Szerző Téma: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek  (Megtekintve 1313924 alkalommal)

0 Felhasználó és 24 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2400 Dátum: 2010.11.25 20:53:36 »
Az időlimites megoldás ellenőrizhető: csak le kell hozzá videózni a kamionok mögött haladó (jelzések nélküli) rendőrautóból az előzési manővert. Hosszabb mint a limit? Kamiont kiszed, sofőrt megbüntet. Slussz. Híre fog menni, és utána már a nagy többség oda fog rá figyelni. Egyáltalán nem kivitelezhetetlen, és nem is igényel költséges többlet eszközöket.

OK hogy az elefántverseny zavaró... De nekik is joguk van menni... A komplett tilalmat nagyon nagy kiszúrásnak tartom. Nagyon gyakran mennek igencsak kiszámítottan, időre, önhibájukon kívül; nem kell mondani, egy ilyen esetben mekkora xopás, ha a BP-Hegyeshalom távot mondjuk 90 helyett 70-el kell megtenni (azt most hagyjuk, hogy 80 a limit, mert egyik sem annyival megy és ezt úgy kb. nem is kéri számon rajtuk senki; eleve eszetlen dolog ez a 80-as limit a 3.5 t fölötti tgk-ra autópályán).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2401 Dátum: 2010.11.25 21:09:28 »
Sokal értelmesebb lett volna, ha egyes nagyforgalmú részekre kiteszik a Teherautóval előzni tilost.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2402 Dátum: 2010.12.18 17:16:22 »
Ha egy legalább (irányonként) 3 sávos úton, ahol a jobb szélső sáv buszsáv, a buszsávban egy olyan autó halad, amely a szabályok szerint nem haladhatna ott (tehát nem busz, nem taxi, és nem most fordult ki egy mellékutcából), és ez az autó egy a legbelső sávban haladó másik járművel egyszerre akar a középsőbe sorolni, ezért ott összeütközik vele, akkor kit fognak vétkesnek találni?
Szerintem mindkettő felelős a balesetért, hiszen sávváltás előtt mindkettőnek meg kellett volna győződni annak biztonságosságáról, azaz, hogy nem keresztezik egymás útját.  :flowers:

Szerintem is mindkettő felelős a baleset okozásáért csak aki a buszsávban ment annak lesz egy plusz szabályszegése. Tehát + 1 szabálysértése lesz a feljelentésben.

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2403 Dátum: 2010.12.18 17:27:47 »
Viszont a jobbkézszabály is játszik, akkor viszont jobbsávból érkezőnek van elsőbbsége :D
« Utoljára szerkesztve: 2010.12.18 17:54:17 írta kleingy »

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2404 Dátum: 2010.12.18 17:41:33 »
Párhuzamos közlekedés

36. § (1) Olyan úttesten, amelyen az azonos irányú forgalom számára két vagy több forgalmi sáv van (párhuzamos közlekedésre alkalmas úttest) - a (2)-(4) bekezdésben említett eseteket kivéve - a külső (jobb szélső) forgalmi sávban kell közlekedni. Más forgalmi sávra ráhajtani csak előzés, balra bekanyarodás, illetőleg megfordulás céljából szabad. Az autóbusz öbölt, az autóbusz forgalmi sávot, a kapaszkodósávot, a gyorsító- és a lassítósávot, valamint a kerékpársávot a párhuzamos közlekedés szempontjából figyelmen kívül kell hagyni.
« Utoljára szerkesztve: 2010.12.18 17:54:26 írta kleingy »

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2405 Dátum: 2010.12.18 18:06:07 »
De ha ő a jobbsávba akar bemenni- mert tudja, hogy a buszsávot el kell hagynia- akkor mi van? Nincs elsőbbsége az előzésből visszatérővel szemben? :hmmmm:

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2406 Dátum: 2010.12.18 18:20:14 »
De ha ő a jobbsávba akar bemenni- mert tudja, hogy a buszsávot el kell hagynia- akkor mi van? Nincs elsőbbsége az előzésből visszatérővel szemben? :hmmmm:



Párhuzamos közlekedés
36. §

(8) Az autóbusz forgalmi sávban
a) a menetrend szerint közlekedő autóbusz és trolibusz, a villamos, továbbá 20 és 6 óra között a kommunális szemét szállítására szolgáló jármű;
 b) az autóbusz- és trolibuszforgalom zavarása nélkül
 ba) ha az autóbusz forgalmi sávot az úttest menetirány szerinti jobb szélén jelölték ki, erre utaló jelzés esetében (117/c. ábra) a kerékpáros,
 bb) külön jogszabály alapján rögzített üzemmódú megkülönböztető jelzést adó készülékkel felszerelt
 bba) sürgősségi betegellátásra rendszeresített gépjármű,
 bbb) hivatásos katasztrófavédelmi szervek, a tűzoltóság és a tűzoltó egyesületek közvetlen helyszíni beavatkozására rendszeresített gépjárműve,
 bbc) a rendőrség közrendvédelmi és közlekedésrendészeti szolgálati ágának közvetlen helyszíni beavatkozásra rendszeresített gépjárműve,
 bc) a betegszállító gépjármű,
 bd) a személytaxi,
 be) a kétkerekű motorkerékpár és a kétkerekű segédmotoros kerékpár
 közlekedhet. Más jármű erre a forgalmi sávra - a sáv keresztezését és a bekanyarodásra felkészülést kivéve - nem hajthat rá. Ahol autóbusz forgalmi sáv van, a menetrend szerint közlekedő autóbusz és trolibusz - a bekanyarodás és kikerülés esetét kivéve - csak ebben a forgalmi sávban haladhat.


Ezek szerint kikanyarodásnál nem kanyarodhat rá a busz sávra.
Ha messziről jött ember és csak későn veszi észre, hogy buszsávban halad és ezért át akar térni a jobb szélső (középső) sávba akkor viszont a belső két sávban lévőknek elsőbbsége van, mivelhogy "figyelmen kívül kell hagyni".   Szerintem  :hmmmm:

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2407 Dátum: 2010.12.18 18:58:31 »
Tilos a buszsávra kifordulni, szerintem is (kivéve persze azokat a járműveket, amelyek eleve jogosultak ott közlekedni).

music

  • Moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 26338
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2408 Dátum: 2010.12.18 22:06:25 »
Arra lettem volna kíváncsi, hogy hol van egy bizonyos határ. Mert ha pl. autópályán egy gyalogos átfut az úttesten keresztben, és te elütöd, nem fognak érte elmeszelni, mert mivel ott tilos a gyalogosforgalom, ezért nem vagy köteles számítani a jelenlétükre.
Na most, ha egy olyan legalább két (+ busz)sávos útszakaszon autózol, ahol hosszabb ideje nem volt jobbra utca, (tehát a buszsávban csak taxi, vagy busz lehet, jelen esetben a busz nem számít a sebessége miatt) te a legalább a megengedett maximális sebességgel haladsz, miközben rendszeresen nézed a visszapillantót, és a belsőből a középsőbe akarsz menni, amikor egy pillanat alatt  valaki a buszsáv felől egyszer csak ott terem, köteles vagy-e rá számítani?
Mi az a cselekedet, amit bizonyos esetben a tiltás miatt a KRESZ kvázi száműz, ezért a többi résztvevő nem kell, hogy számoljon az előfordulásával, és mi az, amire nincs felmentés?
« Utoljára szerkesztve: 2010.12.18 22:08:01 írta music »
music     

rezi00

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 28
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2409 Dátum: 2010.12.18 22:57:52 »
Arra lettem volna kíváncsi, hogy hol van egy bizonyos határ. Mert ha pl. autópályán egy gyalogos átfut az úttesten keresztben, és te elütöd, nem fognak érte elmeszelni, mert mivel ott tilos a gyalogosforgalom, ezért nem vagy köteles számítani a jelenlétükre.
Na most, ha egy olyan legalább két (+ busz)sávos útszakaszon autózol, ahol hosszabb ideje nem volt jobbra utca, (tehát a buszsávban csak taxi, vagy busz lehet, jelen esetben a busz nem számít a sebessége miatt) te a legalább a megengedett maximális sebességgel haladsz, miközben rendszeresen nézed a visszapillantót, és a belsőből a középsőbe akarsz menni, amikor egy pillanat alatt  valaki a buszsáv felől egyszer csak ott terem, köteles vagy-e rá számítani?
Mi az a cselekedet, amit bizonyos esetben a tiltás miatt a KRESZ kvázi száműz, ezért a többi résztvevő nem kell, hogy számoljon az előfordulásával, és mi az, amire nincs felmentés?

Tyűűű

Hát ez nem egyszerű kérdés.
Ha látod, hogy a buszsávban megy akkor ugye tudod, hogy neked van elsőbbséged, de ha te a max megengedett sebességgel mész és figyeled a tükröt akkor szerintem látnod kell, hogy jön. Ha látod, hogy sávot akar váltani (kinnt az irányjelző - akkor valszeg nem fogsz neki menni inkább megvárod mit akar a marha) akkor meg kell neked is győződnöd arról, hogy ő is látja azt hogy te mit akarsz.
Ha nem nézed a tükröt csak akkor amikor sávot váltasz akkor megint csak látnod kell, illetve meg kell győződnöd arról, hogy biztonságosan végre tudod hajtani a sávváltást.
(ha a holt térben van az csak egy dolog mert ugye nem elég a tükröket nézni, hanem  hátra is kell nézni - így megint csak látnod kell)
Szerintem 50-50 % a baleset miatt, ahogy írtam már a buszsávban közlekedőnek + 1 szabs.feljelentés gondolom én  ::) .
Ha ugye nem egyértelmű a dolog akkor ki kell hívni a rendőrt, ő valakit felelősségre fog hozni a baleset miatt.
Ha ez az eredmény nem tetszik neked (te kapod a büntit, vagy te is meg a másik fél is kap, de te teljes mértékben meg vagy győződve arról, hogy nem te vagy a hibás akkor kell írni egy "kifogást", ezt a szabálysértési előadó megvizsgálja és valószínű, hogy kirendel egy szakértőt. Vagy átteheti a bíróságra is. Itt meg a bíró is kirendelheti a szakértőt. A szakértő meg azért szakértő hogy meg szakértse  :D .  )
 
Az jutott még eszembe, hogy ha meg akart előzni is közben a jobb oldalt haladó, akkor az is gáz mert ugye jobbról nem lehet előzni.



Az hogy mikor nem kell számolni arra, hogy nem adják meg az elsőbbséget azok szerintem az olyan egyértelmű dolgok, mint amit te is írtál (autópálya-gyalogos), vagy például a közlekedési lámpa (nekem zöld van nem akkor nem jöhet más irányból senki - kivéve telizöld), vagy főúton haladok nem kell számítanom arra, hogy nem adják meg az elsőbbséget egy kereszteződésben. Hirtelen ezek jutottak eszembe.  :hmmmm:


Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2410 Dátum: 2010.12.19 06:42:39 »
A buszsávban közlekedhetnek különféle járművek. Pl. motoros is, ugye. Ezért nem hinném, hogy mentesülne a felelősségre vonás alól az az autós, aki a belsőből a külső sávba sorolás közben ütközik a buszsávból a külső sávba soroló másik autóval, arra való hivatkozással, hogy a másik autó "nem lehetett volna ott". Mert más jármű ott lehetett volna, és ettől még a sávváltás szabályait be kell tartani. Esetleg egy megosztott felelősséget tudnék elképzelni ebben az esetben, és/vagy azt, hogy a buszsávban szabálytalanul haladót megbírságolják emiatt.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Attus

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 361
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2411 Dátum: 2010.12.19 07:34:18 »
Arra lettem volna kíváncsi, hogy hol van egy bizonyos határ. Mert ha pl. autópályán egy gyalogos átfut az úttesten keresztben, és te elütöd, nem fognak érte elmeszelni, mert mivel ott tilos a gyalogosforgalom, ezért nem vagy köteles számítani a jelenlétükre.
Na most, ha egy olyan legalább két (+ busz)sávos útszakaszon autózol, ahol hosszabb ideje nem volt jobbra utca, (tehát a buszsávban csak taxi, vagy busz lehet, jelen esetben a busz nem számít a sebessége miatt) te a legalább a megengedett maximális sebességgel haladsz, miközben rendszeresen nézed a visszapillantót, és a belsőből a középsőbe akarsz menni, amikor egy pillanat alatt  valaki a buszsáv felől egyszer csak ott terem, köteles vagy-e rá számítani?
Mi az a cselekedet, amit bizonyos esetben a tiltás miatt a KRESZ kvázi száműz, ezért a többi résztvevő nem kell, hogy számoljon az előfordulásával, és mi az, amire nincs felmentés?
A buszsávból egy csomó autó (taxi, mentő, rendőr, ez utóbbiak megkülönböztető jelzés nélkül is, sőt, akár olyan kocsival is, amin kívülről nem is látszik, hogy rendőr) teljesen szabályosan beválthat a kívülről második sávba, veled párhuzamosan. Az meg szerintem nem életszerű, hogy "odanéztem, láttam, hogy nem taxi és nem rendőr, hát nem számíthatok arra, hogy ott van" :-))

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2412 Dátum: 2010.12.19 09:46:01 »
A buszsávban közlekedhetnek különféle járművek. Pl. motoros is, ugye. Ezért nem hinném, hogy mentesülne a felelősségre vonás alól az az autós, aki a belsőből a külső sávba sorolás közben ütközik a buszsávból a külső sávba soroló másik autóval, arra való hivatkozással, hogy a másik autó "nem lehetett volna ott".

Szerintem is ez van. Nem vagyunk jogosultak eldönteni, hogy a másik jogosan vagy nem jogosan volt-e ott, tehát azt kell, hogy mérlegelje a rendőrség, betartottad-e a a rád vonatkozó szabályokat.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2413 Dátum: 2010.12.19 18:26:31 »
A buszsávból egy csomó autó (taxi, mentő, rendőr, ez utóbbiak megkülönböztető jelzés nélkül is, sőt, akár olyan kocsival is, amin kívülről nem is látszik, hogy rendőr) teljesen szabályosan beválthat a kívülről második sávba, veled párhuzamosan. Az meg szerintem nem életszerű, hogy "odanéztem, láttam, hogy nem taxi és nem rendőr, hát nem számíthatok arra, hogy ott van" :-))

Téves infó, csak a stabil megkülönböztető jelzéssel felszerelt gépjármű jogosult a feltétel nélküli használatra. A mobil megkülönböztető jelzéssel jogszerűen ellátott gépjárművek csak akkor, ha a megkülönböztető jelzéseiket jogszerűen használják. (és itt mindegy, hogy hova tartozik a gépjármű, a Vízműveké, rendőrségi, vagy akár minisztériumi)

A stabil itt azt jelenti, hogy mindíg a tetején van a fényhíd, vagy a kék, esetleg kék-piros lámpa és a szervezetre jellemző egyéb optikai jellemzőkkel is ellátott.)
A mobil meg a köznyelvben Kojak-lámpaként elhíresült le, vagy feltehető kéklámpa. (az mindegy, hogy konzolos, vagy mágneses elven rögzül)
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: KRESZ mágia - tisztázatlan helyzetek és esetek
« Válasz #2414 Dátum: 2010.12.19 20:32:31 »
Hozzátartozik, hogy a buszsáv záróvonallal elválasztott sáv, tehát elvileg nem lépheti át, csak ott, ahol megszaggatták.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!