Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 969889 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2610 Dátum: 2013.09.30 12:52:45 »
Hát úgy, hogy 300 wattot fogyaszt a konnektorból. Amiből nyilván hő lesz, mert más nem tud: nem halad, nem világít, nem zenél, nem számol fraktálokat - bár ha ezeket a házon belül végezné, akkor végül abból is hő lenne a termodinamika második főtörvénye alapján :D
Egyszer nekem egy műszakis csóka elmagyarázta, hogy a W meg a (k)Wh nagyon nem ugyanaz.
Az egyik teljesítmény, a másik meg energia, ráadásul elektromos kütyüknél a W az VA, míg egyébként meg J/s (=kg*m2/s3 = N*m/s).
Főként nem konstans fogyasztóknál (pl 60W-os izzó) a felírt 300W az nem lesz egyenlő a villanyórán egy óra múlva 0.3 kWh-val.  :wacko:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

alvaro84

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 190
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2611 Dátum: 2013.09.30 13:48:24 »
Értem! és a Carnot-körfolyamat (ciklus)?
Azt a kívánt eredményt, hogy a helyiség páratartalma a kívánt érték felé tendáljon - az álatalad említett berendezés - hűtve szárítás módszerével éri el, úgy , hogy létrehozza a - helyiség pára telítettségéhez igazodó - telítési határhőmérsékletet. Hűti egy részegységét, hogy az előzőek megvalósuljanak.

Pontosan! A hűtött részről elvont hő pedig megjelenik a meleg oldalon, a "szivattyúzáshoz" szükséges energiával megfejelve, ami az a ~300 watt, amit a konnektorból fölvesz.

whis! Őszintén, fogalmam sincs, milyen jelalakkal veszi föl, lehet, hogy valóban nem 300 watt, ez csak egy hasraütés, amit az elé csatlakozó fogyasztásmérő mutatott, amiről mind tudjuk, hogy pontatlan. De az biztos, hogy fogyaszt, és az is, hogy abból hő lesz.

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2612 Dátum: 2013.09.30 14:58:30 »
Egyszer nekem egy műszakis csóka elmagyarázta, hogy a W meg a (k)Wh nagyon nem ugyanaz.
Az egyik teljesítmény, a másik meg energia, ráadásul elektromos kütyüknél a W az VA, míg egyébként meg J/s (=kg*m2/s3 = N*m/s).
Főként nem konstans fogyasztóknál (pl 60W-os izzó) a felírt 300W az nem lesz egyenlő a villanyórán egy óra múlva 0.3 kWh-val.  :wacko:


Van az úgy, hogy a szakbarbár (há' má' ho' tenmagam) hajlandó tanyúni a másiktól ezért csak csönydesen kérgyemhogy biztosan s3 és nem s2?
« Utoljára szerkesztve: 2013.09.30 15:01:27 írta micila »
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2613 Dátum: 2013.09.30 15:08:18 »

Főként nem konstans fogyasztóknál (pl 60W-os izzó) a felírt 300W az nem lesz egyenlő a villanyórán egy óra múlva 0.3 kWh-val.  :wacko:
Hanem mennyi lesz, mit fog mutatni a villanyóra? És mi az hogy nem konstans, egyenletesen világit :szemez:

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2614 Dátum: 2013.09.30 15:11:20 »
Pontosan! A hűtött részről elvont hő pedig megjelenik a meleg oldalon, a "szivattyúzáshoz" szükséges energiával megfejelve, ami az a ~300 watt, amit a konnektorból fölvesz.

whis! Őszintén, fogalmam sincs, milyen jelalakkal veszi föl, lehet, hogy valóban nem 300 watt, ez csak egy hasraütés, amit az elé csatlakozó fogyasztásmérő mutatott, amiről mind tudjuk, hogy pontatlan. De az biztos, hogy fogyaszt, és az is, hogy abból hő lesz.
Ne mond már nekem, hogy egy 300 W-os melegítővel kifűtesz egy házat :no:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2615 Dátum: 2013.09.30 15:26:24 »
Ne mond már nekem, hogy egy 300 W-os melegítővel kifűtesz egy házat :no:
Egy minősített passzívházat ki lehet.  :yes: (igaz, abból kb 40db van az országban!)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2616 Dátum: 2013.09.30 15:29:28 »
Egy minősített passzívházat ki lehet.  :yes: (igaz, abból kb 40db van az országban!)
Sőt ott is elmegy az a kapcsolásokra, vezérlésre, cirkulációra nem a hőtermelésre.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2617 Dátum: 2013.09.30 15:35:29 »
Sőt ott is elmegy az a kapcsolásokra, vezérlésre, cirkulációra nem a hőtermelésre.
A(z igazi) passzív ház egészen más. El sem tudod képzelni. Ott még az is közrejátszik a tervezéskor, hogy hányan, melyik helységben és pontosan milyen korú (gyermek, felnőtt, idős) emberek lakják majd az épületet. Brutálisan bonyolult a tervezése, minden apró cseprő dolog számít. De ismerősöm energiafogyasztása 72kW(!!!). Igen, egy 130m2-es családi háznak, 4 fős családdal (2 fő felnőtt, 2 fő 10 év körüli gyermek) és eközben egy grammnyi gázt sem használnak, konkrétan nincs bekötve az ingatlanba a gáz.

Egy ilyen ház építési költsége a hagyományoshoz mérten min. 25% felár, illetve határ a csillagos ég.  :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2618 Dátum: 2013.09.30 15:36:01 »
Ne mond már nekem, hogy egy 300 W-os melegítővel kifűtesz egy házat :no:
Egyszer olvastam valahol, hogy hőterhelés esetén egy felnőttet 300W-nak számolnak
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2619 Dátum: 2013.09.30 15:44:47 »
Hanem mennyi lesz, mit fog mutatni a villanyóra? És mi az hogy nem konstans, egyenletesen világit :szemez:
Te figyu, én nem értek hozzá.  :1eye:
Amennyit felfogtam belőle, az annyi, hogy míg egy izzónál ha folyamatosan ég, akkor nagyjából annyi lesz a fogyasztás egy óra múlva kWh-ban, mint ami az izzó névleges wattszáma (azaz 100W izzó egy óra alatt ~0.1kWh elfogyását okozza a mérőórán), de egy villanymotornál pl messze nem. Tehát egy 1500 W-os villanyomotor ha megy egy órát, akkor nem 1.5kWh fog elfogyni, hanem jóval kevesebb.
Hátha van közöttünk villanyász és el tudja mondani. Amikor magyarázták logikusnak tűnt... ::)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2620 Dátum: 2013.09.30 15:51:05 »
Van az úgy, hogy a szakbarbár (há' má' ho' tenmagam) hajlandó tanyúni a másiktól ezért csak csönydesen kérgyemhogy biztosan s3 és nem s2?
Öööö, azért s3, mert ugye W= J/s vagy = N*m/s
Nos ez utóbbiból a N= kg*m/s2, ha jól rémlik, és ha ehhez jön még szorzóként egy "m" és oszóként egy "s", akkor a végén így lesz s3.
A joule meg önmagában N * m (mechanikai munka = erő * elmozdulás).
Ha valahol hibádzik a dolog, akor én kérek elnézést, 22 éve jártam gimibe  :wacko:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2621 Dátum: 2013.09.30 15:54:14 »
A(z igazi) passzív ház egészen más. El sem tudod képzelni. Ott még az is közrejátszik a tervezéskor, hogy hányan, melyik helységben és pontosan milyen korú (gyermek, felnőtt, idős) emberek lakják majd az épületet. Brutálisan bonyolult a tervezése, minden apró cseprő dolog számít. De ismerősöm energiafogyasztása 72kW(!!!). Igen, egy 130m2-es családi háznak, 4 fős családdal (2 fő felnőtt, 2 fő 10 év körüli gyermek) és eközben egy grammnyi gázt sem használnak, konkrétan nincs bekötve az ingatlanba a gáz.

Egy ilyen ház építési költsége a hagyományoshoz mérten min. 25% felár, illetve határ a csillagos ég.  :yes:
Na ilyen nálunk is sok van, vagy kikötötték nemfizetés miatt :D

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2622 Dátum: 2013.09.30 15:58:37 »
Tehát egy 1500 W-os villanyomotor ha megy egy órát, akkor nem 1.5kWh fog elfogyni, hanem jóval kevesebb.
Hátha van közöttünk villanyász és el tudja mondani. Amikor magyarázták logikusnak tűnt... ::)
Nem vagyok villanyasz, de gondolom azert, mert az 1.5kW-os villanymotor nem megy teljes teljesitmenyen allandoan. Csak akkor vesz fel annyit, ha szukseg van ra  :hmmmm:


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

micila

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6024
  • épGÉPész
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2623 Dátum: 2013.09.30 16:00:46 »
Öööö, azért s3, mert ugye W= J/s vagy = N*m/s
Nos ez utóbbiból a N= kg*m/s2, ha jól rémlik, és ha ehhez jön még szorzóként egy "m" és oszóként egy "s", akkor a végén így lesz s3.
A joule meg önmagában N * m (mechanikai munka = erő * elmozdulás).
Ha valahol hibádzik a dolog, akor én kérek elnézést, 22 éve jártam gimibe  :wacko:

Igazad van! :flowers:
 Mennyire igaz, hogy az idő a humán RAM-ot, ROM-má amortizálja. :yes: ;)
de internis non iudicat praetor  /Aquinói Tamás nyomán/
audacter mentiare, semper aliquid haeret
Nouă ouă ouă nu

alvaro84

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 190
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2624 Dátum: 2013.09.30 16:01:40 »
Ne mond már nekem, hogy egy 300 W-os melegítővel kifűtesz egy házat :no:

Nem mondom. Mint már említettem, tavaly télen használtunk ventilátoros hősugárzót és olajradiátort, egyik se 300 watt (hanem 1700 és 700). Csak annyit mondok, hogy ilyen enyhe időben fölösleges lenne az a 300 is.