Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 498156 alkalommal)

0 Felhasználó és 4 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2580 Dátum: 2012.01.30 12:27:13 »
A legújabb szerzeményem egy 72mm-es Expodisc. Régóta ácsingóztam egy ilyenre, marha drága újonnan (úgy 21ezer Ft.), használtan 9ezerért megkaptam. Állapota gyakorlatilag megegyezik az újjal. Beáldoztam helyette pár olyan fotós tartozékot, amit nem használok, így nullába vagyok már.
Erről írhatnál tapasztalatot, mert láttam már ebay-en is, de élőben még nem, így használni sem használtam. Megéri akár kitobihoz is, vagy ehhez már illendő/ajánlott a komolyabb üveg?
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Fényképezés
« Válasz #2581 Dátum: 2012.01.30 12:50:08 »
Az Expodisc-nek semmi köze az obihoz.

Ez az eszköz hiteles mérési jegyzőkönyves pontossággal teszi lehetővé azt, hogy a digitális vázon megfelelő egyedi fehér egyensúlyt állíthass be. A vázaknak vannak általános fehér-egyensúly preset-jei (felhős, wolfram, fénycső, vaku, etc), csak ezeknek általában nem sok köze van a valósághoz. Minden váznak van egyedi fehér-egyensúly beállítási lehetősége is - már csak az a kérdés, mi alapján teszi meg azt a felhasználó. Egy fehér papír darab általában a legelterjedtebb megoldás erre a célra - még mindig jobb eredményeket ad, mint a gyári preset-ek, de az sem tud igazán precíz lenni, mert nem ad vissza minden fényből mintát, ami a helyszínen van.

Én nem szeretek fotosoppban retusálgatni, mert csomó idő megy el rá. Arra törekszem, hogy eleve kép készítésekor azt az eredményt kaphassam meg, amit szeretnék. Persze más az, amikor utómunkában valaki direkt torzít, effektez - de ez sem az én világom.

Így a fehér egyensúly precíz pontos beállítása is kulcsfontosságú számomra. Ez az eszköz kis kompakt méretű, saját tokkal és nyakpánttal rendelkezik, elég strapabíró cucc, így kényelmes használni, nem kell rá vigyázni sem (papírdarabbal ellentétben).
« Utoljára szerkesztve: 2012.01.30 12:52:04 írta robi »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Fényképezés
« Válasz #2582 Dátum: 2012.01.30 12:54:11 »
Az előbb csatolt kép pl. nem expodisc-el kalibrát vázzal készült (mert akkor még nem volt meg az expodisc). Látható a ruhán, hogy ami fehér, az valójában nem is fehér.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Fényképezés
« Válasz #2583 Dátum: 2012.01.30 13:00:19 »
Az 50-es sem kifejezetten portré obi, ezt gondolom, tudod. Portrézni inkább 80-100mm-nél érdemes, az 50-es kb a sima filmes tükrös gépek alap 35mm-es obijainak felel meg, ami egy tök általános célú jellemző.
Crop-os vázon az 50-es obi pont 80-nak felel meg, gondolom tudod. Tökéletes portrézáshoz.
Ahhoz, hogy 50mm-es látószöget produkálj crop-os vázon, 31,25 mm-es obira lenne szükséged. Nyilván ilyen nem nagyon van, így valami közeli (28-30-35mm) értékűt kell választanod.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re: Fényképezés
« Válasz #2584 Dátum: 2012.01.31 20:43:34 »
Hú, tényleg, össztévesztettem. Boccs.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

squiddy

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4649
  • Esküvői fotós
    • www.hazizsolt.hu
Re:Fényképezés
« Válasz #2585 Dátum: 2012.02.02 11:47:44 »
A legújabb szerzeményem egy 72mm-es Expodisc.
Jó dolog, de sajnos nem minden esetben megoldás. Én is használtam már Expodisc klónt, meg van "whibal" objektívvédőm is, de nem az igazi. Néhány esetben jó, de a legtöbb esetben mégsem használom. Lehet, hogy technikailag helyes lesz a színhőmérséklet, de ránézésre (érzésre) meg nem. Mondjuk beltéri videózás során egy kis vázon belüli szín finomhangolással jól tudom használni.

Én meg most egy 60*90-es softboxnak örvendezek :)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Fényképezés
« Válasz #2586 Dátum: 2012.02.02 13:16:36 »
"whibal" objektívvédő
Na kösz, az nekem is volt, hamutálcának megfelelő. A fehér olyan kékes lesz tőle. Nem tudom milyen az expodisc klón, de az eredeti teljesen jó eredményt ad szemnek is.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Fényképezés
« Válasz #2587 Dátum: 2012.02.03 17:16:16 »
Megérkezett az új gépem! Nikon d3100 18-105-el  :clap: . Reggel megnéztem az árgépen, az árakat és látom, hogy egy cégnél a többi árnál jóval olcsóbban 157 ezerért van a szett. Felhívtam őket, azt mondták, raktáron van utolsó darab, és el akarják mielőbb adni. Megrendeltem, és mivel itt van a cég néhány sarokra, délután el is sétáltam érte. Még ismerkedünk, holnap világosban is kipróbálom (most csak a szobában fotóztam párat).

Vicces, mert épp tegnap írt vissza az a srác, akinek használtan hirdett ilyet, azt mondta 170ezer... Mondtam neki, hogy felejtse el, annyiért újat veszek, ehhez képest olcsóbban vettem újat 3 év garanciával. Szóval szerencsém volt!  ::) .

Egy kérdésem van: Látom, hogy be lehet állítani az ISO érzékenységet. Nekem az a beállítás kéne, hogy maximumot adok meg, ezt be is állítom, de akkor is fix 200-as értéken marad. P módban használom (apukám azt mondta az auto módot felejtsem el). Erre van ötlet?

A jövő héten veszek valami jó kis kártyát hozzá, most egy sima 512-es van benne, de ismerkedni ez is tökéletes.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

gomzol

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1590
Re:Fényképezés
« Válasz #2588 Dátum: 2012.02.03 20:22:36 »
Egy kérdésem van: Látom, hogy be lehet állítani az ISO érzékenységet. Nekem az a beállítás kéne, hogy maximumot adok meg, ezt be is állítom, de akkor is fix 200-as értéken marad. P módban használom (apukám azt mondta az auto módot felejtsem el). Erre van ötlet?
Ha úgy van még, mint az enyémen, akkor beállítod az ISO max. értékét és a zársebesség minimumát (ami alá nem megy, ehelyett elkezdi növelni az ISO-t), ezután rossz megvilágítás mellett készítesz egy fotót, és az már biztos nem 200-as értékkel készül.
Legalábbis az "A" módban, amiben én mindig használom.  :)

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Fényképezés
« Válasz #2589 Dátum: 2012.02.03 20:33:14 »
Miért akarod növelni az ISO-t? A cél az, hogy minél alacsonyabban maradjon, a gép is nyilván erre törekszik.
Full-manuális mód nincs? Azaz, hogy megadd konkrétan az értéket, se több, se kevesebb ne lehessen.

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:Fényképezés
« Válasz #2590 Dátum: 2012.02.03 20:43:52 »
mondi, először is gratula, tényleg nagy szerencséd volt a biznisszel!!!  :clap:

Figyu, sztem meg használd nyugodtan az AUTO módot az elején és aztán nézd vissza az exif adatokat, hogy az automata mód milyen témánál, milyen záridő és rekeszértékhez mekkora ISO-t rendel. Azt tudvalevő, hogy az auto mód messze nem adj a vissza a gép valódi tudását, képességét, de amíg, úgymond "kezdő" vagy, addig viszonyítási alapnak jó lehet. Csinálsz egy képet auto módban, megjegyzed a beállítását, áttekered M, A, vagy S programra és nagyjából már fogod tudni, hogy merre keresgélj a jó képhez.

Nekem nagyon szokatlan volt, hogy a kompaktomnál iso80-at is tudtam használni, és sokszor ez volt beállítva, míg a D5100-nál már többet kell állítani az iso-t fölfelé a kitobjektív miatt. Meg kell szokni. Ezért jó iránymutatásnak az általam leírt módszer.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

gomzol

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1590
Re:Fényképezés
« Válasz #2591 Dátum: 2012.02.03 20:52:04 »
Miért akarod növelni az ISO-t? A cél az, hogy minél alacsonyabban maradjon, a gép is nyilván erre törekszik.
Full-manuális mód nincs? Azaz, hogy megadd konkrétan az értéket, se több, se kevesebb ne lehessen.
Az Auto ISO lényege: ha a rekesznyílást már nem lehet/nem szeretnéd növelni, akkor a beállított zársebesség alá nem megy a gép, helyette elkezdi növelni az ISO-t (a manuálisan beállítható értékek közötti értékre is akár), az általad beállított maximumig, ami a mai DSLR-eknél már nem feltétlenül probléma.
Lehet, hogy itt érthetőbb.
Persze ezt nem muszáj használni, dolgozhatsz fix értékkel is.

gomzol

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1590
Re:Fényképezés
« Válasz #2592 Dátum: 2012.02.03 20:55:16 »
Nekem nagyon szokatlan volt, hogy a kompaktomnál iso80-at is tudtam használni, és sokszor ez volt beállítva, míg a D5100-nál már többet kell állítani az iso-t fölfelé a kitobjektív miatt. Meg kell szokni. Ezért jó iránymutatásnak az általam leírt módszer.
Nálam be van állítva, hogy alapból 200-as az ISO (ez a gép minimuma), de a fenti módon az Auto ISO 1600-ig felmehet, ha nem jók a fényviszonyok, így az ISO-t én sohasem állítgatom.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re:Fényképezés
« Válasz #2593 Dátum: 2012.02.03 21:32:43 »
Az Auto ISO lényege: ha a rekesznyílást már nem lehet/nem szeretnéd növelni, akkor a beállított zársebesség alá nem megy a gép, helyette elkezdi növelni az ISO-t (a manuálisan beállítható értékek közötti értékre is akár), az általad beállított maximumig, ami a mai DSLR-eknél már nem feltétlenül probléma.
Lehet, hogy itt érthetőbb.
Persze ezt nem muszáj használni, dolgozhatsz fix értékkel is.
Köszönöm, hogy elmagyaráztad.  :hug: A magas ISO értékek által generált zajra viszont a belinkelt cikked csak egy nagyon karcsú mondattal tér ki.

Eleve arra kell törekedni első sorban, hogy a lehető legalacsonyabb (érzékelő natív digitalizáló érzékenységéhez legközelebbi) ISO-n fotózzunk. Inkább javítsunk a fényviszonyokon: kapcsoljuk fel a lámpát. Vagy használjuk vakut, ha van. Esetleg magasabb fényerejű obit. Az ISO értét a legutolsó kompromisszum, amit el szabad fogadni.



« Utoljára szerkesztve: 2012.02.03 21:44:30 írta robi »

gomzol

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1590
Re:Fényképezés
« Válasz #2594 Dátum: 2012.02.03 21:51:35 »
Eleve arra kell törekedni első sorban, hogy a lehető legalacsonyab ISO-n fotózzunk. Inkább javítsunk a fényviszonyokon: kapcsoljuk fel a lámpát. Vagy használjuk vakut, ha van. Esetleg magasabb fényerejű obit.
Persze, de ha ezekre nincs lehetőség (elég sokszor), akkor bizony jól jön a mai DSLR gépek alacsony zajszintje, amivel több fényértéket is nyerhetünk. Amit linkeltél, ott is látszik, hogy még a 3200-as ISO is jól használható, komolyabb gépeknél pedig akár még feljebb.