Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 962265 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5085 Dátum: 2017.07.10 09:05:14 »
Az sem mindegy, hogy a közművek betápvezetékei hogyan vannak. Nekem most kellene villanyt csináltatni, de bármihez nyúlnak akkor szabványosítani kellene, amit önállóan nem lehet, mert közösen indul a vezeték. A szomszédnak nem érdeke, így azon kívül, hogy kellemetlenséget okoznék és a hozzájárulását kellene kérnem még fizethetném az Ő részük szabványosítását ( kb. +400e)
Balatonon csak úgy lehetett építkezni, ha van csatornázás. Szomszédokat körbekérdeztük, hátha elosztható a költség, de senki nem akart csatornát, nekik jó így. 2000 körül járunk, ekkor egy 20 méteres szakasz  telepítése félmillió volt. Természetesen fél éven belül a többi szomszéd is rácsatlakozott, ha már ott van. :whistling:

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5086 Dátum: 2017.07.10 13:54:34 »
Ismerős, mi a villannyal jártunk így (5 pózna), és most a magánterületünkön lévő magánutunkkal szivatnak. Egyesek szerint nem a miénk, mert 1986 ban odarajzolta útnak egy légifotó alapján egy térkép"ész".

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5087 Dátum: 2017.07.10 14:18:42 »
Balatonon csak úgy lehetett építkezni, ha van csatornázás. Szomszédokat körbekérdeztük, hátha elosztható a költség, de senki nem akart csatornát, nekik jó így. 2000 körül járunk, ekkor egy 20 méteres szakasz  telepítése félmillió volt. Természetesen fél éven belül a többi szomszéd is rácsatlakozott, ha már ott van. :whistling:
Ez gyakran így van. Egyik ismerősöm ezért nem akarja a házába a gázt bevinni (utca végén majdnem az utolsó ház), mert nem akarja mások helyett kifizetni, viszont senki más nem száll be.
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5088 Dátum: 2017.07.10 15:26:27 »
Házrész vásárlásáról mi a véleményetek? Cselesen földszinti lakásnak volt hirdetve, és elmentem megnézni, de tetszik. Szárazkapubejárós telek, amin összesen 3épületben 4lakás van kialakítva. Minden lakás körül van valamennyi felosztott kertrész. Minden külön-saját órán van, és nincs közös képviselő, nincs közös költség. Hivatalosan nem társasház. Lehetnek buktatók? Mire figyeljek?
Ha nincs leszabáyozva társasházként, akkor a szokásjog vagy az erősebb kutya elve érvényesül... szerintem felejtős...
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5089 Dátum: 2017.07.10 15:58:48 »
a gázt bevinni

Nálunk lesz gáz mert be van vezetve, de a konyhát fel akarjuk újitani. Azonban: http://hvg.hu/gazdasag/20131028_Igy_jar_aki_villany_helyett_gaztuzhelyet_

Szerintem mi majd inkább maradunk az elektromos főzőlapnál... visszük magunkkal... (hiába van gáz, lásd cikk)

"A gáztűzhely, mint problémaforrás, azóta van jelen ebben a rendszerben, mióta a lakások felújítása során modern, hőszigetelő nyílászárókat használnak. A régi, klasszikus fakeretes ablakoknál a "gyártási hézag" (vagyis az, hogy az ablakos a beépítéskor kézi gyaluval igazította a keretébe az ablakot) még biztosította a megfelelő cúgot ahhoz, hogy a tűzhely használata során ne lehessen a helységből az oxigént veszélyes mértékben kivonni. A modern, "fokozott légzárású nyílászárók" azonban a korábbi szinthez képest töredékére csökkentik az azonos nyomáskülönbség hatására az ajtón vagy ablakon beáramló levegőmennyiséget. Sőt, sok esetben szinte légmentesen zárnak, és így képesek akár életveszélyes helyzetet is előidézni."

A házon most régi nyílászárók vannak, elég jó állapotúak, de ha egyszer csere lesz, nem akarnék szívni. A fűtés cirkós, a kazán másik helyiségben van, illetve C osztályú zártkörös, így az nem lényeges e szempontból.
11 év alatt a zasszony megszokta a villanytűzhelyet, marad az, és kész (amúgy csak a főzőfelület lett volna érdekes, a sütő mindenképp elektromos lesz, mert annyira bejött neki a mostani, hogy vinni akarja magával, nem adja senkinek).
« Utoljára szerkesztve: 2017.07.10 16:27:44 írta robi (Robi) »

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5090 Dátum: 2017.07.10 16:29:15 »
Egy társasházban vigyáztam egy lakásra amíg a gázszolgáltató csinálta a soros kötelező felülvizsgálatot. Megkérdeztem a szerelőt, hogy kivegyem -e a kőzetgyapot hőszigetelést a falba fúrt páraelvezetésre használt lyukakból. Azt mondta, hogy nem szükséges, ez csak a 40 nm nél kisebb lakásoknál vagy a nagyon kicsi zárt konyháknál kell, ahogyan a elszívó és a gázcsap összeépítése is.

A cikkből kimaradt a gázbekötéshez szükséges EPH vizsgálat ill. az ahhoz való megfeleltetés költsége.

Gáz helyett a villany föző és sütő beépítése sem sokkal olcsóbb. Az egyre nagyobb fogyasztók miatt gyorsan kevés lesz a régi biztosíték, és a legkisebb költség az ELMÜ nél a 32 A és határ átlépése. Szabványosítás, érintés és túlfeszültség valamint az ÉVK kapcsoló beépítése, évenkénti felülvizsgálata. Nagyobb fogyasztók bekötéséhez külön villamos terveket kérnek.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5091 Dátum: 2017.07.10 16:37:56 »
Szerencsére a háznak már megvan a 3x16 amperes 3fázisos betápja, úgyhogy ez nem lesz gond. A jelenlegi lakásunkban is megvolt ugyanez, jómagam kötöttem be a fogyasztókat (szakmabeli vagyok) 11 évig rendben volt minden, így hasonlóképp fogok eljárni majd az új helyen is. A biztosítéktáblától valóban ki kellesz húznom egy új 3 fázisú ágat a konyhához, de mivel a teljes konya felújitásra szorul, egy 5x2,5 vagy akár 5x4-es kábelt bevésni a falba védőcsővel nem akkora ügy. Úgyis szét kell vésni mindent mert a CAT6-os strukturált kábelezésből úgyse engedek, mondhat bárki bármit is  :lol:

Amúgy meg még nem cserélnénk ki a nyílászárókat, mert bár régiek, tökjó állapotúak. Egy régi szabadon álló gáztűzhely van. Ha új konyhabúrtor kerül be, beépített sütővel és főzőlappal, tulajdonképpen le se tojnám akár gázos lap esetén se. A gázcső csonkja ugyanott jön ki a falból, a régi tűzhely csövének helyére az új főzőlap csövét kéne csak rátenni (a megfelelő nyomáscsökkentő eszköz megtartásával persze). Mindez persze elvileg, mert gyakorlatilag apósom a gáz/víz szerelő (már nyugdíjas, de ezt még megcsinálná nekünk).
Ennek ellenére én később se akarom megszívatni magunkat, ezért szerintem ez a csonk marad ott ahol van elzárva vagy ledugózva. A sütő miatt úgyis be kell húznom az új ágat, ezért a meló azon része úgyis meglesz.
És akkor még új gáz-főzőlap sem kell, mert a jelenlegit csak át kell vinni, ahonnan meg eljövünk, lövök egy használt szettet a jófogásról azt' helló...
További előny hogy nem köt meg a gázcsonk hogy hova kell tenni a tűzhelyet, majd a zasszony szépen eldönti egyedül, hova akarja a tűzhelyet, amikor a konyhabútrot megrajzolja magának.


« Utoljára szerkesztve: 2017.07.10 16:52:56 írta robi (Robi) »

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5092 Dátum: 2017.07.10 17:04:21 »
Mi a betáp igénye egy modern villanysütőnek és indukciós fözőlapnak valamint mosogatógépnek?
Nálam jelenleg 2x16A van de a napelemek miatt pár hónap múlva csak egyet használhatok ( pontosabban csak egyet éri meg). Most próbálom szabványosítás nélkül összevonatni és minél feljebb tornázni a max áramerősséget.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5093 Dátum: 2017.07.10 17:13:39 »
A sütőnk Miele H4640BP, ez 3,6kW-os, a kerámia főzőlap vmi Juno (Electrolux) ez ha jól rémlik 6 vagy 7,2kW-os. A sütő 3 fázisos, a lap csak 2 fázisra köthető.
Volt egy indukciósunk is, ami elég hamar tönkrement miután megvettük, az elvileg 9kW-os volt a címke szerint, de sose tudtuk kipróbálni az össz-teljesítményt, mert 2 nap alatt sz@rrá ment (eladó vissza is vette).
Mosogatónk nincs, de lehet hogy majd egyszer lesz, na az kerül szépen a főzőlap által nem használt fázisra.
« Utoljára szerkesztve: 2017.07.10 17:18:16 írta robi (Robi) »

andras69

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1142
  • T22 Avensis 1.6 Vvt-i, BMW E46 320D
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5094 Dátum: 2017.07.10 18:46:13 »
Mi a betáp igénye egy modern villanysütőnek és indukciós fözőlapnak valamint mosogatógépnek?
Nálam jelenleg 2x16A van de a napelemek miatt pár hónap múlva csak egyet használhatok ( pontosabban csak egyet éri meg). Most próbálom szabványosítás nélkül összevonatni és minél feljebb tornázni a max áramerősséget.

32 A-ig alanyi jogon jár a betáp.
Nekünk 1x16A volt a bejövő. Felhívtuk a szolgáltatót, hogy szeretnénk 1x32A-re bővíteni.
- Látta villanyszerelő a hálózatunkat?
- Igen.
- Rendben, kicseréljük a kismegszakítót...időpont egyeztetés...
Kijöttek, kicserélték.
 :flowers:
Unokáink úgy fognak nézni a belsőégésű motorra, mint mi a gőzgépre.

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5095 Dátum: 2017.07.10 18:57:22 »
Nálunk 2x16A van. Lakáson belül ***ekrényben a mérő. A napelemek miatt közel 1 hónap várakozás után csinált az ELMÜ műszaki felmérést. Véleményük szerint amennyiben az egyik fázist megemelem a duplájára akkor 50 ot változtatok ami már szabványosítást igényel (óra a kerítés mellé + ráadásként még a szomszédé is). Most keresek vki hozzábbértőt, aki szerint 3 fázisból (2 nálam, 1 a szomszédnál van) 1 teljesítményének emelése nem éri el az 50% ot.

andras69

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1142
  • T22 Avensis 1.6 Vvt-i, BMW E46 320D
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5096 Dátum: 2017.07.10 19:17:01 »
Nálunk 2x16A van. Lakáson belül ***ekrényben a mérő. A napelemek miatt közel 1 hónap várakozás után csinált az ELMÜ műszaki felmérést. Véleményük szerint amennyiben az egyik fázist megemelem a duplájára akkor 50 ot változtatok ami már szabványosítást igényel (óra a kerítés mellé + ráadásként még a szomszédé is). Most keresek vki hozzábbértőt, aki szerint 3 fázisból (2 nálam, 1 a szomszédnál van) 1 teljesítményének emelése nem éri el az 50% ot.

Nekem nem teljesen "tiszta", hogy a szomszédnak mi köze van a te betápodhoz. Minden lakásba alanyi jogon jár a 32A!
Én is ikerházban lakok (jogilag társasház). Külön villanyóra( bár egy szekrényben, ami ~1988-ban létesült, tehát a mai szabványnak BIZTOS nem felel meg). Mégis egy szóra azonnal kaptam 32A-t!
Egyetlen feltétel, hogy a villanyóra UTÁNI hálózat(ami a tied) megfeleljen a műszaki paramétereknek. Ezt egy villanyszerelő megerősíti... és O.K. :cool2: 
Persze lehet olyan szolgáltató, amelyik "komolyabb papírt" kér erről a műszaki megfelelőségről... :hmmmm: :whistling: :devil:
Unokáink úgy fognak nézni a belsőégésű motorra, mint mi a gőzgépre.

Silent

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4160
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5097 Dátum: 2017.07.10 19:39:26 »
Ismerős, mi a villannyal jártunk így (5 pózna), és most a magánterületünkön lévő magánutunkkal szivatnak. Egyesek szerint nem a miénk, mert 1986 ban odarajzolta útnak egy légifotó alapján egy térkép"ész".
Márhogy megy be a telkeden az út és valaki kitalálta, hogy ő azt használni akarja?

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5098 Dátum: 2017.07.10 20:50:58 »
Frankó kis alaprajz-készítő Android-os tabletre. Megfelelő helyeken található "okosított" apk telepítő is  ;)
Bosch GLM 50 C műszerrel is kommunikál.

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #5099 Dátum: 2017.07.10 22:07:29 »
Szerintem mi majd inkább maradunk az elektromos főzőlapnál... visszük magunkkal... (hiába van gáz, lásd cikk)
Nálunk villany sütő és fözőlap van, és a feleségem annyira ragaszkodik ehhez, hogy amikor nézzük a lakásokat (még mindig keresünk), akkor az első kérdései között van, hogy milyen az villanyhálózat. A nyaralóban gáz van, nem is szereti, mindig panaszkodik, hogy ezzel nem tud olyan jókat főzni (mondjuk én elégedett vagyok vele  :cool2: )
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...