Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 498070 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2775 Dátum: 2012.03.28 16:27:44 »
3. NINCS olyan kép, amire ne férne rá egy kis kiigazítás! Maximum, az embernek nincs kedve ehhez, de ettől függetlenül IGAZ!  :excl: :hug:
4. ...persze, ha az ember "csak" emlékképeket akar készíteni, akkor nem kell PS...
5. Ahhoz, hogy valaki minden helyzetben helyesen tudja komponálni a képet exponáláskor, ahhoz több évtizedes fotós munka, tanulás, tapasztalás kell. Itt egyikőnk sem közelíti meg ezt a szintet, így hadd ne higgyem már el, hogy minden képeteket ideálisan komponáljátok. Ez nem bántás, vagy sértés, hanem tény.  :whistling: ;)
Engem speciel mindig érdekel, hogy a képeim -számomra- mindig megfelelően nézzenek ki, emiatt nagyobbrészt megteszem ezeket a néhány perces kiigazításokat, amiket egyébként laikusként észre nem vesz az ember, de az összhatás mégis szemmel láthatóan jobb. (Sok kicsi sokra megy esete.)
De az már nem fénykép, nem a valóság megörökítése, hanem egy mesterségesen kreált dolog. Hol van ebben a határ? Először csak a fehéregyensúlyt meg esetleg a színeket igazítom ki a barátnőmről készült képen, utána már kicsit el is tüntetem a tökéletlenségeket a bőréről, aztán már picit ki is sminkelem, majd esetleg jöhet egy leheletnyit átrajzolt száj, pöppet nagyobb cicik stb... Hol a vége ennek?

Nem, egyáltalán nem értünk egyet abban, hogy MINDEN képre ráférne egy kis kiigazítás. Ez egy csapda, ami elindít a fent leírt úton, és a végén a képeid már lehet, hogy tök látványos alkotások lesznek - de nem valódiak.

Én nem minél tökéletesebb látványokat akarok produkálni, hanem a valóságot LEFÉNYKÉPEZNI. És amit gyakran fotózok (pl. tájak), azokat 10-ből legalább 9-szer le is tudom úgy fotózni, hogy utána NEM lesz szükség feljavításra. A lehetőség ettől persze még meglesz, viszont akkor az így keletkező látvány már nem lesz azonos azzal, amit én ott, akkor láttam.

Ne érts félre: ha neked így tetszik, ezt szereted, akkor csináld  :yes: ... Csak ne mondd, hogy minden képre ráfér az utólagos feljavítás - és azt se, hogy -némi rutinnal- ne tudna az ember az esetek többségében eleve jó képeket lőni.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Fényképezés
« Válasz #2776 Dátum: 2012.03.28 16:29:36 »
Én fotózom egy kiránduláson (pl nyaralás) 2-300 képet, abból 3-4-en van némi utómunka (ami elküldök, feltöltök valahova), a többi marad, ahogy van. Robinak igaza van, azt az időt lehet másra is fordítani.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2777 Dátum: 2012.03.28 16:31:02 »
Mégegyszer: Nem kell órákat a PS előtt ülni, elég ezt képenként néhány percben mérni...  :yes:
Egy tiroli nyaralásról átlag 1300-1400 képpel térek haza  :lol: ... Ezek azok, amik közül már kiszelektáltam a rosszakat!
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2778 Dátum: 2012.03.28 16:35:06 »
Maximum 20 percet töltök el azzal, hogy a képek közül a botrányosan rosszakat (pl. bemozdultakat) kitörlöm, készítek egy low-res konvertált példányt mindegyikből batch-funkcióval, és felmásolom egy webalbumba, hogy a család többi tagja is láthassa. Ennyi fér bele. Emellett RAW-okat tartogatni fölösleges.
Nálam a dolgok menete: a totál rosszakat (bemozdult, duplikátum stb) még helyben (általában az adott nap estéjén), magán a fényképezőgépen kitörlöm; otthon a számítógépen az állományt még egyszer átrostálom, de itt már olyan sok nem szokott kiesni; és kész is van az az anyag, amit megtartok. Mivel én eleve maximum 4 MP-es képeket tudok lőni (méretre olyan 1 MB körül van így egy kép), ezért az átméretezés szükségtelen. A végleges anyagból aztán csinálok egy válogatást (úgy átlag minden 3.-4. kép kerül bele), amit feltöltök webalbumba. Slussz  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Fényképezés
« Válasz #2779 Dátum: 2012.03.28 16:35:30 »
Ausztriában 2 hét alatt valami 5000 képet csinált Mic asszem.  :surrender:
         

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2780 Dátum: 2012.03.28 16:38:46 »
Írtam, hogy nem sértésnek szánom ezt, hanem a véleményem, hogy minden képet utólag szebbé lehet tenni.
Itt a lényeg: LEHET. Igen, valóban, lehet. Ha nem is feltétlenül szebbé, de mondjuk látványosabbá (sokszor az egyszerűbb, a "tökéletlen" szebb tud lenni, legalábbis szerintem). A kérdés, hogy kell-e? Ez pedig attól függ, hogy mi a célod.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2781 Dátum: 2012.03.28 16:41:10 »
Ausztriában 2 hét alatt valami 5000 képet csinált Mic asszem.  :surrender:
Hát nálam is átlag dupla annyi készül, mint amit végül hazaviszek  :) ... A dolog eleve ott indul, hogy ha látok valami nagyon szépet/érdekeset, azt nem csak egyszer fogom lefotózni, hanem biztosra megyek, és lövök akár kopp ugyanabból a beállításból legalább 3-4 képet (mert pl. drága barátom, az autofókusz néha megviccel, és a kép épp csak annyira lesz életlen, amit már csak otthon, a monitoron veszek észre).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2782 Dátum: 2012.03.28 17:14:54 »
De az már nem fénykép, nem a valóság megörökítése, hanem egy mesterségesen kreált dolog. Hol van ebben a határ? Hol a vége ennek?

Nem, egyáltalán nem értünk egyet abban, hogy MINDEN képre ráférne egy kis kiigazítás. Ez egy csapda, ami elindít a fent leírt úton, és a végén a képeid már lehet, hogy tök látványos alkotások lesznek - de nem valódiak.
Erre a kérdésre pofon egyszerű a válasz: A fehéregyensúly, expozíció, kontraszt, színtelítettség, vágás/egyenesítés, élesítés mind-mind tökéletesen elfogadott kiigazító műveletek, amit - még egyszer írom - minden képen meg lehet csinálni anélkül, hogy az mesterkélt hatású legyen, és nem, attól ez nem veszti el a valóságosságát. Ezek a legegyszerűbb és legtermészetesebb műveletek, amiket anno a filmes sötétszobákban is pontosan ugyanúgy megcsináltak. EZ A HATÁR.

Amint a képből elveszel bármit is (bőrhiba; tárgyak pl. egy belógó vezeték, oda nem illő oszlop), vagy hozzáadsz valamit (pl. nagyobb cici, teltebb ajkak, keskenyebb csípő, kerekebb popó, hogy csak a CKM és társait említsem), az már eltér a valóságtól, az már számomra sem kívánatos.
Remélem, érted, mit akarok ezzel írni.  :hug:

Én nem minél tökéletesebb látványokat akarok produkálni, hanem a valóságot LEFÉNYKÉPEZNI. És amit gyakran fotózok (pl. tájak), azokat 10-ből legalább 9-szer le is tudom úgy fotózni, hogy utána NEM lesz szükség feljavításra. A lehetőség ettől persze még meglesz, viszont akkor az így keletkező látvány már nem lesz azonos azzal, amit én ott, akkor láttam.
Palaczk, így sem.  :flowers: Ez nem a Te hibád, hanem gépedé. És ugyanez a hiba megvan a DSLR-eknél is, mert egyszerűen lehet egy gép szinte bármilyen szuper, az emberi szem alkalmazkodóképességét (fehéregyensúly, színhőmérséklet, kontrasztok) képtelen leképezni. Az általam említett utómunka ezért javasolt.

...ne tudna az ember az esetek többségében eleve jó képeket lőni.
Egy szóval sem mondtam ilyet.  :flowers: Bárki képes jó képet lőni (de nem mindenki), de ezek az egy-két értékes csúszkamozgatások még jobbá teszik a képet.

Pl. Készítettél már valaha "borotvaéles" képet?  :szemez:
...és itt most a borotvaélesen van a hangsúly... ugyanis, az általam használt Camera RAW (PS) programban néhány kattintással igazi éleket lehet varázsolni a képekre, olyanokat, amiket a szemeddel látsz, de a géped a büdös életben nem fog tudni reprodukálni. És máris ott tartunk, hogy nem a valóságot fogja neked a gép megörökíteni.


És pont ezért sajnálom (tényleg és őszintén!), hogy nem tudtok jönni a tavaszi talira, mert amíg meg nem mutatom, mire gondolok, addig nem fogjátok megérteni és azt gondoljátok (rólam), hogy mekkora egy nagyképű barom, aki elveszik a részletekbe, pedig neki is mennyi xar képe van... helytelenül.  :lol: :hug: (Egyébként a mondat utolsó része teljesen igaz.  :yes: )
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

TZoli

  • Vendég
Re:Fényképezés
« Válasz #2783 Dátum: 2012.03.28 17:37:48 »
Ausztriában 2 hét alatt valami 5000 képet csinált Mic asszem.  :surrender:

Akikkel járok rally Vb-re és kajak bele vannak merülve a fotózásba, 1 versenynap kb. 1000 kép....nekik

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2784 Dátum: 2012.03.28 18:37:42 »
És pont ezért sajnálom (tényleg és őszintén!), hogy nem tudtok jönni a tavaszi talira, mert amíg meg nem mutatom, mire gondolok, addig nem fogjátok megérteni és azt gondoljátok (rólam), hogy mekkora egy nagyképű barom, aki elveszik a részletekbe, pedig neki is mennyi xar képe van... helytelenül.  :lol: :hug: (Egyébként a mondat utolsó része teljesen igaz.  :yes: )
Egy pillanatig nem gondoltam ilyesmit  :eek: :) :hug: ! Csak nem értünk egyet az utómunka szükségességével kapcsolatosan, ennyi.

Ezzel együtt: PS-leckéket nagyon szívesen vennék tőled  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2785 Dátum: 2012.03.28 19:57:31 »
Akikkel járok rally Vb-re és kajak bele vannak merülve a fotózásba, 1 versenynap kb. 1000 kép....nekik
Akkor nálad sem fog sokáig késni az a pót aksi...  :lol: :hug:

Egyébként ilyen eseményen simán összejön ez a mennyiség.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2786 Dátum: 2012.03.28 19:58:46 »
Egy pillanatig nem gondoltam ilyesmit  :eek: :) :hug: ! Csak nem értünk egyet az utómunka szükségességével kapcsolatosan, ennyi.

Ezzel együtt: PS-leckéket nagyon szívesen vennék tőled  :yes:
Akkor jó.  :D Fogok neked küldeni két képet (eredetit és a retusáltat), hogy lásd, mire gondolok. Meglátod, nem olyan felesleges az az utómunka.  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re:Fényképezés
« Válasz #2787 Dátum: 2012.03.28 19:59:56 »
Akkor jó.  :D Fogok neked küldeni két képet (eredetit és a retusáltat), hogy lásd, mire gondolok. Meglátod, nem olyan felesleges az az utómunka.  ;)
Jöhet nekem is cc-ben.  :innocent:
         

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2788 Dátum: 2012.03.28 20:37:04 »
Jöhet nekem is cc-ben.  :innocent:
YoPP!! ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:Fényképezés
« Válasz #2789 Dátum: 2012.03.28 21:01:31 »
Akkor jó.  :D Fogok neked küldeni két képet (eredetit és a retusáltat), hogy lásd, mire gondolok. Meglátod, nem olyan felesleges az az utómunka.  ;)
Én nem mondtam, hogy nem lesz szebb tőle. Pont ez a bajom vele. Hogy szebb lesz, mint a valóság.

A gépemen pl. eleve van is ilyen mód. "Chrome" a neve, és az ezzel készített képeken erősebb a kontraszt, élénkebbek a színek. Igazából az ezzel készített képek gyakorlatilag minden esetben jobban néznek ki, mint az alap beállításúak. Mutatósak, mint valami képeslap.

Sosem használom.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )