Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 970970 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10266
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #705 Dátum: 2011.07.22 10:22:42 »
Csak két dolgot szeretnék így OFF szinten megemlíteni:

1. Nálunk a csapvíznek teljesen jó íze van, már 35 éve ezt ittam, a feleségemnek sem volt baja vele. Csakhogy amint várandós lett, egyből kihányta.  Nem végeztettünk vizsgálatokat persze, hanem beszereztünk egy RO vízszűrőt, azt a vizet érdekes módon gond nélkül ihatta. Azóta is azt isszuk, a kislányunk is azt kapja újszülött kora óta. Nem is volt nála a csapvíz hormontartalma okozta "tünet" hála Istennek. Ráadásul klór sem marad benne, ami nagy valószínűséggel rákkeltő. Még lehetne sorolni érveket mellette - meg ellene is.

2. Az energiatakarékos izzók valóban sokkal takarékosabbak a régieknél, és sokat fejlődtek a bekapcsolási sebesség/induló fényerő/szemnek kényelmes fény terén is. Viszont még elég zavarérzékenyek (pl. ívhegesztéskor többször elszállt ilyen izzó), de ami rosszabb: több forrás szerint átlagosan hússzor annyi elektromágneses sugárzást produkál, mint egy számítógép. Nehézfémtartalmuk is elég magas, törés esetén elég problémás ez. Mivel nem vagyok meggyőződve a veszélytelenségéről, ezért megszüntettem a használatukat, és beszereztem jópár hagyományos izzót, amit még kell is vennem, míg ki nem vonják őket a forgalomból.

Összefoglalva: valóban sok pénz elmegy arra, hogy RO szűrő meg szűrőcsere 6 havonta, meg magasabb villanyszámla az izzók miatt. De ha mégis igazak a pro érvek, akkor amit kiadok most, megspórolom az egészségügyön. Egyébként a mi háztartásunkban nagyságrendileg így sem a világításra, hanem hűtőszekrény/fagyasztószekrény fogyasztására megy el a sokkal több áram (pedig az egyik A-s, a másik A+-os, 1kWh körül fogyaszt a kettő összesen naponta). Nem kell világítani feleslegesen  ;)
Nem akarnék összeesküvés-elméleteket gyártani, de véletlenül pont az emberek egészségét károsító kényszerítő szabályzók "szeretnek" születni, pl. az energiatakarékos izzó esete. Ha én ki akarom dobni a pénzemet az energiazabáló izzóra, mert ilyen vaskalapos vagyok, akkor hadd tehessem már meg - de nem, mert kivonják őket a forgalomból...
« Utoljára szerkesztve: 2011.07.22 10:27:22 írta vd1234 »

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #706 Dátum: 2011.07.22 10:50:01 »
@Satriani
Valamelyik barkacsboltba vegyel egy holegfuvo keszletet, tartozik hozza tobb kulonbozo alaku kaparofej, aztan az aprajat smirglipapirral.
Aprolekos munka, ablakonkent 1-2orat raszanhatsz.

kisa
born to ride

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #707 Dátum: 2011.07.22 10:52:55 »
Satriani, holnap megkérdezem az egyik haveromat, nagy barkácsolós, nemcsak otthon nálunk csinál mindent, hanem ismerősöknél is szokott besegíteni, festeni pedig kifejezetten szeret. Szóval megkérdezem, hogy csinálná, illetve milyen festéket érdemes használni.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #708 Dátum: 2011.07.22 10:54:19 »
Ha én ki akarom dobni a pénzemet az energiazabáló izzóra, mert ilyen vaskalapos vagyok, akkor hadd tehessem már meg - de nem, mert kivonják őket a forgalomból...
A hagyományos helyett van halogén égő, abban tudtom szerint nincs nehézfém. Valamivel takarékosabb is.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #709 Dátum: 2011.07.22 11:06:32 »
LED-es lampak (a chip LED-eskre gondolok, nem a 200LED-et egy foglaltba tipusura)! Meg egy-ket ev es olcsobbak lesznek. 30-50ezer uzemora es 5W-ot fogyaszt egy 60W-ot kivalto lampa. :clap:


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

Satriani

  • Vendég
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #710 Dátum: 2011.07.22 11:12:07 »
@Satriani
Valamelyik barkacsboltba vegyel egy holegfuvo keszletet, tartozik hozza tobb kulonbozo alaku kaparofej, aztan az aprajat smirglipapirral.
Aprolekos munka, ablakonkent 1-2orat raszanhatsz.

Köszi! Hőlégfúvót már kértem kölcsön autószerelő cimbitől, ez az első számú tippem, úgy olvastam, ez lesz a leghatékonyabb. :) Azért a biztonság kedvéért szereztem pár csiszológépet is. :D Idő van, nem hajt senki.

Satriani, holnap megkérdezem az egyik haveromat, nagy barkácsolós, nemcsak otthon nálunk csinál mindent, hanem ismerősöknél is szokott besegíteni, festeni pedig kifejezetten szeret. Szóval megkérdezem, hogy csinálná, illetve milyen festéket érdemes használni.

Köszi előre is! Nagy segítség lenne, lövésem sincs, milyen festékkel járnék legjobban. A festék leszedése még hagyján, ott a hőlégfúvó "vezet", de az újrafestésről össze-vissza írnak mindenfélét a neten.

vd1234

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10266
  • Toyota Carina E 1994 sedan (japán verzió;) )
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #711 Dátum: 2011.07.22 12:42:42 »
Igen, tényleg valamivel takarékosabbak a halogén izzók. Ami nem tetszik, hogy mindenhol az energiatakarékosakat tolják ezerrel, hátrányokról nem hallok igazán infót, csak előnyei vannak a "mainstream" szerint - pedig dehogy. A LED-es még alternatívát jelenthet, meglátjuk, hátha tényleg olcsóbb lesz - akkor majd egyet szétkapok, mivel oldják meg a tápot valójában  ::)

lablac

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6859
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #712 Dátum: 2011.07.22 13:15:24 »
Tavaly Ausztriaban a Kikaban lehetett kapni jolva aron alul (15 Euro) Philips chip LED-es lamapakat. Hamar elfogytak  :yes:


Voltak:  '08 Auris 2.0 D-4D Sol; '05 Honda Jazz 1.2 i-DSI S Cool, '09 Honda Accord 2.4 i-VTEC EX

afekete

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4549
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #713 Dátum: 2011.07.22 13:47:27 »
Igen, tényleg valamivel takarékosabbak a halogén izzók. Ami nem tetszik, hogy mindenhol az energiatakarékosakat tolják ezerrel, hátrányokról nem hallok igazán infót, csak előnyei vannak a "mainstream" szerint - pedig dehogy. A LED-es még alternatívát jelenthet, meglátjuk, hátha tényleg olcsóbb lesz - akkor majd egyet szétkapok, mivel oldják meg a tápot valójában  ::)
A hátránya a fénycsöves égőknek, hogy nem annyira bírják a kapcsolgatást - bár lehet, hogy ez már nem igaz. Na meg a gáz.
A LED egy kapcsoló üzemű tápról van meghajtva pulzus üzemmódban.
Attila 31
  - Avensis
- Prius

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #714 Dátum: 2011.07.22 17:17:41 »
@Satriani
Valamelyik barkacsboltba vegyel egy holegfuvo keszletet, tartozik hozza tobb kulonbozo alaku kaparofej, aztan az aprajat smirglipapirral.
Aprolekos munka, ablakonkent 1-2orat raszanhatsz.

Köszi! Hőlégfúvót már kértem kölcsön autószerelő cimbitől, ez az első számú tippem, úgy olvastam, ez lesz a leghatékonyabb. :) Azért a biztonság kedvéért szereztem pár csiszológépet is. :D Idő van, nem hajt senki.

Satriani, holnap megkérdezem az egyik haveromat, nagy barkácsolós, nemcsak otthon nálunk csinál mindent, hanem ismerősöknél is szokott besegíteni, festeni pedig kifejezetten szeret. Szóval megkérdezem, hogy csinálná, illetve milyen festéket érdemes használni.

Köszi előre is! Nagy segítség lenne, lövésem sincs, milyen festékkel járnék legjobban. A festék leszedése még hagyján, ott a hőlégfúvó "vezet", de az újrafestésről össze-vissza írnak mindenfélét a neten.


Én is hőlégfúvóval és klf. kaparóval oldottam meg.

Inkább akkor a festésről, néhány gondolat:

Kaparást követően mindenképpen javasolom a felület felcsiszolását. Ezt lehet géppel, vagy kézzel, ha sok ricni, vagy dísz van a felületen, akkor alkalmasint jó szolgálatot tehet a multifunkciós gravírozó-készlet csiszolószegmense.  Ha maximalista akarsz lenni, akkor először durva, utána meg finomabb vászonnal kell csiszolni.

Amikor a portalanítás is megtörtént (gyors megoldás lehet - ha van udvar - a kompresszoros (sűrített levegős palackos) lefújás, ha meleg van, akkor egy nyirkos rongy is megteszi.

Most jön egy, vagy két kéteg matt alapozó, ezt mindenképpen javasolom, kevesebb fedőfesték fog fogyni és szép lesz a fedés, valamint könnyebb is lesz a felvitel.  Az alapozóval nem kell tökölni, ha nem lesz egyenletes a fedés, majd a fényes fedőfesték eltakarja.

Javasolom a lakkbenzin oldószerként való alkalmazását, ez is sokat dob a száradás utáni megjelenésen.




Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #715 Dátum: 2011.07.23 12:45:58 »
Satriani megkérdeztem a haveromat. Azt mondta, hogy a hőlégfúvót olyankor szokta használni amikor nagyon sok réteg van rajta, alapvetően valamilyen csiszológép, de elég egy rezgőcsiszoló is, és a nagyon problémás helyeken (pl belső sarkok) mehet a hőlégfúvó. Azt mondja azért nem szereti, mert sokkal több idő és nem feltétlenül hatékonyabb. Festékre azt mondta, hogy a Trinát a legszebb fehér, de azt is mondta, hogy bármivel csinálod, igazán tartós egyik festék sem lesz.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #716 Dátum: 2011.07.23 12:52:54 »
Picit más téma, de talán elfér itt: régi, '78-as festésű ablakkeretet szeretnék felújítani. (Csere nem játszik, el akarom adni a házat, nem lenne jó befektetés egy milliós nyílászáró-csere.) Csinált már valaki ilyet? Hogy sikerült? Mivel szedtétek le az eredeti festéket? Milyen festékkel festettétek újra?

(Guglizni tudok, mindent elolvastam, csak személyes tapasztalatok érdekelnek.  :hug: )

én mindkettőt sokat csináltam.
a hőlégfúvó nagyobb tapasztalatot és odafigyelést igényel, könnyen meg lehet a fát is égetni, és a spaklival, amivel kaparod a felhólyagosodó festéket, könnyű megsérteni is a felületet. Viszont gyakorlatilag új felületet lehet vele létrehozni. kesztyűben kell csinálni, mert könnyen megéget a forró festék.
A rezgőcsiszolóval olyan felületre érdemes rámenni, ahol nincs sehol lepattogva a festék, ellenkező esetben "szintkülönbségek" lesznek az új festésen, ami nagyon ronda.
Szerintem egyébként egy ház eladásához, amelyiken ilyen tré nyílászárók vannak, teljesen kár bármennyi munkát belefektetni. az új tulaj első dolga lesz a csere, függetlenül attól, menniy idős rajta a máz.
festéknek meg nagyjából mindegy, mit kennél fel, mert pár év alatt, ha rásüt a nap, úgyis leesik.
« Utoljára szerkesztve: 2011.07.23 12:55:34 írta csufár »

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #717 Dátum: 2011.07.23 13:01:31 »
Bármennyire gáz a nyílászáró, h a a festék pattogzik, megsárgult.. akkor az erős alkualap, ha pár ezer pénzből megvan a felújítás festés, akkor érdemes megcsinálni.

ha nagyon cifra a felület, akkor hőlégfúvó és spakli/drótkefe, ha sima, akkor csiszológép -szerintem a rezgős nem egy hatékony megoldás, a szalagost, vagy végszükség esetén a fúrógépbe fogható korongot jobban szeretem.
Ha nem túl repedezett-töredezett a régi festék, és jól tapad a felülethez, akkor faglett+alapozás+festés a felület finom (kézi) átcsiszolása után.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

favágó

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 653
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #718 Dátum: 2011.07.23 21:09:04 »
Ajánlanám a matt festékeket, mert nem adja ki annyira az apró hibákat.
“A tétlenség rozsdája többet árt, mint a munka általi kopás”

Satriani

  • Vendég
Re: Lakás, háztartás
« Válasz #719 Dátum: 2011.07.24 21:17:07 »
Köszi mindenkinek a festékleszedős hozzászólásokat! Hőlégfúvó, 260-280 fokra állítva, plusz egy éles spakni elég jó eredményt ad. Ha melegebbre állítom a hőlégfúvót, könnyen ráégeti a fára a festéket; hidegebb beállítással meg meg sem olvasztja.

Szerintem egyébként egy ház eladásához, amelyiken ilyen tré nyílászárók vannak, teljesen kár bármennyi munkát belefektetni. az új tulaj első dolga lesz a csere, függetlenül attól, menniy idős rajta a máz.

Faluhelyen örülnek azért az ilyesminek. Egyébként nem 100% az eladás, csajszinak és nekem is tetszik a ház; ha esetleg kiköltözünk, nem mindegy, hogy hogy néznek ki az ablakok. '78-as festés van rajtuk, ideje frissíteni.