Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 971336 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

cujethu

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1286
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1875 Dátum: 2012.11.25 15:08:19 »
Tud valaki pro és kontra tapasztalatokat mondani könnyűszerkezetes házakról?
Mire érdemes odafigyelni vásárlásnál?
Toyota Carina-E xli '92, Suzuki M800 2007, Skoda Octavia 2019

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1876 Dátum: 2012.11.25 15:49:18 »
pro: olcsóbb. kontra: alig van gyakorlata magyarországon, emiatt sok kontár munka van. én nemigen mernék megvenni olyat, aminek az építését nem láttam, vagyis inkább nem ellenőriztettem azt olyannal, aki ért hozzá...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1877 Dátum: 2012.11.25 15:50:00 »
Mi anno elmentünk megnézni egy ilyet. Végigkopogtattam a falat kint is, bent is, elég bizarr volt mintha a kültéri fal is sima gipszkarton lett volna. Olyan kártyavár érzése volt az egésznek.

Aszongyák az okosok, hogy a könnyűszerkezetes fal karbantartást igényel az idő elmúltával. A benne lévő hőszigetelő anyag lerohad, lepuhul és össze esik ahogy öregszik néhány év alatt, így az egész belsejét újra kell tömni időközönként ismételve. Aztán én még attól is félnék (asszony pláne), hogy rovarok/rágcsálók símán befészkelhetnek a fal belsejébe, azt' győzheted üldözni őket.

Szerintem nem a mi éghajlatunkra optimalizált építkezési technológia.
« Utoljára szerkesztve: 2012.11.25 16:07:12 írta robi »

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1878 Dátum: 2012.11.25 15:58:14 »
Egyet mi is néztünk anno építés alatt, de gyorsan menekültünk is.
Szerintem nálunk nincs nagy hagyománya ennek, nagyon sok a kontármunka. Lehet, hogy olcsóbb, de ha utána csak a szívás van vele, akkor nem éri meg. Pedig lehetne azt jól is csinálni...
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1879 Dátum: 2012.11.25 18:54:45 »
Nem olcsóbb, ellenben egészen gyorsan fel lehet húzni egy könnyűszerkezetes házat, valamint a kisebb önsúlya miatt kevésbé fog süllyedni, repedezni. A falak felülete simább, így esztétikusabb látványt nyújt.
Az, hogy évek alatt összeesne, még nem hallottam, ugyanis, nem egyszerűen bele van tömve a vázba, hanem rögzítve is van. Ha lerohad, akkor egész egyszerűen nem megfelelő anyagot használtak oda. Ennyi. A rágcsálók, gombák ellen is kezelve vannak azok a fa szerkezetek, amik a vázat alkotják, csakúgy, mint a tetőszerkezet gerendái, szelemenjei is. Egy hagyományos "tégla" épület tetőszerkezete sem sérül az élősködők miatt, ha rendesen kezelték az alapanyagot az építéskor.
A könnyűszerkezetes házak is hozzák ugyanazt a teljesítményt hőszigetelési szempontból, vagy még jobbat is. Ezek - feltételezve a megfelelően igényes kivitelezést - jó dolgok, DE! :excl:

Nem tudom, Ti hogy vagytok vele, de saját magamnak mégsem építenék könnyű szerkezetes házat, elsősorban a hangszigetelési problémái miatt. Ki nem állhatom személy szerint - és feleségem is így van ezzel -, ha hallom, mi történik a mellettünk lévő szobában! No, ez az, amiben a könnyűszerkezetes ház egyszerűen még nem igazán megoldott technológia.
A másik negatívuma akkor jelent komoly gondot, ha alulról vizet kap a szerkezet, ez pedig megint csak odafigyelést igényel a kivitelezéskor. Ráadásul, ez nem is javítható utólag, vagy csak nagyon körülményesen. Egy tégla épület vízszigetelését - szerintem - könnyebb akár utólag is javítani.

Összességében az, ami leginkább ellene szól, az a kiemelt kivitelezési odafigyelés és szakértelem igénye, amit előre, szerződéskötésnél nagyon nehéz kiszűrni. Persze, ez nem azt jelenti, hogy a hagyományos falazott épületek kivitelezése ne kívánna szakértelmet, de ez azért egy jóval elterjedtebb technológia, ezáltal jelentősen nagyobb vele kapcsolatban a szakmai tapasztalat, széleskörű, kipróbált-bevált építési rendszerek közül lehet választani és bizony nem is biztos, hogy drágább, mint a könnyűszerkezetes.

4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1880 Dátum: 2012.11.25 19:14:29 »
Valahogy úgy vagyunk vele az én házam én váram! Legyen masziv, stabil, elpusztithatatlan.
A hírekben az USÁ-ban a viharok után ugy tűnik a házak nem téglából,köből vannak hanem papirból (na jó fából) Nem szeretném ha a szél elfujná a házamat. Vagy amikor a gengszterek kintről szétlövik az ártatlan hőseinket :D Ha bele gondolok lehet, hogy a falon egy baltával elöbb be lehetne jutni mint a bejárati ajtón...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1881 Dátum: 2012.11.25 20:30:15 »
Az, hogy évek alatt összeesne, még nem hallottam, ugyanis, nem egyszerűen bele van tömve a vázba, hanem rögzítve is van. Ha lerohad, akkor egész egyszerűen nem megfelelő anyagot használtak oda.
Félreértetted, senki sem írta, hogy összeesne. :eek:

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1882 Dátum: 2012.11.25 20:36:09 »
Félreértetted, senki sem írta, hogy összeesne. :eek:
De, pont te írtad, csak külön írtad, én meg egybe. Végül is, rajtam kívül valóban nem írta egybe senki...  :1eye: :D

4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1883 Dátum: 2012.11.25 20:36:58 »
 :yes:
Valahogy úgy vagyunk vele az én házam én váram! Legyen masziv, stabil, elpusztithatatlan.
A hírekben az USÁ-ban a viharok után ugy tűnik a házak nem téglából,köből vannak hanem papirból (na jó fából) Nem szeretném ha a szél elfujná a házamat. Vagy amikor a gengszterek kintről szétlövik az ártatlan hőseinket :D Ha bele gondolok lehet, hogy a falon egy baltával elöbb be lehetne jutni mint a bejárati ajtón...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1884 Dátum: 2012.11.25 20:51:24 »
De, pont te írtad, csak külön írtad, én meg egybe. Végül is, rajtam kívül valóban nem írta egybe senki...  :1eye: :D
Nem, ilyet nem írtam, hogy a ház összeomlana. Félreértettél.

Azt írtam, hogy "a benne lévő hőszigetelő anyag lerohad, lepuhul és össze esik ahogy öregszik néhány év alatt". Magyarán, a falak belseje hőszigetelő anyaggal van kitömve, mely idő múltával tönkremegy.
Ez a tönkremenetel azt jelenti, hogy kiszárad (a szigetelő anyag), meglágyul (a szigetelő anyag), elveszti tartását (a szigetelő anyag) és össze esik (a szigetelő anyag) a falon belül, a fal belsejében. Ezt úgy képzeld el, hogy a fal felső része egy üres doboz marad, mert az újkorában még hab-szerűen, önmagát megtartó, egyébként puha szigetelő anyag szépen lassan lehullik, leesik, szétmálik, összeesik, nem tartja meg magát. Mert természetes módon öregszik (mint pl. a gumi is).

Ezt követően aztán vége a király hőszigetelésnek. Javítani csak a fal egyik oldalának lebontásával, kiöregedett szigetelő anyag eltávolításával, új behelyezésével, fal oldalának újraépítésével, festésével lehet. Ami azért meglehetősen drága, és koszos mulatság. Így nézve még drágábban is jössz ki hosszú távon, mint tégla esetén.
(a fentieket két építész szakival - egyik gyakorló mérnök - konzultáltuk amikor lakásokat/házakat néztünk pár évvel ezelőtt, szóval nem kitalációk)

A rágcsálók, bogarak természetesen nem a fát ennék meg (bizonyosak azt is, de én nem azokra gondoltam), hanem simán a falon belül, a fal rétegei között ebben a szigetelő anyagban vágnak maguknak alagutakat és közlekednek, fészkelnek benne. Mezei csótányoktak mekkora ideális fészekhely az egész ház falvastagsága.
Ezért is írtam, hogy nem a mi éghajlatunkra optimalizált építkezési technológia. Más kontinenseken, éghajlatok alatt ahol más fajta "háziállatok" vannak ott vélhetően ez nem okoz problémát.


« Utoljára szerkesztve: 2012.11.25 20:54:57 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1885 Dátum: 2012.11.25 21:54:34 »
Nem, ilyet nem írtam, hogy a ház összeomlana. Félreértettél.

Azt írtam, hogy "a benne lévő hőszigetelő anyag lerohad, lepuhul és össze esik ahogy öregszik néhány év alatt". Magyarán, a falak belseje hőszigetelő anyaggal van kitömve, mely idő múltával tönkremegy.
Ez a tönkremenetel azt jelenti, hogy kiszárad (a szigetelő anyag), meglágyul (a szigetelő anyag), elveszti tartását (a szigetelő anyag) és össze esik (a szigetelő anyag) a falon belül, a fal belsejében. Ezt úgy képzeld el, hogy a fal felső része egy üres doboz marad, mert az újkorában még hab-szerűen, önmagát megtartó, egyébként puha szigetelő anyag szépen lassan lehullik, leesik, szétmálik, összeesik, nem tartja meg magát. Mert természetes módon öregszik (mint pl. a gumi is).

Ezt követően aztán vége a király hőszigetelésnek. Javítani csak a fal egyik oldalának lebontásával, kiöregedett szigetelő anyag eltávolításával, új behelyezésével, fal oldalának újraépítésével, festésével lehet. Ami azért meglehetősen drága, és koszos mulatság. Így nézve még drágábban is jössz ki hosszú távon, mint tégla esetén.
(a fentieket két építész szakival - egyik gyakorló mérnök - konzultáltuk amikor lakásokat/házakat néztünk pár évvel ezelőtt, szóval nem kitalációk)

A rágcsálók, bogarak természetesen nem a fát ennék meg (bizonyosak azt is, de én nem azokra gondoltam), hanem simán a falon belül, a fal rétegei között ebben a szigetelő anyagban vágnak maguknak alagutakat és közlekednek, fészkelnek benne. Mezei csótányoktak mekkora ideális fészekhely az egész ház falvastagsága.
Ezért is írtam, hogy nem a mi éghajlatunkra optimalizált építkezési technológia. Más kontinenseken, éghajlatok alatt ahol más fajta "háziállatok" vannak ott vélhetően ez nem okoz problémát.
Robi, most egy olyan dolgot magyaráztál meg, ami evidens, ugye nem gondolod, hogy úgy értettem, amit írtál, hogy az egész ház összedől?! Nem is értem, miből következtettél erre...
Természetesen csak a falszerkezetben lévő szigetelésre gondoltam én is és írtam, hogy ez nem életszerű probléma, amennyiben megfelelő, erre a célra gyártott paplant helyeznek be.
::):D
Node, a ház minálunk legyen falazó blokkokból, az a masszív, és 38 + 2,5 + 1,5 cm vtg-ban és erre a 10 cm vtg hungarocell hőszigeteléssel a hosszútávon is legjobb megoldás... :D
« Utoljára szerkesztve: 2012.11.25 22:00:37 írta bepi81 »
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1886 Dátum: 2012.11.26 08:23:50 »
Hát hogy mi életszerű és mi nem, azt talán az építőmérnökök jobban tudják megmondani. Nekem ezt mondták, és hiszek nekik (hiszen ez a szakmájuk). Ezzel a költséggel és felhajtással a könnyűszerkezetes háznál számolni kell, mert ez tulajdonsága. Ennyi.
Nyilván aki építi és el akarja adni, erre az apróságra kevésbé tér ki...

« Utoljára szerkesztve: 2012.11.26 08:28:40 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1887 Dátum: 2012.11.26 08:50:00 »
Hát hogy mi életszerű és mi nem, azt talán az építőmérnökök jobban tudják megmondani. Nekem ezt mondták, és hiszek nekik (hiszen ez a szakmájuk). Ezzel a költséggel és felhajtással a könnyűszerkezetes háznál számolni kell, mert ez tulajdonsága. Ennyi.
Nyilván aki építi és el akarja adni, erre az apróságra kevésbé tér ki...
Én is építőmérnök vagyok és műszaki ellenőr is...  :whistling: ;)
Inkább arra gondolok, hogy azért mondták Nektek ezt az "elrettentő" információt, mert laikusnak néztek benneteket. Vagy egész egyszerűen nincsenek azon biztos szakmai tudás birtokában, hogy teljes biztossággal (úgy értem legalább 10 év garanciával) ilyen szerkezetet építsenek (én sem mernék), pont amiatt, mert idehaza még nincs elég tapasztalat ezen technológia hosszútávú megbízhatóságával. Tulajdonképpen nincs ezzel gond, de én inkább azt mondanám egy hasonló helyzetben, hogy "bocs, én ezt nem vállalom megépíteni"...
De végülis mindegy, miért mondták, nekem az a véleményem róla, hogy inkább félrebeszélés, mint valós ok, amiért nem ezt a technológiát preferálják.  :flowers: ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1888 Dátum: 2012.11.26 08:54:31 »
Bocs, de hülyék azért nem vagyunk. Akikkel mi körbejártuk a témát egyáltalán nem olyanok, mint írtad, kár hogy ezt tetted, hisz nem is ismerheted őket.

Egyébként ha meg építőmérnök (ráadásul műszaki ellenőr is) akkor ismerhetnéd a hazai építészeti ipar helyzetét, a fő/alvállalkozók viszonyait, és annak esélyeit, hogy itt nálunk mennyire "megfelelő, erre a célra gyártott paplant helyeznek be", és ezt hogy mutatják be a vevőknek - de ez más tészta, és nem csak a könnyűszerkezetes építmények esetén igaz.

Mindegyis, kár ezt túl ragozni, kinek a pap, kinek a felesége.

Részemről ennyi.
« Utoljára szerkesztve: 2012.11.26 08:57:16 írta robi »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1889 Dátum: 2012.11.26 09:04:08 »
Bocs, de hülyék azért nem vagyunk. Akikkel mi körbejártuk a témát egyáltalán nem olyanok, mint írtad, kár hogy ezt tetted, hisz nem is ismerheted őket.

Egyébként ha meg építőmérnök (ráadásul műszaki ellenőr is) akkor ismerhetnéd a hazai építészeti ipar helyzetét, a fő/alvállalkozók viszonyait, és annak esélyeit, hogy itt nálunk mennyire "megfelelő, erre a célra gyártott paplant helyeznek be", és ezt hogy mutatják be a vevőknek - de ez más tészta, és nem csak a könnyűszerkezetes építmények esetén igaz.

Mindegyis, kár ezt túl ragozni, kinek a pap, kinek a felesége.

Részemről ennyi.
Robi,
tényleg nem értem, hogyan tudod ennyire kicsavarni azt, amit írok...  :surrender:
Egy szóval sem írtam, és nem is gondoltam, hogy hülyék lennétek, Pontosan azt írtam, hogy szerintem "laikusnak néztek benneteket".  :excl: Ez pedig nagyon nem azt jelenti, amit írtál.
Mindazonáltal, többé-kevésbé képben vagyok a dolgokkal, hidd el, ezért írtam, amit. De bocs, legközelebb nem fogok segítő szándékkal - hogy több szempontot is figyelembe vehess - reagálni, okés?  :surrender: :flowers: ;) Mindenki annak hisz, akinek akar...
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i