Szerző Téma: Lakás, háztartás  (Megtekintve 962287 alkalommal)

1 tag és 4 vendég van a témában

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1680 Dátum: 2012.09.19 15:04:45 »
Egy kicsit másképpen közelíteném meg a pára kérdését. A pára ugyanis segít nedvesen tartani a légutakat, és ezáltal csökkenti a felsőlégúti megbetegedések kialakulását. A legtöbb lfűtött lakásban inkább alacsony a páratartalom és pótlólagos párologtatás szükséges. A viszonylag egyenletes páratartalmat segítik a megfelelő falazatok és bútorzat ami pufferként működhet. A gond akkor van, amikor a pára kicsapódik. Ez általában szigetelési problémára vezethető vissza, ugyanis nem megfelelően hőszigetelt fal esetén a harmatpont a fal belső síkjába esik, és kialakul a penész. Penészesedés észlelése esetén érdemes az épületet hőhidak és páratechnika szempontjából átvizsgálni. A folyamatos szellőztetés, a mosó-szárítógép használata energia pazarlás, és lehet csak csökkenti a páratartalmat, de a probléma gyökerét nem szünteti meg. A gyerekek nálunk hamar megtanulták, hogy az állványos szárítót magukra dönteni nem kellemes.
Nálunk nem alapul ennyire mérnöki számításon a dolog, de a cserépkályha miatt télen való igaz, hogy a gyerekszobában kiterített ruhaszárító igen jótékony hatással van a páratartalomra. A cserépkályha képes a levegőt 30% körülig szárítani, amiben már nem kellemes az alvás, ellenben, ha a ruhákat kiterítettük, már egyből 40-50% közé szökött a pára. Az ideális 55-60%-ot végül egy szobai párologtatóval állítottuk be. A fűtési szezon végétől egyszer sem kellett bekapcsolni, hiszen, egész nap, éjjel-nappal nyitva vannak az ablakok a házon, kivéve a hőségben, ekkor megy a klíma.
Penész folt csak az eldugott sarkokban, amiket valamilyen bútor szorosan takar alakul ki, de az sem tud megtelepedni huzamosabb ideig.
Sokszor megfeledkeznek arról az emberek, hogy, ha fullra "becsomagolják" a házukat, azzal tulajdonképpen többet ártanak, mint használnak az épületnek, mert a pára természetes áramlását (általában fölfelé) illik biztosítani. A hőhidakat már az építéskor el kell kerülni, utólag szinte lehetetlen megszüntetni, vagy horribilis összegekbe kerülne. Ezek általában vasbeton szerkezeteknél, erkélyeknél fordul elő leggyakrabban. Bár, nekünk nincs szárítógépünk, de azt gondolom, hogy, ha valóban úgy működik, hogy párát bocsát magából ki, akkor egyszerűen nyitva kell rá hagyni a helység ablakát, hogy szellőzzön ki, más hókusz-pókuszt nem tartok indokoltnak.  ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1681 Dátum: 2012.09.19 18:12:22 »
Nálunk tök egyértelműen kimutatható, hogy ott van a penészedés, ahol a ruhaszárítás. Ahol nincs, nem penészedik semmi.
Ebből következtetve a lakás szigetelésével, és nyílászáró rendszerével, szellőztetési szokásainkkal semmi baj nincs, a ruhaszárítás módszerét kell megváltoztatni.

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22265
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1682 Dátum: 2012.09.19 18:15:56 »
Nálunk tök egyértelműen kimutatható, hogy ott van a penészedés, ahol a ruhaszárítás. Ahol nincs, nem penészedik semmi.
Ebből következtetve a lakás szigetelésével, és nyílászáró rendszerével, szellőztetési szokásainkkal semmi baj nincs, a ruhaszárítás módszerét kell megváltoztatni.

Alternatív ötlet: mosodában járni, vagy mosatni valahol, valakivel.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1683 Dátum: 2012.09.19 19:37:18 »
Én pl kifejezetten szeretek mosogatni (kreatív kikapcsolódás),

orvos látott már? :lol:
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)

mondi

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8808
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1684 Dátum: 2012.09.19 19:40:07 »
orvos látott már? :lol:

Orvosok között dolgozom  :D .
Az autó benzinnel megy, minden más a sátán műve...

lasi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8541
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1685 Dátum: 2012.09.19 19:42:07 »
Orvosok között dolgozom  :D .
akkor kérd meg öket, hogy vizsgáljanak ki :D
Corolla AE86GT 20V (1984) Corolla AE86GT 16V (1985),Lexus IS 250 Mark Levinson (2008)Eladva
Corolla 1.4 D4D   (2005)Eladva!  2.0 D4d RAV4  (2005)Eladva, 2.2D4d Rav4 (2007) ,2.4D Hilux (1994)Eladva, 2.4D Hiace (1999)Eladva, 2.5 D4d Hilux (2009) 2.4 TD Hilux (2000)

Agyarka

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 4345
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1686 Dátum: 2012.09.19 19:52:49 »
... ott van a penészedés, ahol a ruhaszárítás. Ahol nincs, nem penészedik semmi. ...
Ahol ruhaszárítás(magas páratatelítettség) van, a harmatpont közelében a páratartalom kicsapódik.
Amennyiben a harmatpontot nem akarod további szigeteléssel eltolni,a másik lehetséges megoldása szellőztetés,ami  nagy energiaveszteséggel jár,amennyiben ablaknyitással,vagy résszellőztetéssel valósítod meg.
- A hővisszanyerős szellőztetés a legkorrektebb megoldás,azonban egy lakás szellőzőrendszerének kiépítése+ a hővisszanyerő milliós tétel.-(
- Olcsó, és egyben energiatakarékos megoldás, a magasabb páratartalmú helység falán lyukat ütni ( 1 sze. 2db-ot), és  a falazóanyagot,valamint a külső szigetelést teljes vastagságában kőzetgyapottal helyettesíteni. A kőzetgyapot jobban hőszigetel mint a falazóanyag, kétrétegű használata esetén egyenértékű a legáltalánosabban használt polisztirollal, ugyanakkor a párát akadálytalanul átengedi (ezért nem szabad kívül és belül ragasztóval és finom vakolattal letakarni a szellőzőnyílást. A nyilás külső fele csapó esőnek kitett felületen nem lehet. Amennyiben a külső hőszigetelés is kőzetgyapottal történt, gondoskodni kell a nem fedett és az előírásosan ragasztott, vakolt felület elszigeteléséről(pl.műanyag cső a külső szigetelésben) ami megakadályozza a  nedvesség átszivárgását a többi szigetelőanyagba. A nedves kőzetgyapot ugyanis rosszabbul szigetel.
Az utóbbi időben 2 bebugyizott panelban és 1 családi házban alkalmaztam ezt a megoldást, kiválóan működik.
« Utoljára szerkesztve: 2012.09.19 19:55:21 írta Agyarka »

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1687 Dátum: 2012.09.19 20:06:17 »
Jóvan gyerekek. Köszönöm a rám fecsérelt időt, ne sértődjetek meg, de jobban esett volna, ha inkább azt írjátok, nincs tényleges tapasztalatotok a téma kapcsán.
Robi, már meg ne sértődj, de leírtam, hogy a cégnél van szárító és mosó-szárító is (kb 6-7 éve). Tehát nem hallottam valakitől, hanem ÉN használtam mindkettőt (korábban napi szinten, ma már csak látom, amikor megy), így teljesen saját tapasztalat.
Az meg, hogy mit olvasol ki a könyben és utána ott a gép és használod, megint egy más dolog, Tudom, hisz nem rég vettük az AEG-et. Nagyon szépen hangzik a megadott  víz és áramfogyasztás, csak épp az az ECO módra vonatkozik, ahol, mint írtam is, 3 óra 44 perc a mosási idő. Normál pamut programon 2 óra 17 perc, teljesen korrekt. Jah, hogy ez a beállítás 65%-kal több áramot és 41%-kal több vizet igényel, mint az energiacetlin szerepel, apróság.

Azt, hogy a gép által termelt párát hogy akarod zárt rendszerben kivezetni, nem tudom elképzelni. Erre vonatkozólag semmit nem találtam a könyvében. Nálunk is kondenzációs a szárítógép, van kondenztartálya, de az öltöző melletti mosókonyhában eléggé  nagy párát generál, pedig nem kicsi helyiség.

Azt meg végképp nem tudom megfejteni, hogy a mi gépünkre megadott éves 9995 liter vízfogyasztás a 87695 esetében mitől nőtt meg 22400 literre. (Vagyis sejtem, de ezt újabban már nem írják bele a felhasználói könyvbe).

De nem akarom ragozni a dolgot. Ha már eldöntötted, hogy veszel, akkor tedd. De mondjuk próbálkozhatnál egy olcsóbbal, mert abban biztos vagyok, hogy nem az elképzelésed szerint fog teljesíteni és végül lesz egy sima mosógéped, akciósan 270k-ért.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1688 Dátum: 2012.09.19 20:28:29 »
az üvegből készült dolgokat a brutálisan erős oldószerek miatt a mosogatógép pár év alatt tönkreteszi, sőt, számomra némileg érthetetlenül még össze is karcolja őket...
Az összekarcolást nem értem, eddig még nem tapasztaltam. Bár még csak pár hónapja van mosogatógépünk.
Előtte én is elleneztem, meg nem hittem benne. Aztán mióta használjuk, megváltozott a véleményem. A poharak és az inox edények kézzel sosem lesznek olyan szépek, mint a gépben. Sőt, a jénai üvegedények rejtett zugaiból is eltűntek olyan lerakódások, amit előtte szivaccsal képtelenség volt kiszedni.
A nem mosogatótabletta-álló üveget tényleg "megeszi" pár év alatt, ez  majd menetközben kiderül. Kristályt meg nem szabad beletenni. A cégkél laborüvegeket és polikarbonát cuccokat mosunk napi szinten, azok bírják a strapát.
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Kgabe

  • S6 forever
  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9802
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1689 Dátum: 2012.09.19 20:32:45 »
Nekünk egy master páramentesítő készülékünk van, ami télen elég sokat fut, cserébe akkor is egy nap alatt száradnak a ruhák, és kevésbé gond a penészedés is...
Ilyen:
Gabe 254.

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1690 Dátum: 2012.09.20 10:25:05 »
Ahol ruhaszárítás(magas páratatelítettség) van, a harmatpont közelében a páratartalom kicsapódik.
Amennyiben a harmatpontot nem akarod további szigeteléssel eltolni,a másik lehetséges megoldása szellőztetés,ami  nagy energiaveszteséggel jár,amennyiben ablaknyitással,vagy résszellőztetéssel valósítod meg.
- A hővisszanyerős szellőztetés a legkorrektebb megoldás,azonban egy lakás szellőzőrendszerének kiépítése+ a hővisszanyerő milliós tétel.-(
- Olcsó, és egyben energiatakarékos megoldás, a magasabb páratartalmú helység falán lyukat ütni ( 1 sze. 2db-ot), és  a falazóanyagot,valamint a külső szigetelést teljes vastagságában kőzetgyapottal helyettesíteni. A kőzetgyapot jobban hőszigetel mint a falazóanyag, kétrétegű használata esetén egyenértékű a legáltalánosabban használt polisztirollal, ugyanakkor a párát akadálytalanul átengedi (ezért nem szabad kívül és belül ragasztóval és finom vakolattal letakarni a szellőzőnyílást. A nyilás külső fele csapó esőnek kitett felületen nem lehet. Amennyiben a külső hőszigetelés is kőzetgyapottal történt, gondoskodni kell a nem fedett és az előírásosan ragasztott, vakolt felület elszigeteléséről(pl.műanyag cső a külső szigetelésben) ami megakadályozza a  nedvesség átszivárgását a többi szigetelőanyagba. A nedves kőzetgyapot ugyanis rosszabbul szigetel.
Az utóbbi időben 2 bebugyizott panelban és 1 családi házban alkalmaztam ezt a megoldást, kiválóan működik.
Köszi a tippeket. Sajnos egyik változat sem kivitelezhető nálunk, társasházi környezetben.

Egyszer ha lesz családi házam ott így lesz megoldva.
« Utoljára szerkesztve: 2012.09.20 10:26:50 írta robi »

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1691 Dátum: 2012.09.20 10:26:20 »
Alternatív ötlet: mosodában járni, vagy mosatni valahol, valakivel.
Sajnos ez sem járható út. Mosoda semmiképp, rokon nincs ilyenre fogható. Meg ha lenne is, inkább ne.

murray

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12157
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1692 Dátum: 2012.09.26 12:01:31 »
anterna kérdésem van.  ::)

sima analóg 75 ohmos koax digitv-s kábel jön be a lakásba ami kétszer van elosztva két T dugóval 3 TV-re. . mióta a 3. tv-t beraktam lényegesen romlott az a szál jelerőssége  amit még továbbosztottam. ráadásul nem a békebeli koax kábelt raktam be (nem kapni) hanem vékonyabb kínaibb madzagot. hangyás, szemcsés a kép

érdemes vmi anternaerősitőben gondolkodni? hova tegyem?
az elejére vagy a gyengébb jel kábelre?  :helpsmilie:

http://www.antennawebshop.hu/index.php?entry=amplwide


most: Suzuki Baleno  2019 1.2 GL
volt: Lada 2105 1985,
Toyota Corolla 1983
Corolla 1989,
Skoda Fabia  2002

Adamo_sx

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 148
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1693 Dátum: 2012.09.26 12:13:56 »
Ha antennaerősítőt raksz fel, akkor azt minél előbbre, ahol még megfelelő a jel, kell berakni. Érdemes megnézni, hogy kellően jó minőségűek legyenek az elosztók is (és kábelben is érdemes lenne valami minőségit megpróbálni mégiscsak).
Egyébként a digitális képen hangyás a jel? Inkább kockásodnia, meg szétesnie kellene szerintem.
érdemes vmi anternaerősitőben gondolkodni? hova tegyem?
az elejére vagy a gyengébb jel kábelre? 

robi (Robi)

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 9520
Re:Lakás, háztartás
« Válasz #1694 Dátum: 2012.09.26 20:09:24 »
nem a békebeli koax kábelt raktam be (nem kapni) hanem vékonyabb kínaibb madzagot. hangyás, szemcsés a kép
Nem kell oda antennaerősítő. Alábbiak szerint alakítsd a rendszert:
- az első osztót cseréld le hármasra. Két osztót egymás alá láncolni nem szabad, mert duplán csökkentik a jelszintet, ráadásul felborul az impedancia-egyensúly. Ezért a drasztikus jelcsökkenés.
- még hogy nem lehet kapni minőségi kábelt. Dehogynem. RG-6U a neve. Műholdvevők esetén is használható kiválóan - pedig az az igazán kényes jelszint.
- a hármas osztótól egyenként vezesd a kábeleket a TV-khez, további osztás nélkül. Lényeges, hogy ugyanolyan kábelt használj mindhárom ágon! Eltérő kábeltípusoknak az impedanciája más, ez nagyon rossz hatással van (sőt ugyanabból a kábeltípusból is, ha nagyon régi kábelezést egészítesz ki újal, a kábel dielektrikumának öregedése változtatja az impedanciát - úgy öregszik minta gumi szokott)
Bagatellnek tűnik amit írok, meg úgy hihetitek, túlzás, pedig nem. Ezeken az apró részleteken nagyon sok múlik.

« Utoljára szerkesztve: 2012.09.26 20:12:13 írta robi »