Szerző Téma: Fényképezés  (Megtekintve 498092 alkalommal)

0 Felhasználó és 1 vendég van a témában

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1305 Dátum: 2009.01.19 19:15:50 »
Igen, 18-105 VR obi van rajta. Egész pontosan DX SWM VR ED IF.
Hogy ez a sok betű pontosan miért jó nekem, azt nem igazán firtattam. Lényeg, hogy működik  ::)
DX: csak kis-szenzoros digitgépekre jó (melyeknek 1,5-ös a kivágási méretűk)
VR: vibration-reduction azaz képstabilizáló
ED: extra-low dispersion, azaz extra-alacsony fény-szórásból adódó alacsony szín-abberációk
IF: belső fókusz, azaz az obi mérete nem változik fókuszálás közben
A SWM nem tudom mi. Lehet, hogy a motor típusa?

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re: Fényképezés
« Válasz #1306 Dátum: 2009.01.19 20:25:36 »
Igen, az SWM a fókuszmotort jelöli, valami Silent-Wave.  :cool2:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

kis_andras

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4279
  • Rájder
Re: Fényképezés
« Válasz #1307 Dátum: 2009.01.20 00:49:21 »
Egy kis gömbpanoráma, nemsoká sok lesz :D link
kisa
born to ride

Satriani

  • Vendég
Re: Fényképezés
« Válasz #1308 Dátum: 2009.01.20 08:33:26 »
...DX: csak kis-szenzoros digitgépekre...

Nem kötözködni akarok, csak érzékeltetni, mi a kicsi:


robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1309 Dátum: 2009.01.20 09:31:55 »
...DX: csak kis-szenzoros digitgépekre...
Nem kötözködni akarok, csak érzékeltetni, mi a kicsi:
Ez egy jó anyag, köszi! Természetesen, a kicsi alatt az APS-C-t értettem. A kicsik közül talán ez a legelterjedtebb a DSLR-eken. Egyébként az, hogy ilyen kicsi, egyáltalán nem hátrány, sőt.

Satriani

  • Vendég
Re: Fényképezés
« Válasz #1310 Dátum: 2009.01.20 13:34:20 »
Értettem, mit írtál, azért is kezdtem azzal, hogy nem kötözködni akarok. ;) Az APS-C sokak szerint a hosszú távú megoldás, mert az érzékelő felülete elég nagy, és az objektívek még kezelhető méretűek. (Aki  elsőre nem vágja, mi mi köze az objektív méretének az érzékelőhöz: az objektív által vetített kép kerül az érzékelőre, így logikusan: nagyobb fizikai méretű érzékelőhöz nagyobb darab objektív szükséges. És persze ennek semmi köze a felbontáshoz.)

Még annyit fűznék hozzá a tényleg beszédes rajzhoz, hogy a kompakt zsebgépekben általában az alsó sorban található méretek a jellemzők. Namost el lehet képzelni, hogy egy 6-10 megapixeles APS-C szenzorra mennyivel nagyobb pixelek kerülhetnek, mint egy 1/1,7"-os, ugyanilyen felbontású, körömnyi érzékelőre, és ez milyen különbséget adhat dinamikában, zajban. Ennek tükrében egy 6 MP-s Fuji F30 maga a technikai csoda.
« Utoljára szerkesztve: 2009.01.20 13:37:41 írta Satriani »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1311 Dátum: 2009.01.20 16:56:55 »
Egy másik aspektus is van, amit a szenzorok méretét illeti.
Az objektívek által kivetített kép értelemszerűen nem párhuzamos fénysugarakból áll. Ezért a vetített fénysugarak nem ugyanabban a szögben érkeznek az érzékelő felületére. Anno az analóg világban ez nem számított - mindegy milyen irányból érte a filmet a fény, ugyanolyan módon rögzítette a kémia a fényerőt.
Az elektromos érzékelőre vetülő fény iránya viszont nagyon fontos tényező. Minél jobban tér el a derékszögtől, annál kevésbé tudja az érzékelő felmérni adott pontban a fényerőt.
Ezért minél kissebb az érzékelő felülete, szó szerint, jobb, mert a vetített fény nagyobb része esik rá közel derékszögben.
Ezért van az, hogy eleve a kis érzékelőhöz tervezett obik, már nem jók a 35mm-es gépekre, vagy a full-frame-os gépekre. Nem csak a méret az előny, hanem az is, hogy kissebb érzékelőre, a meglévő analóg korszaki obik megfelelő módon használhatók. A full-frame digitális érzékelőkkel ez már csak korlátozottan igaz - a fent említett probléma miatt csakis és kizárólagosan azokkal az obikkal lehet jó eredményt elérni, melyeknek a vetített képe kevésbé domború, mint az átlag. Ezért az igen jó minőségű képeket alkotó érzékelők előállítása full-frame-ban, vagy annál nagyobban igen nagy kihívás - nem csoda, hogy ezek a gépek nagyon drágák, és drágább tartozékparkkal rendelkeznek.

Majdnem azt lehet mondani, hogy ugyanazzal az obival, ugyanabban a beállításban egy full-frame-es érzékelőn a kép jobban lesz vignyettálva, mint az analóg 35mm-es filmen:

Nyilván ha ennek a közepébe esik a kissebb érzékelő, azon sokkal jobb lesz, az egyébként nagyból kivágott kép.
Ezért tudni kell az obi kiválasztásakor, hogy mennyivel kell valójában az obira ráírt relatív fókusztávolságot beszorozni, hogy az APS-C érzékelővel ugyanazt a látószöget kapjuk, mintha 35mm-es filmre fényképeznénk.
Ezért pl. a Canon 50mm-es obi, valójában egy 80mm-esnek felel meg. Azaz a normál obiból, egy portré obid van, ha APS-C-s gépre teszed fel :)
« Utoljára szerkesztve: 2009.01.20 17:17:22 írta robi »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1312 Dátum: 2009.01.20 17:06:30 »


Satriani

  • Vendég
Re: Fényképezés
« Válasz #1313 Dátum: 2009.01.20 17:36:36 »
Ezért van az, hogy eleve a kis érzékelőhöz tervezett obik, már nem jók a 35mm-es gépekre, vagy a full-frame-os gépekre.

Megint nem kötözködni akarok, de ez is korlátozottan igaz. :) Filmesre természetesen hiába teszed a cropos obit. Viszont a Nikon mostani full frame-es gépei érzékelik, ha DX objektív van rajtuk, és "átállnak APS-C módba", azaz az érzékelőnek csak azt a részét aktiválják, ahová a DX obi képet vetít. (Magyarul a lenti kép alapján nem működik a piros vonallal körbeírt, teljes érzékelő, csak a kék vonal által körülhatárolt része.) Ez azért jó, mert a cropos vázakra tervezett obik között is vannak szép rajzú, vagy éppenséggel sokoldalúan használható üvegek, amiket nem kell kihajítani, ha megvesz az ember egy FF vázat.

A Canon FF gépeit nem ismerem, a friss Nikonoknál ez így működik.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1314 Dátum: 2009.01.20 20:32:49 »
 :clap:
Ez a Canon vs Nikon ügy ugyanolyan mint a Német vs Japán autó. Kinek a pap...

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #1315 Dátum: 2009.01.20 21:00:37 »
:clap:
Ez a Canon vs Nikon ügy ugyanolyan mint a Német vs Japán autó. Kinek a pap...

Én meg Olympust mondok :D
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re: Fényképezés
« Válasz #1316 Dátum: 2009.01.21 22:01:28 »
Én meg Cmeha-t... :ph34r:
Gabe 254.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1317 Dátum: 2009.01.22 08:35:19 »
Én meg Cmeha-t... :ph34r:
Az a jó gép! Nemrég adtam el 1000 Ft.-ért egy zsír újat a Vaterán. Tizenévesen vettem még a KGST piacon, egyetlen egszer sem mertem filmet beletenni, mert nem volt ki megtanítson rendesen fotózni, anélkül meg minek. Van még egy FED3-asom, eléggé megviselt állapotban - ez volt a '70-'80-as években a család fényképezőgépe - a gyerekkorom legtöbb képe ezzel készült. Nem eladó, tanulmányi célokra felhasználható múzeális cucc.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9521
Re: Fényképezés
« Válasz #1318 Dátum: 2009.01.22 08:47:24 »
Gyerekek, óvva intek mindenkit az olcsó SDHC-ktől. Hócipőm tele van: már a második 8GB-os kártyám megy tönkre.

Az első egy nagyon gyors A-Data (tényleg gyors kártya, nem csak papíron) - de véletlenszerű időközönként közli a gép hogy a kártya nincs formázva. A kártya ki/be húzása rendberakja egy darabig a helyzetet - az első perctől ezt művelte. Gondoltam feszül a foglalatban (mert télleg kicsit szorosan passzolt a nyílásokba), ezért reszelgettem, etc. - nem javult, nem ez a baja.  Sajnálom, mert ezzel még raw-ban is lazán nyomtam a sorozatképeket. Még a nyáron vettem 9000-ért. SDHC Class 6. Gari ugrott a reszelgetés miatt...

A második egy Kingston - nem egy bajnok, de tegnapig hibátlan volt. Tegnap egyszer csak belökte az unalmast - változatosság kedvéért Err 02-t ad a gép rá, már a második expó után - még formázni sem lehet. Ez kb 5000 Ft. volt novemberben. Ez is SDHC Class 6. Még örültem is neki, hogy bár nem túl gyors, legalább strapabíró. Karácsony és ÚjÉv tájt a hegytetőn minusz 15 fokban simán dolgozott, minden rendben volt... erre tessék. Semmi extrém helyzet egyébként - délelőtt pár fotó a műhelyben, dél körül nézegetés a beltérben, délután néhány laza tesztfotónál krahh.

Próbáltam formázni őket simán intézőböl, meg a híres Panasonic SD Formatterrel, semmi nem változott. Különféle kártyaolvasók is hol szeretik, hol nem. Ezért is kételkedem a garancia kapcsán egyébként, mert majd letesztelik egy olyan kártyaolvasóval amin éppen megy - aszongyák majd hogy semmi baja, cseréljem a gépet...
Bezzeg az 'ősrégi' 2GB-os sima SD, Kingston-ban. Na az sose problémázik. Igaz tetű lassú. Öröm az ürömben - nem vagyok egyedül, a dpreview.com-on konkrétan a 8GB-os A-Data-val mások is ugyanezt tapasztalják, meg a különféle kártyák mindenkinél más-más módon viselkednek.

Rendeltem most két 4GB-osat az eBay-ről, egy Transcend-et meg egy SanDisk Ultra III 30MBps-ot. Merem remélni hogy nem fognak problémázni.
« Utoljára szerkesztve: 2009.01.22 09:00:30 írta robi »

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Fényképezés
« Válasz #1319 Dátum: 2009.01.22 09:04:23 »
4 GB-s kártyákkal még általában nincs gond, fölötte viszont még elég gáz a helyzet, ha lehet egyenlőre mindenkit lebeszélek a 4Gb fölötti kártyákról.
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!