Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1314511 alkalommal)

0 Felhasználó és 25 vendég van a témában

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2415 Dátum: 2010.12.19 21:04:55 »
Hozzátartozik, hogy a buszsáv záróvonallal elválasztott sáv, tehát elvileg nem lépheti át, csak ott, ahol megszaggatták.

Hogy neked milyen igazad van.
Viszont aki közlekedhet a buszsávban az átlépheti pl.: kikerülés  céljából.
« Utoljára szerkesztve: 2010.12.19 21:07:08 írta rezi00 »

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2416 Dátum: 2010.12.27 12:42:16 »
Adott egy többsávos út, közepén villamossinnel (neverzzük A útnak). Ezt keresztezi egy másik 4 sávos út, ezen már nincs villamos (nevezzük B útnak). Lámpás kereszteződés. A útról érkezve a kereszteződésbe legbelül, a villamossin mellett van egy sáv ami balra fordul. A kérdés az, hogy itt szabályos-e megfordulni, vagy nem? Ez konkrétan ott van, ahol lakom, és évak óta fordulok ott vissza, sokakkal (rendőrautók is) együtt, de a múltkor felhívta egy taxis a figyelmemet, hogy ez nem szabályos.

Konkrétan erről a kererszteződésről van szó. Én mondjuk a A pontról fordulnék.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2417 Dátum: 2010.12.27 15:40:04 »
Én azt mondanám, hogy nem szabályos, ha szabályos lenne, akkor lenne utalás valahol a megfordulás engedélyezésére.

Másképpen:  Ha ebben a kereszteződésben telezöld lenne, akkor szabályos lehetne, de amennyire fel tudom idézni, nem ilyen a lámpabeállítás.

Ha belegondolsz, akkor forgalomszervezési okok miatt sem engedélyezhetnék ezt, hiszen a balra megforduló autó "összeakadhatna" a jobbra kisívben fordulókkal. Annál is inkább, mivel - ha jól látom - a jobbra kisívben fordulónak nincsen lámpája.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2418 Dátum: 2010.12.27 16:06:26 »
Trotter66 hsz-ének elejével egyet értek, szerintem sem lehet, de én inkább a villamos sínekkel magyaráznám, mert egy kötött pályás vasút keresztezésénél mindig szigorúbban van szabályozva a visszafordulás lehetősége, mint kötött pálya nélküli esetben.
Trotter66 gondolata számomra ott aggályos, hogy a jobbra kis ívben érkezőknek van sávjuk, méghozzá a szélső, vagy más néven külső sáv az "A" úton. Aki megakarna fordulni, az, pedig kötelezően csak a belső sávba érkezhetne, így kettejük útja nem keresztezi egymást.
Viszont, balra kanyarodó sávból az esetleges megfordulási lehetőséget külön táblával szokták jelezni/engedélyezni, így, ha itt nincs ilyen tábla, akkor szerintem nem lehet. Az más kérdés, hogy, "ha nem jön semmi" esete áll fenn...  :innocent:
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2419 Dátum: 2010.12.27 16:20:27 »
Trotter66 gondolata számomra ott aggályos, hogy a jobbra kis ívben érkezőknek van sávjuk, méghozzá a szélső, vagy más néven külső sáv az "A" úton. Aki megakarna fordulni, az, pedig kötelezően csak a belső sávba érkezhetne, így kettejük útja nem keresztezi egymást.

Elvileg igazad van, de a forgalomszervezési szabályok szvsz. nem teszik ezt lehetővé. Ismervén a honi közlekedési morált, simán el tudom képzelni, hogy tízből öten összeakadnának.

Jobbra nagyívben is képesek kanyarodni, egyből beesnek a harmadik, legbelső sávba stb.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2420 Dátum: 2010.12.27 16:40:39 »
Ehhez pár dolog:
Nem telezöldes a lámpa. Valóban van külön sávjuk a jobbra kisívben fordulóknak, és nekik van elsőbbségadás kötelező táblájuk, tehát ha én visszafordulok akkor neki meg kell adnia az elsőbbséget nekem (ez következik abből is, hogy nekem nem tele hanem "nyilas" zöldem van).

Továbbá 6 éve lakom itt, azóta kb minden lámpaváltáskor (3-4 autót enged át) van legalább 1-2 autó aki visszafordul (én is, mert abban a házban lakom, ahova így tudok bemenni), és mióta ismerem a környéket nem volt ott baleset, de még balesetveszélyt sem láttam. A rendőrautó szokott ott megfordulni (tudom, ez nem mentség), sőt a múltkor éppen utánam fordult meg.

Ja, és mégvalami: nincs is tiltva a megfordulás. és emlékeim szerint ahol balra fordulni szabad (illetve adott kötelező haladási irány tábla) akkor lehet megfordulni. Márpedig itt ez a helyzet. Illetve ha nincs külön tiltva akkor szabad (a kötelező haladási irány tiltja a más irányokat). Itt pedig csak kerülési irány tábla van a járdaszigetnél.

Szóval szerintem tudnám védeni a dolgot  ::) .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2421 Dátum: 2010.12.27 16:52:54 »
Valóban szabad ott megfordulni, ahol nem tilos, csak valamit elfelejtesz: A közlekedési lámpa feletti kis kék tábla megmutatja, mit lehet tenni - tehát nagyon egyszerű a helyzet: ha csak balra van nyíl, nem fordulhatsz meg, ha dupla nyíl van balra, megfordulhatsz. Az, hogy meg szoktak fordulni, nem érv a helyes vagy helytelen mivolt mellett.
Egyébként van egy ugyanilyen hely: a BAH csomópontnál ha a Budaörsi út felől jössz, és balra mész a legbelső sávból. Ott is szoktak megfordulni, de a kis kék tábla elég egyértelműen mutatja, hogy nem lehetne, ehhez el kéne menni a Jagelló útig, ott van visszafordulási lehetőség.
music     

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2422 Dátum: 2010.12.27 16:54:09 »
A kanyarodó sávban nincsen kötelező haladási irány tábla?
Vagy a rendőrlámpában a zöld nem nyíl alakú?

Mert ha akármelyik is igen, akkor van kötelező (kijelölt) haladási irány.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2423 Dátum: 2010.12.27 16:54:56 »
Adott egy többsávos út, közepén villamossinnel (neverzzük A útnak). Ezt keresztezi egy másik 4 sávos út, ezen már nincs villamos (nevezzük B útnak). Lámpás kereszteződés. A útról érkezve a kereszteződésbe legbelül, a villamossin mellett van egy sáv ami balra fordul. A kérdés az, hogy itt szabályos-e megfordulni, vagy nem? Ez konkrétan ott van, ahol lakom, és évak óta fordulok ott vissza, sokakkal (rendőrautók is) együtt, de a múltkor felhívta egy taxis a figyelmemet, hogy ez nem szabályos.

Konkrétan erről a kererszteződésről van szó. Én mondjuk a A pontról fordulnék.


Amit nem tilt a tábla azt lehet. De itt egy kis Kresz hivatkozás:


Megfordulás, hátramenet


33. § (1) Járművel megfordulni, illetőleg hátramenetet végezni csak úgy szabad, hogy az a többi jármű és az úttesten haladó gyalogosok közlekedését ne akadályozza. Az úttest széléhez, illetőleg a várakozóhelyre történő beálláshoz szükséges hátramenet azonban elvégezhető abban az esetben is, ha az a járműforgalmat - anélkül, hogy a járműveket veszélyeztetné - rövid ideig akadályozza.
(2) Autópályán, autóúton, vasúti átjáróban, egyirányú forgalmú úton és körforgalmú úton megfordulni tilos. Egyirányú forgalmú úton, körforgalmú úton, vasúti átjáróban, autópályán és autóúton - egyirányú forgalmú úton az úttest széléhez, illetőleg a várakozóhelyre történő beálláshoz szükséges hátramenetet kivéve - hátramenetet végezni tilos.

Közlekedés villamospályával ellátott úttesten


38. § (1) Villamospályára más járművel - a (3) és a (4) bekezdésben említett esetet kivéve - ráhajtani, azon folyamatosan haladni vagy előzni csak abban az esetben szabad, ha a vezetőt a látási viszonyok nem akadályozzák a közeledő villamos kellő távolságból való észlelésében és a jármű a villamosforgalmat nem zavarja.
(2) Ahol a villamosvágányok az úttest közepén egymás mellett vannak,
- ha az úttest párhuzamos közlekedésre alkalmas és a forgalmi sávok útburkolati jellel jelölve vannak, a villamospályára,
- egyéb úttesten az ellentétes irányú villamosforgalom részére szolgáló villamosvágányra, a bekanyarodás és a megfordulás esetét kivéve, ráhajtani nem szabad.
(3) Az egyenesen haladó jármű és a menetirányt változtató villamos egymás közti viszonyában a 29. § (1) bekezdésének rendelkezése az irányadó.
(4) Útkereszteződésben villamos és más jármű egymás közti viszonyában az elsőbbségre és a bekanyarodásra a 28. §-nak és a 31. § (5) bekezdésének rendelkezései az irányadók azzal, hogy az egyenesen haladó járműnek a vele azonos irányból érkező és bekanyarodó villamossal szemben is elsőbbsége van.
(5) A párhuzamos közlekedésre vonatkozó szabályok alkalmazása szempontjából az úttestnek a villamospálya által elfoglalt része nem minősül forgalmi sávnak.
(6) Ha útburkolati jel (terelő- vagy záróvonal) a villamospályára vezeti az egyéb járművek forgalmát, a (2) bekezdésben foglalt tilalom nem érvényesül; a villamospályára - a villamosforgalom zavarása nélkül - más jármű is ráhajthat. Ilyen esetben a párhuzamos közlekedésre vonatkozó szabályok alkalmazása szempontjából az úttestnek a villamospálya által elfoglalt részét is figyelembe kell venni.

Szal ha nem jön villamos akkor mehet a megfordulás.


music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2424 Dátum: 2010.12.27 16:56:54 »
Csak ez rossz hivatkozás. KereszteződésBEN csak táblával jelzett irányba lehet tovább haladni. Ennek hiányában bármerre. De telezöld többsávos útnál nem fordul elő.
music     

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2425 Dátum: 2010.12.27 17:04:30 »
..............

Szal ha nem jön villamos akkor mehet a megfordulás.


Ja, ezt Te sem gondolod komolyan.
Mondjuk a Nagykörúton is levágnál egy hátra arcot? Ha szerencséd van, akkor egyik irányból sem tol le a Combino, és akkor csak a szembesáv a necces.  :D
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2426 Dátum: 2010.12.27 17:05:10 »
A kanyarodó sávban nincsen kötelező haladási irány tábla?
Vagy a rendőrlámpában a zöld nem nyíl alakú?

Mert ha akármelyik is igen, akkor van kötelező (kijelölt) haladási irány.

Jólvan, akkor eddig is, és ezután is szabálytalanul tudok csak hazamenni. Öröm és boldogság  :D .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2427 Dátum: 2010.12.27 17:06:53 »
Jólvan, akkor eddig is, és ezután is szabálytalanul tudok csak hazamenni. Öröm és boldogság  :D .
Ez nem igaz. Csak a Te esetedben a szabályos út némileg hosszabb, mint a szabálytalan.
music     

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2428 Dátum: 2010.12.27 17:10:37 »
Ez nem igaz. Csak a Te esetedben a szabályos út némileg hosszabb, mint a szabálytalan.

Két lehetőségem van:
- Ha továbbmegyek, akkor el kell mennem a Városházáig, mert előbb nincs visszafordulási lehetőség, de nem tudom pontosan, lehet, hogy ott is csak balra lehet fordulni.
- Ha beforduluk balra, akkor ott az Autóklubnál szintén nem lehet visszafordulni (igaz sehol egy tábla, szóval miért ne?).

Tehát be kell mennem a lakótelepre és ott kavarni. No, ezt nem fogom megtenni, minden alkalommal, inkább maradok szabálytalan. Ennél nagyobb szabálytalanságokat igyekszem elkerülni, ez pedig belefér nekem  :D .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2429 Dátum: 2010.12.27 17:12:38 »
Csak ez rossz hivatkozás. KereszteződésBEN csak táblával jelzett irányba lehet tovább haladni. Ennek hiányában bármerre. De telezöld többsávos útnál nem fordul elő.


Oké és mit jelez a tábla, ill. a lámpában a nyíl????

A balra kanyarodó sávban azt hogy csak balra mehetsz. De ettől miért ne fordulhatnál meg? Ezt nem tiltja semmi. Ha van kint megfordulni tilos tábla akkor nem fordulhatsz meg.
Egyébként mi tiltaná?