Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1315117 alkalommal)

0 Felhasználó és 13 vendég van a témában

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9395
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2490 Dátum: 2010.12.29 22:10:33 »
Én csak elolvastam a KRESZ-t. Nálam a "szabad utat jelez", nem jelenti a kötelező irányt  :surrender:
Nem akarok ezen parttalanul vitatkozni  :flowers: Majd jönnek az Okosok és megmagyarázzák.

...(5) A fényjelző készülékkel együtt (alatta vagy felette) elhelyezett kötelező haladási irányt jelző tábla jelzése azokra a járművekre vonatkozik, amelyekre a fényjelző készülék jelzése irányadó.
« Utoljára szerkesztve: 2010.12.29 22:24:39 írta Nagycitrom »

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2491 Dátum: 2010.12.30 00:05:17 »
Ne már. Ezt nem hiszem el. Már az elején megmondtam, hogy ebben az esetben nem szabálytalan a megfordulás.
Még a végén el kell mondanom, hogy ez a szakmámhoz tartozik.
( ennél többet nem mondok )

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2492 Dátum: 2010.12.30 08:59:50 »
Még a végén kiderül, hogy igazam van (meg lehet fordulni)?  :D Én spec halál lazán megfordulnék ott, eszembe se jutna, hogy nem lehet.
         

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9395
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2493 Dátum: 2010.12.30 09:01:12 »
ez a szakmámhoz tartozik.
Akkor kérdezném a Szakembert: kötelező haladási irányt mi jelezhet az autósnak? A tábla az OK, de azon kívül van-e más is ami önállóan jelzi tábla nélkül is (pl sávban felfestett nyíl)? Mert a felfestés vagy látható vagy nem (mocskos út, araszoló egybefüggő kocsisor)  :hmmmm:

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2494 Dátum: 2010.12.30 10:22:03 »
Még a végén kiderül, hogy igazam van (meg lehet fordulni)?  :D Én spec halál lazán megfordulnék ott, eszembe se jutna, hogy nem lehet.
Én is megfordulnék - abban a tudatban, hogy nem lehet...
music     

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2495 Dátum: 2010.12.30 12:14:05 »
ez a szakmámhoz tartozik.
Akkor kérdezném a Szakembert: kötelező haladási irányt mi jelezhet az autósnak? A tábla az OK, de azon kívül van-e más is ami önállóan jelzi tábla nélkül is (pl sávban felfestett nyíl)? Mert a felfestés vagy látható vagy nem (mocskos út, araszoló egybefüggő kocsisor)  :hmmmm:


A szakemberhez még messze vagyok, ahhoz még kell a tapasztalat.

A lámpában lévő nyíl azt jelzi, hogy abba az irányba lehet tovább menni amerre mutat ( megfordulást nem zárja ki ), illetve ha van bent nyíl akkor nem kell számítanod kereszt forgalomra.
( tele-zöldnél ugye más a helyzet )

A felfestés ( előjelző nyíl ) azt jelzi, hogy a forgalmi sávból a következő útkereszteződésnél melyik irányba (irányokba) szabad továbbhaladni.
A felfestéshez kell kirakni táblát.
(  „Besorolás rendjét jelző tábla”: a tábla azt jelzi, hogy az útkereszteződés előtt - a továbbhaladási iránytól függően - melyik forgalmi sávba kell besorolni  )




A megforduláshoz visszatérve amit nem tiltanak azt lehet. Az hogy valahol van kint olyan tábla mint a megfordulni tilos tábla (csak nincs áthúzva pirossal keresztbe ) az csak segítségképp van kint.

Van amit én sem tudok például azt, hogy ezt a táblát honnan szedték ( megfordulni tilos csak nincs áthúzva pirossal ), mivel a Kreszben én ilyet nem találok.

Nagycitrom

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9395
  • 2017. T27 2ZR-FAE
    • Dentmill Frézközpont
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2496 Dátum: 2010.12.30 13:35:37 »
A lámpában lévő nyíl azt jelzi, hogy abba az irányba lehet tovább menni amerre mutat ( megfordulást nem zárja ki ), illetve ha van bent nyíl akkor nem kell számítanod kereszt forgalomra.
( tele-zöldnél ugye más a helyzet )

A felfestés ( előjelző nyíl ) azt jelzi, hogy a forgalmi sávból a következő útkereszteződésnél melyik irányba (irányokba) szabad továbbhaladni.
A felfestéshez kell kirakni táblát.
Ennyit akartam tudni. Köszi!

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2497 Dátum: 2010.12.30 13:59:36 »
Persze, hogy nincsen. Elméletileg a kötelező haladási irány jelzőtáblának is mindenütt kint kellene lennie. Ennek hiányában azonban a többi jelzés figyelembevételével kell közlekedni.
Most végignéztem pár nagyobb budapesti kereszteződést, egyre kevesebb helyen láthatunk kötelező haladási irány jelzőtáblát a háromlencsés forgalomirányító jelzőlámpákkal szabályzott kereszteződésekben. Különösen igaz ez az útpálya fölé függesztett berendezések esetében. Így aztán marad irányadóként a lámpa lencséjében lévő nyíl alakú jelzés, valamint az útburkolati jel.

Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2498 Dátum: 2010.12.30 16:47:39 »
A lámpában lévő nyíl azt jelzi, hogy abba az irányba lehet tovább menni amerre mutat ( megfordulást nem zárja ki ), illetve ha van bent nyíl akkor nem kell számítanod kereszt forgalomra. ( tele-zöldnél ugye más a helyzet )
Pontosan itt van az ellentmondás :excl:
 Ha a balrafordulás nem zárja ki a megfordulást, de a lámpában lévő nyíl azt jelenti, hogy nem kell számítanod keresztező forgalomra, akkor ezek ütik egymást. Ugyanis - nem az inkriminált helyen, de hasonló kereszteződésnél létező szituáció - ha a te balrafordulásoddal (pontosabban most feltételezzük, hogy megfordulni akarsz, nem balra menni) egyidőben a balról jövő és jobbra kisívben kanyarodni szándékozónak is zöldje van, akkor ugyanoda akartok jutni, ergo keresztezitek egymás útját. Azaz valamelyik kitétel sérül. Vagy a nyilas zöld nem zárja ki a keresztező forgalmat, vagy mégsem lehet megfordulni a balrakanyarodással együtt.
music     

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2499 Dátum: 2010.12.30 20:28:52 »
A lámpában lévő nyíl azt jelzi, hogy abba az irányba lehet tovább menni amerre mutat ( megfordulást nem zárja ki ), illetve ha van bent nyíl akkor nem kell számítanod kereszt forgalomra. ( tele-zöldnél ugye más a helyzet )
Pontosan itt van az ellentmondás :excl:
 Ha a balrafordulás nem zárja ki a megfordulást, de a lámpában lévő nyíl azt jelenti, hogy nem kell számítanod keresztező forgalomra, akkor ezek ütik egymást. Ugyanis - nem az inkriminált helyen, de hasonló kereszteződésnél létező szituáció - ha a te balrafordulásoddal (pontosabban most feltételezzük, hogy megfordulni akarsz, nem balra menni) egyidőben a balról jövő és jobbra kisívben kanyarodni szándékozónak is zöldje van, akkor ugyanoda akartok jutni, ergo keresztezitek egymás útját. Azaz valamelyik kitétel sérül. Vagy a nyilas zöld nem zárja ki a keresztező forgalmat, vagy mégsem lehet megfordulni a balrakanyarodással együtt.



Most erről a kereszteződésről volt szó. Nyilván amelyik kereszteződésről te beszélsz, van kint ennek megfelelő tábla ami nem engedélyezi a megfordulást. Vagy maga a kereszteződés is úgy van kialakítva, hogy ne tudj megfordulni.

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2500 Dátum: 2010.12.31 16:04:04 »
Na jó, és minden kereszteződésre külön KRESZ szabály van?  ;)
music     

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2501 Dátum: 2010.12.31 19:10:40 »
Nem. De minden kereszteződés más. Pont ezért ahol nem lehet ott van tábla vagy.
Majd januárban ha dolgozok megkérdek pár kollégát ők mit gondolnak a kérdésről.
Legalább én is tanulok.
« Utoljára szerkesztve: 2010.12.31 20:51:20 írta musspici »

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2502 Dátum: 2010.12.31 22:59:56 »
Félreértés ne essék, sokkal logikusabbnak tartanám, ha így lenne, pl. a Soroksári úton sehol nem lehetne visszafordulni, mert csak ritkán szakad meg a záróvonal, és ott is mindig "nyilas lámpás" balrafordulás van. De ha a szabály egyszer szabály, akkor másszor is.
Még egy dolog, ma találtam egy "duplanyilas" kötelező haladási irány táblát, igaz, ez nem balra, hanem jobbra fordulást szabályoz, de létezik: a Margit krt. - Tölgyfa utca felől ha fel akarsz hajtani a Margit hídra, akkor a Tölgyfa utca végén lehet szimplán jobbra menni a hídra, vagy duplán jobbra, kvázi visszafordulva a Henger? utcába, na ott van egy ilyen.
music     

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2503 Dátum: 2011.01.01 23:16:34 »
Igazából egy pont kellene a KRESZ-ben, hogy a lámpán a felfelé mutató nyilat "egyenesen"-nek kell tekinteni.
Na neee! Ez Amerikában kellene, ahol az embereket alapból 2 bitesnek nézik (jogilag), de ne menjünk el ebbe az irányba.
Állíts meg 20 embert az utcán és kérdezd meg. Ha egy is csak elgondolkodik azon, hogy felfelé-t vagy egyenesen-t jelent, elismerem, igazad van.
Á... Ez csak addig marad így, amíg valaki egy perben bele nem köt. Ugye egy ideje azt is bele kellett venni a KRESZ-be, hogy a sebességkorlátozó táblákon megadott értékeket km/h-ban kell érteni  ::) ... Mert akadt olyan idióta, aki képes volt erre hivatkozni, hogy neki ez nem volt egyértelmű. Szóval, igen: bizony az amerikai jogértelmezés irányába haladunk, mert az ilyen esetek divatot csinálnak.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2504 Dátum: 2011.01.01 23:27:22 »
Nincs valakinek egy Kresz oktató vagy egy közlekedési rendőr ismerőse?
Kíváncsi lennék mit mond rá.
Én most végeztem el az oktatói tanfolyamot. Továbbra is az a véleményem, hogy egy kereszteződésben megfordulni akkor szabad, ha sem a kötelező haladási irány nincs szabályozva, sem a megfordulást tiltó tábla nincs elhelyezve. Az, hogy a balra kanyarodás van előírva, NEM foglalja magába a megfordulás engedélyezését, hisz ez két külön haladási irányt jelent. Nehogy már megpróbáljuk megmagyarázni, hogy balra kanyarodni és megfordulni kvázi ugyanaz  :)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )