Szerző Téma: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás  (Megtekintve 1155925 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5055 Dátum: 2014.06.12 21:40:52 »
Zoli, elhiszem neked, tényleg. De nem szerencs kérdése, hogy évek óta minden autómat így mostam és nem lett semmi baja. Volt köztük Opel, VW, Renault, és 2db Toyota.
Eszem ágában sincs közelről veretni, kb 1m távolságból azt a kevés port leszedi és az elektromos részekhez, biztosítékhoz sem érintem a közvetlen vízsugarat. Lehet ezt agyatlanul is csinálni és akkor okozhat gondot (pl. a Corolla előtt, amikor Debrecenben egy 2.0 Carinát néztem-próbáltam, ugyanez volt, 3 hengere ment, aztán, amikor megkergettem kicsit szépen működött a 4. is, mintha mi sem történt volna. Az eladó mondta, hogy aznap mosták alaposan, beázott a gyertya...), de lehet óvatosan is (ahogy én és nem lesz gond. Persze, mindig járó motor mellett mosom. És ez a mosás sem perceket vesz igénybe, hanem csak 5-10 mp-et.  :yes:

De-de, Mester - bizony nagy szerencséd volt  :excl: Bár én még nem dőlnék hátra a helyedben, mert a motormosás rengeteg helyen indíthat el olyan korróziót a motortérben (gondolok itt pl. csatlakozókra), amik majd csak x idő múlva bosszulják meg magukat  :wacko: :otlet: !

A motort NEM KELL mosni, semmi szükség nincs rá. Ugyanakkor durván megnöveli az azonnali, vagy későbbi meghibásodások kockázatát. Összegezve: motort mosni ROSSZ ötlet. Pont :excl:

Én addig mosogattam, amíg a Camryben egyszer be nem xart egy motormosás után a légmennyiség-mérő  :surrender: ... ! Úgyhogy, eldöntheted, kinek a kárából tanulsz: a máséból - vagy megvárod a sajátodat, esetleg továbbra is bízol a szerencsében  :whistling: ...

Az ápolt autóhoz NEM tartozik hozzá a csillivilli motortér. Épp ellenkezőleg: a csillivilli motortér minimum hozzá nem értő tulajról árulkodik  :otlet: ... nagyon vigyázunk pl. az Avensisünkre - de a motortere pont ugyanúgy néz ki, mint G86 Corijáé  :yes:

A gond nyilvánvalóan azzal van, hogy egy motormosás során egész más módon kerül a víz a motortérbe, mint az autó használata során. És a gyár ezzel nem számol! Ezért mondja a legtöbb szakember (ahogy TZoli is), hogy motort csak akkor mossunk, ha muszáj (pl. ha olajszivárgás helyét kell megállapítani).

Egy esetben nem probléma a motormosás, és ott nagyobb is a létjogosultsága: veterán autókon. Az okok, gondolom, nyilvánvalóak.

De a hétköznapokban használt, modernebb autókon... NE csináld  ::) :) ! Ezeken a maximum, ami tényleg belefér és azért sokat dob a motortér kinézetén (ha valakinek ez számít): a törölgetés. Szép türelmesen, ablaktisztítós papírtörlővel vagy ilyesmivel. De a víz NE zúduljon be oda  :nonono: !
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Kisfiatal

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3068
  • E12 1.6
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5056 Dátum: 2014.06.13 00:56:50 »
Én többször mostam a motorteret slaggal is meg borotvával is, sose volt baj :) Igaz hogy Honda és Toyota  :) Bepivel értek egyet: nyilván nem agyatlanul közelről mindenen végigmenni, hanem kellő távolságból, mintegy permetszerűen mosni, nem veretni.

Kalmi

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 818
  • Corolla 1.3 XLI HB 1994
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5057 Dátum: 2014.06.13 07:17:15 »
Én is koszos motortér hívő voltam. (hasonló volt G86-éhoz, talán annyira nem volt durva, de még olajsár is volt)
Ott kezdődtek a bajok: pl fékfolyadék csere, törölhettem le a tartályok környékét mert tudtam, hogy a szerelő nem fogja megtenni. Aztán végiglocsolta a tűzfalon, lengőkaron, stb. akkor vittem gyorsan motorteret mosni.
Egy óráig volt egy kis gyújtáskihagyás aztán rendbejött. :)
Láttam, hogy az a fele milyen szép lett. Aztán áttöröltem benzines ronggyal nagyjából és sokkal jobban tetszik agy a látvány. A vezérlés cserénél is olajsártalanítottam a motort. Sokkal jobban tetszik így.
Tegnap láttam egy CoV-t, amin váltót javítottak, kérdem a tulajt, te mosod a motorteret? Mert szalon állapotú volt. Nem. A márkaszervízben mosták le. Szép lett.
« Utoljára szerkesztve: 2014.06.13 07:22:08 írta Kalmi »

Kisfiatal

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3068
  • E12 1.6
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5058 Dátum: 2014.06.13 09:02:02 »
Én nem szoktam amúgy rendszeresen mosogatni, mert nem látom értelmét. A Honda és a Toyota is burkolt alulról, így a víz nem csapódik fel nagyon, szal csak por van a motortérben, azt meg könnyen le lehet csapatni, vagy törölni. Ha olajsár lenne, azt meg célirányosan lehetne mosni :)  De nem egyszer mostam, és sose volt semmi probléma, pedig volt hogy az ABS szivattyú is kapott :D  Meg az akksi is.

csufár

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 10323
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5059 Dátum: 2014.06.13 09:04:37 »
szerintem is szebb egy csillivilli motorbelső, mint egy poros. néha, ha nagyon ráérek és még nem untam meg a kocsimosást, kézzel meg szoktam törölgetni  ezt-azt odabent egy mosószeres ronggyal, amit elérek.
de soha nem fogom beveretni a vizet a nyitott motorháztetőn át.
ha a szerviz fényesre polírozott motortérrel adja vissza egyszer a kocsimat, talán még meg is köszönöm nekik. de feltételezem (talán rosszul  :devil:), hogy ők tudják, mit csinálnak, vagy legalább ha valamit elqrnak, azt rendbe is kell tenniük...

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5060 Dátum: 2014.06.13 10:10:05 »
szerintem is szebb egy csillivilli motorbelső, mint egy poros. néha, ha nagyon ráérek és még nem untam meg a kocsimosást, kézzel meg szoktam törölgetni  ezt-azt odabent egy mosószeres ronggyal, amit elérek.
de soha nem fogom beveretni a vizet a nyitott motorháztetőn át.
ha a szerviz fényesre polírozott motortérrel adja vissza egyszer a kocsimat, talán még meg is köszönöm nekik. de feltételezem (talán rosszul  :devil:), hogy ők tudják, mit csinálnak, vagy legalább ha valamit elqrnak, azt rendbe is kell tenniük...
Anno mikor egy Ford-szervízben dolgoztam, a szolgáltatás része volt, hogy a javításon, karbantartáson lévő autókat frissen mosott motorral adtuk vissza. Nekünk kellett megcsinálni: tanulóknak, gőzborotvával. Egyetlen cél volt: tiszta legyen a motortér. Amúgy senki nem mondott semmit, hogy hogy csináljuk, hogy NE csináljuk, mire vigyázzunk stb  ::) ... szerinted?

Kellett is jönni utána jó gyakran az autóvillamossági meg a szerelő szakiknak, életet lehelni a kocsikba, mire jön az ügyfél. De azért csak csináltuk, csinálhattuk így tovább.  :wacko:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

G86

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1489
    • Hypermiler Gábor Jóska Ódala.
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5061 Dátum: 2014.06.13 11:18:48 »
hali. miért terjeng a neten olyan kaki, hogy a szilikon árt a gumi alkatrészeknek, és előbb öregszenek? és ezt ki hiszi el? és egyáltalán miért lenne igaz? és akkor a szilikonra miért írják rá, hogy ápolja a gumit? pont szándékosan kezembe vettem egyet ma emiatt, és elolvastam a leírását.

Tudja valaki, hogy van-e ennek a neten terjedő baromságnak alapja, vagy ez is olyan mint sok más, hogy egy bolond százat csinál alapon terjesztik az igét. ???
                                                                                                                                                   

PiciPeti

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 3322
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5062 Dátum: 2014.06.13 11:32:07 »
Anno beszélgettem egy Continentalos mérnökkel erről. Ő azt mondta, hogy minden olyan anyag árt a guminak, ami beszívódik, mivel az öregedésgátló anyagok szilárd oldatot képeznek a gumiban, és amikor valami beszívódik (ehhez ugye valamilyen szinten oldószeresnek kell lennie), akkor az az öregedésgátlók kárára történik. Leegyszerűsítve kioldja az öregedésgátlót.

Szerk:

A motormosásról: Nemtudom, ti hogy vagytok vele, de nekem a tűzfalam, meg a motortér fedél hő/hangszigetelője is vízcseppes szokott lenni. Pedig a D-4D aztán tényleg burkolt alulról, és nem szoktam patakátkelőset játszani.

Azt meg nehezen képzelem el, hogy egy slagos locsolástól, vagy akár értelmesen végzett gőzborotvázástól beáznának a Toyota által is használt superseal csatik. Sok ilyet szereltem mostanában, 3-4 szoknyás gumitömítések vannak minden kábelnél, és csatlakozásnál.

1x én is kiverettem nagynyomásúval, azóta csak szinten tartom, amennyire hozzáférek. Koszos bármihez utálok nyúlni, főleg szerelés közben. Egy olyan saras-poros motortérben kitekersz egy csavart, és már száll a por, esik be a menetbe a kosz, stb... Nem jó ott bármit is csinálni.
« Utoljára szerkesztve: 2014.06.13 11:47:38 írta PiciPeti »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5063 Dátum: 2014.06.13 11:47:14 »
hali. miért terjeng a neten olyan kaki, hogy a szilikon árt a gumi alkatrészeknek, és előbb öregszenek? és ezt ki hiszi el? és egyáltalán miért lenne igaz? és akkor a szilikonra miért írják rá, hogy ápolja a gumit? pont szándékosan kezembe vettem egyet ma emiatt, és elolvastam a leírását.

Tudja valaki, hogy van-e ennek a neten terjedő baromságnak alapja, vagy ez is olyan mint sok más, hogy egy bolond százat csinál alapon terjesztik az igét. ???
Szerintem az utóbbi.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5064 Dátum: 2014.06.13 20:24:32 »
Szerintem az utóbbi.

A megoldás:

Régebben a polcokon lévő szilikon, vagy szilikonalapú - általában műszerfalápolónak kikiáltott - szerek nem igazán voltak gumiápolásra alkalmasak. Az userek meg fújták a gumikat is ezerrel vele, mert olyan ***a csillogós mélyfekete lett, miként a nagyon nehezen beszerzett és általában a Néphadsereg által alkalmazott gumilakktól. Azonban ellentétben a gumilakkal ezek a szilikonspary-k szépen felpuhították a gumi oldalfalát és érdekes "fekélyesedést" okoztak, ezzel szerkezetileg is meggyengítették az abroncsot.   Jómagam is belestem annó ebbe a csapdába, dobtam ki a faros Skodánk  tyúklábmintás Stomil szettjét a kukába.

Na azóta én szilikont nem fújkálok az gumira, van gumiápoló arra.  Manapság sokkal könnyebben el lehet érni ezeket a termékeket is.

Ugyanakkor azt is le kell szögezni, hogy eltelt 30 év azóta, fejlődtek a gumik és a spray-k is, nincsen már KGST, de van EU - mondjuk Prevent még van -  ugyanakkor a szilikonspray-ken  is szerepel, hogy gumibarát-e, vagy sem.  Szóval, amelyiken szerepel, hogy gumira is jó, lehet bátran fújni - én azonban megmaradok a gumiápolónál, mint ahogy már írtam is pár sorral feljebb.

Tehát ez egy régi-régi berögződés, amit már túlhaladt az idő. Van még pár ilyen típusú dolog.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5065 Dátum: 2014.06.13 20:28:15 »
Tehát ez egy régi-régi berögződés, amit már túlhaladt az idő. Van még pár ilyen típusú dolog.
:yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5066 Dátum: 2014.06.14 11:42:10 »
Tudnátok nekem ajánlani valami jó ablakpucoló szert? Volt a Toyotás spray amit mikrotalin nyertem, valami hasonlót szeretnék. Sima háztartási cuccok nem elég jók.
Ha nincs más ötlet, akkor elballagok egy márkaszervízbe és veszek egy ilyet, de kicsit sajnálom rá a pénzt, szerintem olcsóbban is lehet jót kapni.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5067 Dátum: 2014.06.14 11:51:02 »
külső v belső ablakpucolásra?
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5068 Dátum: 2014.06.14 11:57:14 »
külső v belső ablakpucolásra?
Olyan kellene, ami kívül és belül is használható.
De most kívül nagyon kritikus. Tegnap lemostam kúton és direkt figyeltem a szélvédőre, és persze tisztább lett, de ezek a fákról hulló ragacsos dolgok és rovarok csak részben tűntek el. Szóval valami hatékony megoldás lenne jó.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

akibor000 (Robi)

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 16564
Re: Autóápolás, polírozás, tisztítás, mosás
« Válasz #5069 Dátum: 2014.06.14 12:02:15 »
népi gyógymód...? citromleves,ecetes víz? nekem multkor jól lekapta belülről a retket, kivülről meg a bogárdarabokat.
2005.12. Mazda5 TX Standard Diesel Power 110LE/310Nm


детские игрушки