghát nem hermetikus a zárása.
Kb olyan, mintha egy szobában menne a klíma, de közben nyitva az ablak és jön be a 40 fok.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3608 Dátum: 2011.08.26 15:30:26 »
Hát erre csak azt tudom mondani, hogy ha egyszer eljönnél Pécsre, és minden nap megtennéd az otthonom és a munkahelyem közötti távolságot oda-vissza, akkor levonnád te is a következtetést, hogy nem egyenlítődik ki  :) ... Itt autózunk 20 éve, elhiheted hogy így van.
Nem mondtam, hogy nem hiszem el, csak furcsálltam. Semmi okom feltételezni, hogy valótlant állítasz.
Mondjuk nem laktam még sose hegyvidéken, így nem is közlekedtem ott tartósan.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3609 Dátum: 2011.08.26 15:33:12 »
OK hogy nem hermetikus, de azért pl. simán el tudom képzelni, hogy adott esetben akár veszélyes is lenne, ha mondjuk négy ember aludna benne álló helyzetben, zárt ajtókkal-ablakokkal.

Nem hasonlat akar lenni, csak (szomorú) érdekesség, ami erről jutott eszembe: korábban a Pestvidéki Gépgyárban (ami többek közt katonai repülőgépek, helikopterek javításával, felújításával foglalkozott) fordult elő olyan eset, hogy egy kolléga pont az egyik ott lévő MiG-21-es pilótafülkéjét választotta ki egy kis sziesztázásra... Magára zárta persze szépen a fülketetőt... Fel sem ébredt többet  ::)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3610 Dátum: 2011.08.26 15:34:13 »
Hát erre csak azt tudom mondani, hogy ha egyszer eljönnél Pécsre, és minden nap megtennéd az otthonom és a munkahelyem közötti távolságot oda-vissza, akkor levonnád te is a következtetést, hogy nem egyenlítődik ki  :) ... Itt autózunk 20 éve, elhiheted hogy így van.
Nem mondtam, hogy nem hiszem el, csak furcsálltam. Semmi okom feltételezni, hogy valótlant állítasz.
Mondjuk nem laktam még sose hegyvidéken, így nem is közlekedtem ott tartósan.
OK, OK  :) ... Sajnos tényleg így van - én örülnék a legjobban az ellenkezőjének  :lol:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3611 Dátum: 2011.08.26 18:38:02 »
OK hogy nem hermetikus, de azért pl. simán el tudom képzelni, hogy adott esetben akár veszélyes is lenne, ha mondjuk négy ember aludna benne álló helyzetben, zárt ajtókkal-ablakokkal.
Persze, ezt még akár papíron is ki lehet számolni.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Fade

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 281
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3612 Dátum: 2011.09.07 17:19:25 »
Idézet
Hát erre csak azt tudom mondani, hogy ha egyszer eljönnél Pécsre, és minden nap megtennéd az otthonom és a munkahelyem közötti távolságot oda-vissza, akkor levonnád te is a következtetést, hogy nem egyenlítődik ki  :) ... Itt autózunk 20 éve, elhiheted hogy így van.

Ausztriában a hegyekben egyébként nekem is jóval alacsonyabb átlagom jött ki, mint itt Pécsett. Mert előbbi ugye nem városi forgalom.

Én is Pécsi voltam még 3hónapja és ugye 5les átlaggal jártam. Persze a Jakabhegyi uton laktam ami csak félig van fent a Mecseken.
Amúgy hypermilages szinten a dimbes dombos (nem Hunyadi extra meredek utas) táj még városban is legyen az Pécs vagy Székesfehérvár igencsak örömteli dolog, nemhogy átlagolodik ilyen környezetben a fogyasztás hanem még csökken is.  Szfehérváron van egy rész ahol felmegyek egy enyhe emelkedős dombon ~50el 6s átlagfogyival 700métert majd ~900mt gurulok enyhe leejtőn kikapcsolt motorral.  Átlagfogyi ~2.7l.
Persze helye vállogatja.

Fade

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 281
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3613 Dátum: 2011.09.07 17:48:22 »
Gyöngyi: gratula alakul ez  ;) :)

1000 alatti fordulat: fogyi szempontbol sem jo kiprobaltam. Nekem 5 ben 18-at megy alapjaraton (600) a yaris. Igen elgurul 5 ben is gaz nelkul ha teljesen sik az ut. Ha nagyon nagyon finoman kezelem a gázt, szoval kb felulrol ralehelek akkor le lehet menni 900-950-ig. Ahogy pl ezt a lupo 3l is megteszi. Ez négyesben 23-24 km/h otosben 28 korul. De csak ha minimalisat is gyorsulni kell, vagyenyhe emelkedo van akkor mar tobbet fogyaszt mint 1000-1200 kozott. Ezert ha nagyon finoman is megyek akkor is olyan 28-30 korul teszem 4 be, és 32-34 magassagaba 5-be.
Az ok a fajlagos hatasfok, ez altalaban 1000 alatt eleg xar.

Mechanikailag sem tul jo 1000 alatt terhelni.

Elméletileg valóban annal kisebb a fogyi minel kisebb a fordulat. Csak gyakorlatban qrva nehez ilyen 6-700 as fordulathoz a megfelelo terhelest megtalalni.

Én szinte biztos voltam(vagyok) benne, hogy nem, csak ugye nem vagyok gépész és vmi jó pldat illett volna találni, hogy higgyenek nekem.  [rohog] Hazafele elgondolkodtam rajta aztán be is ugrott egy plda.:
Ott a fogyasztásra összerakott Prius. A benzinmotorja nem folyamatosan pörög 200-400-600as fordulaton hanem ha bekapcsol akkor van egy minimál fordulatszáma ~900környékén lehet. Ezalatt nem pörög... sött inkább kapcsolgatja ki-be a motort és pörgeti újfent 900as fordulatt. Miközben ugye a ki be kapcsolgatás nem túl nagy benzinsporolás ha jobb lenne akkor sokszor levenné 400-600ra.

Remélem érthető Zénó amit mondok és az indoklásom.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Mennyit fogyaszt a Yarisod???
« Válasz #3614 Dátum: 2011.09.10 19:02:21 »
Tankolt mennyiség-rekordot döntöttem tegnap a Yarissal: 44.3 liter ment bele  :sorcerer: ... Hát, alaposan sikerült kiszámítani  :D
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )