Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 969888 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2550 Dátum: 2013.09.26 13:23:59 »
Az utóbbi időben volt némi problémánk a Beretta Smart CS1 kazánunkkal, amit a múlt hétvégén sikerült megoldani. Egy apróságon múlt a dolog, ezért úgy gondoltam, leírom nektek érdekességként a történetet:

Adott tehát egy Beretta Smart CS1 turbo kazás, semmi különös, 24kW teljesítményű. Azt vettük észre, hogy a kazán kb egy szűk éve random módon, nagyjából fél percenként ki-bekapcsol, miközben fürdünk. Ez csak abból a szempontból volt kellemetlen kicsit, hogy ezzel együtt váltakozott a jéghideg és tűzforró hőmérséklet tusolás közben (almosan elmentem fürödni és felfrissülve szálltam ki a kádból, majd 1 órát nézegettem a plafont, mire el tudtam aludni  :lol: ).
Anno, amikor 5,5 évvel ezelőtt üzemszerűen el kezdtük használni, vettem tesómtól egy Ökonetes Turbo Booster nevű "ipari" mágnest, ami a kazán gázfogyasztását hivatott csökkenteni. Mindössze egyetlen kötegelővel kellett a gázcsőre rögzíteni a kazán alján és működése folytán az örvényeket, spirális áramlásokat rendezve növelte a kazán hatékonyságát. Ezzel nem is volt probléma, bemértem, nekünk havi szinten (egy végig fűtött hónapot figyelembe véve) kb 5000Ft valós(!) megtakarítást hoz(ott).
Az elmúlt időszakban kezdett egyre zavaróbb lenni ez a rendellenes ki-bekapcsolásos mizéria, így gázszerelőt hívtunk, aki vezérlőpanelcserét javasolt (58.000Ft). Nem volt "kedvünk" hozzá, hiszen, mitől is menne tönkre csak úgy egy vezérlőpanel, még villámot sem kapott idén...
Végül, kihívtunk egy másik szerelőt, aki elkezdte állítgatni a kazánt. Végignézett minden lehetséges hibaforrást, míg végül közös ötlettel álltunk elő: vegyük le a mágnest és kerüljük ki a kazán gázszelepét! Erre azért volt szükség, mert megmagyarázhatatlan okból a gázszelepen keresztül hol áramlott elegendő mennyiségű gáz, hol nem. Emiatt kapcsolgatott a kazán, tehát, semmilyen vezérlőpanel hiba, vagy egyéb butaság nem volt.
Mivel a kazán burkolata már egyébként is le volt véve, a gázszelepből tovább menő gázcsőre erősítettük vissza a mágnest, majd újbóli finom hangolás következett a kazánon. S lőn világosság, a random kapcsolgatás megszűnt, újra működik, ahogy kell neki.
Még mielőtt valaki feleslegesnek gondolná a mágnest, megjegyzem, nem az! Ugyanis a mostani finomhangolásnál a melegvíz hőmérsékletét csökkentendő, vissza kellett vegyem a kazán teljesítményét. Tehát, most ugyanazt a hőmérsékletű vizet kevesebb gázzal állítja elő, tehát, működik a mágnes:)

A másik érdekes dolog a termosztát hiba: Az történt, hogy vettem (köszi Dr. Gáz!) egy vezeték nélküli programozható termosztátot, amit tesóm kötött be a kazán vezérlőjébe, mivel én nem értek hozzá.
Eddig volt 2 db termosztátom, az egyik sima tekerős, ami csak a fűtőtesteket fűtötte, a másik egy digitális, ami a padlófűtést ÉS a fűtőtesteket is együtt. A vezeték nélkülit a tekerős helyébe szántam. Igen ám, csak a szerelést követően kiderült, hogy a padlófűtést vezérlő termosztát fűtésre állítva nem kapcsolja be a kazánt, ellenben, a padlófűtés vízszivattyúját igen, csak ezzel nem sokra megyünk. Találgattunk, mi lehet a gond, vezetékeket ellenőriztem, nem-e csúszott ki, sérült meg, de semmi, minden jól és masszívan állt. Mire rájöttem, hogy lehet, hogy tévedésből pont ez lett kikötve a tekerős termosztát helyett (kipróbáltam a tekerőset és az bizony bekapcsolta a kazánt, ekkor számomra már biztos volt, hogy ez a hiba). Megcseréltem a vezetékeket és egyből klappolt minden, mindkét jelenleg használatban lévő termosztát fűtésre állítva bekapcsolja a kazánt, ahogy kell.

Volt egy utolsó hiányosságom a fűtéssel kapcsolatban, ami nevetségesen könnyen megoldódott. A padlófűtés csöveiből 5 év alatt a kezdeti 1,2 bar víznyomás 0,2-re csökkent, ésszerű volt, tehát, hogy az elveszett nyomást pótolni kell. Ennek elmulasztása okán károsodhat a vízszivattyú, hiszen kevés vízzel erőlködve, esetenként hullámzóan működne, ami nyilván nem jó neki. Elmentem egy szakboltba (szaniteres) és 850Ft-ért vettem egy 4m-es mindkét végén műanyag csatlakozós sima "mosógép-vízcsövet". Ennek egyik végét rátekertem a mosógépnél található bejövő vízcsonkra, a másik végét csatlakoztattam (de NEM szorítottam rá teljesen még!) a padlófűtés (nem tudom pontosan hogy hívják) szelepeinél lévő csapra. Itt lehetséges alapból a rendszer utántöltése.
Utóbbi csatinál azért nem szorítottam rá egyből, mert a csőben még levegő van, amíg az fel nem töltődik vízzel és ezt a levegőt nem kéne bejuttatni a padlófűtés "kvázi" zárt rendszerébe, legalábbis, minél kevesebbet, ha egy mód van rá. Egy kisebb műanyag tálat helyeztem a lazán tekert csap alá, majd megnyitottam a mosógépnél a csapot óvatosan és figyeltem, hogy mennyire bugyog a cső másik végén lévő csapnál a levegő. Amikor szépen kisimult a kifelé folyó víz mozgása, gyorsan rászorítottam a tekerőt és jobban megnyitottam a mosógépnél lévő csapot. Közben, persze, már figyeltem a nyomásmérőt a csöveknél és amikor elérte az 1,2 bar-t a mutató, akkor elzártam a csapot. Csövet mindkét végén lecsatlakoztattam, majd visszaállítottam az eredeti helyzetet.
Végül elindítottam a padlófűtést, ekkor hallottam kb 10-15mp-ig, hogy a rendszer kilégteleníti magát (csövekben hallható reszelő hang), ami ezután szinte hangtalanná változott, a szivattyú működését csak a kezemet rátéve éreztem az apró rezgésből. A légtelenítést követően a nyomás stabilan visszaállt 1 barra, így is terveztem.

A művelet óta minden rendben van, minden működik szépen, ahogy kell.   :clap:

Csak azért írtam le mindezt, mert:

1: olyan kis dolgok miatt történtek, amiket bárki egymaga is akár legalább ellenőrizni tud, még ha a kazán finomhangolását szakemberre is bízza  :yes:
2: nagyon nem értettem eddig ezzel kapcsolatban semmihez (most sem, de legalább karbantartás jellegű dolgokat meg tudok csinálni) és mindez a művelet számomra apró sikerélmények, amiknek nagyon tudok örülni  :innocent:

Remélem, sikerült érthetően leírni a dolgokat, még ha helyenként konyha-nyelven is fogalmaztam...

4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2551 Dátum: 2013.09.26 21:48:31 »
Azt a mágnest tedd át a gázórára... Úgy többet lehet megtakarítani...  :innocent: :D

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2552 Dátum: 2013.09.26 21:56:51 »
Azt a mágnest tedd át a gázórára... Úgy többet lehet megtakarítani...  :innocent: :D
Műanyag belsős órára hiába teszek mágnest. ::);)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #2553 Dátum: 2013.09.26 22:05:08 »
ja,meg kb.600k büntit is kivágnak rögtön.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2554 Dátum: 2013.09.26 22:11:22 »
Ja, az meg manapság nem olyan vicces dolog és a gászolgáltató gondolkodás nélkül kiszabja. Nem játék, viszont, ahogy én csinálom, úgy is hoz a konyhára, a 7500Ft-os árát gyakorlatilag a 2. hónap végén visszahozta.  :yes:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2555 Dátum: 2013.09.26 22:17:56 »
Jó nagy madárnak kell lenni, hogy az ember ilyesmivel bebukjon...  :D

Régebben divat volt az éjszakai áram kapcsolójának fixen lenyomása egy pengével (be lehet fűzni állítólag úgy, hogy nem sérül a plomba. Így nonstop éjszakai áram ketyeg). Ismerőshöz ment a villanyszámlás, kést elfelejtette, óraszekrényt kinyitja a villanyszámlás:  :eek: hát ez a kés meg micsoda itt ?!?!?!
Ismerős: Hjajj, már mióta kerestem... Kihúzta, eltette, semmi nem lett belőle.  :lol:
Kb ennyire bizonyítható a dolog....  :)

Természetesen a közszolgáltatók megrövidítése nem helyes dolog, törvénybe ütközik, és én is elítélem...  :innocent:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2556 Dátum: 2013.09.26 22:21:01 »
Jó nagy madárnak kell lenni, hogy az ember ilyesmivel bebukjon...  :D

Régebben divat volt az éjszakai áram kapcsolójának fixen lenyomása egy pengével (be lehet fűzni állítólag úgy, hogy nem sérül a plomba. Így nonstop éjszakai áram ketyeg). Ismerőshöz ment a villanyszámlás, kést elfelejtette, óraszekrényt kinyitja a villanyszámlás:  :eek: hát ez a kés meg micsoda itt ?!?!?!
Ismerős: Hjajj, már mióta kerestem... Kihúzta, eltette, semmi nem lett belőle.  :lol:
Kb ennyire bizonyítható a dolog....  :)

Természetesen a közszolgáltatók megrövidítése nem helyes dolog, törvénybe ütközik, és én is elítélem...  :innocent:
Ez nem madárság kérdése. Elég, ha nem Te vagy otthon, amikor jön a gázóra leolvasó előre nem egyeztetett időpontban, hanem az asszony a gyerekkel és neki pont nem arra van figyelme, hogy az órát "megfossza" az okosságoktól, hanem a gyerekkel foglalkozik. Ott a bukta egyből...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2557 Dátum: 2013.09.26 22:26:01 »
Megmondja, hogy ő csak takarítónő itt, nem engedhet be senkit... Paff...

Na de nem akarok senkinek ötleteket adni...  :nono:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2558 Dátum: 2013.09.26 22:34:33 »
 :)
Jaj, még egy sztori, ami a gázóraleolvasó és én köztem esett meg éppen tavaly ilyenkor. Asszongya az embör:
Ez szabálytalan, hogy maguknál a lakásban van a gázóra, ilyet nem lehetne építeni, mert nekik így be KELL menni a lakásba, amit egyébként nem tennének meg.
Mondom neki: Aranyapám, amikor a házunkat újítottuk fel és építtettük át a fűtésrendszert, kompletten TI engedélyeztétek, hogy így legyen, nem én akartam. Ez azt vonja maga után, hogy,
1. vagy nem jön be a házba, és elfogadja az általam cetlire kiírt óraállást
2. vagy egyeztet velem egy időpontot, hogy ÉN mikor tartózkodom itthon és akkor jön leolvasni

Asszongya erre: hát ő is 16:00-ig dolgozik.
Én: Na, látja, ez a patthelyzet akkor...  :ph34r:  :lol: :1eye:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2559 Dátum: 2013.09.26 22:35:42 »
Bepi azt a mágnest a gázcső köré raktad, vagy elég egy oldalára.
Nekem  olyan boosterem volt a 190-es merciben, de nem vettem észre semmit,nem is fogyasztott kevesebbet. Aztán a szerelő kiszedte (az gyűrű formáju volt a gumicsövön) Most azzal szedjük össze a szögeket a kandallóból (szoktam raklapot meg egyéb deszkát is eltüzelni)
De van egy másik mágnemesem is, csak azt nem lehet csőre húzni (egy mikrohullámú sűtő mágnese volt (most kulcstartó [rohog] csak oda kell dobni a kulcsokat)

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2560 Dátum: 2013.09.26 22:37:36 »
Piet, megvan a mágnes helye. Autóba másfajta kell, az kisebb.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2561 Dátum: 2013.09.26 22:39:04 »
:)
Jaj, még egy sztori, ami a gázóraleolvasó és én köztem esett meg éppen tavaly ilyenkor. Asszongya az embör:
Ez szabálytalan, hogy maguknál a lakásban van a gázóra, ilyet nem lehetne építeni, mert nekik így be KELL menni a lakásba, amit egyébként nem tennének meg.
Mondom neki: Aranyapám, amikor a házunkat újítottuk fel és építtettük át a fűtésrendszert, kompletten TI engedélyeztétek, hogy így legyen, nem én akartam. Ez azt vonja maga után, hogy,
1. vagy nem jön be a házba, és elfogadja az általam cetlire kiírt óraállást
2. vagy egyeztet velem egy időpontot, hogy ÉN mikor tartózkodom itthon és akkor jön leolvasni

Asszongya erre: hát ő is 16:00-ig dolgozik.
Én: Na, látja, ez a patthelyzet akkor...  :ph34r:  :lol: :1eye:
Ma már kész portofoliót csinálnak a gázóráról de villanyóráról is. :D

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #2562 Dátum: 2013.09.26 22:40:48 »
Piet, megvan a mágnes helye. Autóba másfajta kell, az kisebb.
Na jó te tudod hol a helye , de én attól még nem [rohog]

marcedli

  • Klubtag
  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 612
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #2563 Dátum: 2013.09.26 22:46:26 »
mivel már két éve van irobot roomba takarítórobotunk, és imádjuk, gondoltam, meglepem feleségem szülinapjára egy felmosó robottal is.
a scooba kiesett, mert túl nagy, akkora nem kell,  a legkisebbet meg nem szabad megvenni, mert több baj van vele, mint öröm, így beneveztem az új termékre, ami tegnapelőtt óta kapható is Magyarországon,  a irobot Braava robotra.

nincs mit mondanom róla, gyönyörűen takarít ő is,  a gyerekek elnevezték dartvédernek, állítólag hasonlít :)
Honda FR-V 2.2 ctdi 2006
Kia Sportage 2018

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #2564 Dátum: 2013.09.26 22:50:41 »
mivel már két éve van irobot roomba takarítórobotunk, és imádjuk, gondoltam, meglepem feleségem szülinapjára egy felmosó robottal is.
a scooba kiesett, mert túl nagy, akkora nem kell,  a legkisebbet meg nem szabad megvenni, mert több baj van vele, mint öröm, így beneveztem az új termékre, ami tegnapelőtt óta kapható is Magyarországon,  a irobot Braava robotra.

nincs mit mondanom róla, gyönyörűen takarít ő is,  a gyerekek elnevezték dartvédernek, állítólag hasonlít :)
És össze is szedi a cuccot, ami szanaszét van a lakásban, mielött felmos? :wacko: