Szerző Téma: D-4D & D-CAT  (Megtekintve 1377437 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

elpaso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 326
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2385 Dátum: 2014.05.20 22:35:03 »
Így van, ahogy írtad...annyit tennék hozzá, hogy nem azért nő meg a nyomás, mert a motornak nincs szüksége levegőre: attól, hogy a gázt elveszed, még ugyanakkora marad a geometria. Ellenben a d-4d-nél már van fojtószelep. Ez zár be gázelvételkor, és ezért nőhet meg a nyomás egy pillanatra gázelvételkor. A régebbieknél, ahol nincs fojtószelep, ott meg a motorfék hatás nő meg, amíg a turbo még tud tölteni. Ez az idő azonban igen rövid, mert gázelvételkor, égés híján nincs energiája a kipufogó gáznak, így a turbonyomás is hamar leesik. A VSV az, ami hasonló dolgot művel, mint a blow-off, de nem hinném, hogy normális, ha egy dízelen ilyen hangot ad. Nem mondom, hogy valami rossz a gépeden, esetleg valóban nem működik elég gyorsan a turbonyomásod szabályozása, vagy magasabb nyomáson megy, mint a gyári.
Az enyémen állandó geometriás a turbó. A fojtószelepet meg egyszer már szét is szedtem, de a működését hogy mikor nyit/zár, azt nem tudtam :)
« Utoljára szerkesztve: 2014.05.20 22:52:12 írta elpaso »

farout

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 50
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2386 Dátum: 2014.05.20 23:27:53 »
 Tehát akkor nem kell cserélni. Igen valós a 100 ezer, csak a lánc nem volt tiszta,,
Köszi a választ.

hege2

  • Kezdő
  • **
  • Hozzászólások: 37
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2387 Dátum: 2014.05.21 06:16:59 »
Szívó oldalt kapott egy hatalmas Apexi direktszűrőt, kipuff meg a katalizátortól hátra fele egy saválló 60 as cső + egy átmenő sportdob volt.
Gondolom a Tied alatt végig gyári rendszer van.
Igen gyári minden csak a hang nem,az pont olyan mint a videódon(felemelkedő és leeső fordulatnál is).
Azért kérdem mert félek ettől a hangtól hogy nem-e a turbó hibás működése miatt van. :hmmmm:
A szervizben  rámértek azt mondták fel van húzva a turbónyomás a maximumra.A turbó tengelyét megnéztem nem lóg egyik irányba sem(kézzel).Egyébként tökéletesen megy tehát nem egyenlőre piszkálom. ;)

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2388 Dátum: 2014.05.21 07:01:28 »
Hosszbordás szijat kell cserélni 105000-ként.
Illetve akkor, amikor a koránál fogva megjelennek rajta az öregedés nyomai.  ;)
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2389 Dátum: 2014.05.21 19:41:48 »
Az enyémen állandó geometriás a turbó. A fojtószelepet meg egyszer már szét is szedtem, de a működését hogy mikor nyit/zár, azt nem tudtam :)

Geometriánál a motor/szívórendszer geometriára gondoltam. Az nem változik...arra akarok célozni, hogy a motornak nem a levegőigénye változik, hanem az aktuális levegőtömeg/mennyiség függvényében a tüzelőanyag igénye/mennyisége. Egyébként igen, tapasztalom, hogy sokan (néha még szakemberek sem) nincsenek tisztában a dízelekre szerelt fojtószelep (diesel-throttle) szerepével.

elpaso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 326
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2390 Dátum: 2014.05.21 22:35:36 »
Geometriánál a motor/szívórendszer geometriára gondoltam. Az nem változik...arra akarok célozni, hogy a motornak nem a levegőigénye változik, hanem az aktuális levegőtömeg/mennyiség függvényében a tüzelőanyag igénye/mennyisége. Egyébként igen, tapasztalom, hogy sokan (néha még szakemberek sem) nincsenek tisztában a dízelekre szerelt fojtószelep (diesel-throttle) szerepével.

Egyébként mire való a fojtó szelep? Mert oké hogy szabályozza a keresztmetszetet, de miért tették bele ezt az újítást?

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2391 Dátum: 2014.05.22 19:03:46 »

Egyébként mire való a fojtó szelep? Mert oké hogy szabályozza a keresztmetszetet, de miért tették bele ezt az újítást?

Több oka van, pl. ha már benne van segít abban, hogy leállításkor ne rántson akkorát a motor, amikor megáll. De az igazi esszenciája természetesen az emisszió csökkentése. Közelebbről: az EGR-szabályzásban van fontos szerepe. Ugyanis részterheléskor, de főleg motorfék üzemben a lehető leghatékonyabban kell a kipufogógázt a szívócsőbe juttatni, így csökkentve az égési csúcshőmérsékletet azért, hogy a NOx képződést a lehető legalacsonyabb szinten tartsuk. Nos, a korábbi dízeleknél a szívócsőben sosem volt a légköri nyomásnál kisebb nyomás (vagyis vákuum), így az EGR visszevezetett gáza csak a kipufogó felől érkező nyomástól, és az áramlástól függött. A fojtószeleppel a dízel szívócsövében is vákuum lesz alapjáraton, részterheléskor, és motorfékezéskor. Ezzel segítve a minél több kipufogógáz visszajuttatását a szívóoldalra. Szóval nem a benzinesnél ismert szerepe van, de a beépítési helye hasonló. Természetesen a szelep elzárásával a légtömegmérő is kevesebb (friss) légtömeget mér, mert a köbcenti fennmaradó része kipufogó gázzal lesz "pótolva", így ebben az esetben akár "szegénykeverékes" üzemről is beszélhetünk.

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2392 Dátum: 2014.05.22 20:13:11 »
A másik topicban véletlenül megígértem, hogy írok tapasztalatokat a D-CAT-ről, de természetesen nem oda fogom írni, hanem ide, ahová való.

Szóval: Nem szeretnék sokat írni a DPNR (máshol DPF) normál működéséről. Tudjuk, hogy lassan-lassan gyűlik benne a szilárd részecske (korom). Ha a részecskekoncentráció nagyon magas, vagyis a szűrő belépő és kilépő oldala között megnő a nyomáskülönbség, akkor valamilyen módszerrel (ami lehet a hengerenkénti befecskendezőkkel végzett utó-befecskendezés (post-injection), vagy kipufogóba végzet befecskendezés (5.injektor(EPI)) tüzelőanyagot juttat katalizátorba az ECU. A D-CAT mindekettőt alkalmazza. A D-CAT esetén a DPF előtt van még egy NOx tároló katalizátor (NOx-trap). Ezek együtt képezik a DPNR-t és az EPI-vel együtt lesz D-CAT. Mindkét katalizátor aktív felületbevonatot kapott. A NOx tároló működésének hála (csak 200 C fölött működik), regenerálás nélkül is képes a részecskéket oxidálni, úgy, hogy időnkénti utó-befecskendezéssel fölös HC-t és CO-t juttat a kipufogóba az ECU. Így az aktív felületen tapadt NOx oxigénje az aktívabb szénnel lép reakcióba, és CO2-vé oxidálódik. Ez helyi hőfejlődéssel jár, ami a NOx-tárolón áthaladó maradék HC segítségével megemeli a DPF-ben is a hőmérsékletet, így létrehozva némi oxidációt. Itt a reakció hatásfoka annál nagyobb, minél kisebb a részecske koncentráció a szűrőben, vagyis minél nagyobb a szabad aktív felület. Amikor a részecskekoncentráció kellően nagy, a nyomáskülönbség megnő, és az EPi is elkezd befecskendezni, nagyobb mennyiséget, mint az utóbefecskendezéskor, így a reakciókkal felhevítve a DPNR-t, és elégetve a kormot, csökkentve a NOx mennyiséget, ezzel szabad aktív felületet szabadítva fel.
Amit most tanultam róla, az az, hogy a gázolajban lévő adalékok égéstermékeitől, és a kén-dioxid-tól külön eljárással kell megszabadítani a DPNR-t. A kén-dioxid ugyanis hasonló reakciókat mutat, mint a NOx, és lekötve az aktív felületeket, gátolja a NOx emisszió redukálását, illetve a SO2 koncentráció miatt nem alakul ki emelt hőmérésklet a katalizátorban, így az oxidációs folyamatok sem mennek végbe. Kezdetei stádiumban dugulást nem okoz, (ahogy nálam sem) de mégis állandó regenerálásra készteti a rendszert (EPI). Gondolkodtam, vajon mi alapján? Vizsgálgattam a kocsimat diagnosztikai kütyüvel, és azt hiszem, rájöttem. Van egy oxigénszenzor (ha úgy tetszik, lambda szonda) a DPNR után. Ez nem a hengerekben végbe menő égést analizálja, hanem a DPNR-ben zajló reakciókat monitorozza. Kén-dioxid lerakódás esetén a katalizátorban nem alakul ki oxidáció, így az érzékelő jele is megváltozik. Az ECU ebből (és a kipufogó gáz hőmérsékletéből) következtet arra, hogy kéndioxid, illetve adalékból származó lerakódás van a DPNR-ben. (Ez lehet az egyik oka a téli időben tapasztalható, látszólag indokolatlan füstölésnek) Most nyári időben a kipufogón ebből semmi sem látszik, de a műszer egyértelműen mutatja, hogy aktív a kén-regenerálás. (És nem a korom regenerálás, ami aktív tesztnél is külön menüpont) Ez azonban egy jóval hosszabb folyamat, és valamivel magasabb hőmérséklet kell hozzá. Ha már nagy a kén-dioxid koncentráció, akkor nincs szabad aktív felület, így reakció sem jön létre, nem emelkedik meg kellően a hőmérséklet, és a befecskendezett tüzelőanyag elégetlenül átjut a szűrőn, kékes szürke füstölést okozva. Az ilyen jelenség a DPNR halálát vetítheti előre, előbb, vagy utóbb MIL-lámpát okoz, annak ellenére, hogy valójában nincs eltömődve koromtól a szűrő. (pl.: DPNR-catalyst efficiency below threshold) Nagyszokolyai Iván szavaival élve, a kén igazi "katalizátorméreg". A jelenség másik hátulütője, hogy a kén-koncentráció növeli a részecskék méretét is, ezzel felgyorsítva a lerakódást dugulást.
Ezzel kapcsolatban a tankba tölthető DPF tisztítóknak is csak akkor, és csakis akkor lesz valami hatása, ha akkor használod, amikor már láthatóan gyakran regenerál a kocsi, hiszen, ha nem lesz regenerálási ciklusod a tank kifogyása előtt, akkor a DPF-tisztító el sem jut oda, ahol ki kéne fejtenie a hatását. (Csak a rendes égési folyamat során kerül befecskendezésre, amikor is elég a normál belső égés során, és csak az égéstermékei jutnak a DPNR-be.) Másrészt, azt gondolom, hogy a kén-dioxiddal szemben semmi hatása nem lesz, de ebben nem vagyok teljesen biztos.
Ha a katalizátorod kén-dioxidtól haldoklik, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy magas cetánszámú tüzelőanyagot tankolsz( pl.prémiumot az OMV-nél, 10ppm, vagy kevesebb kéntartalom), plusz adsz hozzá cetánszámnövelő adalékot. Ezzel ugyanis jobb lesz a gázolaj gyulladási hajlama, ami a kisebb aktív felület esetén is létrehozhatja a kívánt hőmérséklet emelkedést, így lassan, nagyon lassan leépíti a SO2 koncentrációt, és persze a kormot is. Ez egy hosszú folyamat (akár több tanknyi), és ilyenkor kell valahová messze menni, tartósan nagyobb fordulaton, de nem padlógázas gyorsításokkal terhelni a gépet.
Persze, a normál regenerálás is okozhat füstöt télen, de az nem nagyobb, mint egy közepesen olajevős lada füstje, és alapvetően nem tart tovább 10, vagy 15 percnél, kondíciótól függően.

Jah, és megerősítést nyert a korábban leírt nézetem, hogy az EGR a DPNR-re káros hatást vált ki, szóval nagyon-nagyon összehangolt működtetésre van szükség. Ezért aztán regeneráláskor az EGR-t kussban is tartja az ECU.

Remélem nem untattam senkit, és nem volt túlságosan bonyolult a magyarázat, igyekeztem kevés kémiát belevenni.
« Utoljára szerkesztve: 2014.05.22 20:28:18 írta Spet »

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23131
D-4D & D-CAT
« Válasz #2393 Dátum: 2014.05.22 22:48:47 »
Taníts még, nagyon élveztem a leirasodat! Köszönöm! ;)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

elpaso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 326
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2394 Dátum: 2014.05.22 23:01:30 »
A másik topicban véletlenül megígértem, hogy írok tapasztalatokat a D-CAT-ről, de természetesen nem oda fogom írni, hanem ide, ahová való.

Szóval: Nem szeretnék sokat írni a DPNR (máshol DPF) normál működéséről. Tudjuk, hogy lassan-lassan gyűlik benne a szilárd részecske (korom). Ha a részecskekoncentráció nagyon magas, vagyis a szűrő belépő és kilépő oldala között megnő a nyomáskülönbség, akkor valamilyen módszerrel (ami lehet a hengerenkénti befecskendezőkkel végzett utó-befecskendezés (post-injection), vagy kipufogóba végzet befecskendezés (5.injektor(EPI)) tüzelőanyagot juttat katalizátorba az ECU. A D-CAT mindekettőt alkalmazza. A D-CAT esetén a DPF előtt van még egy NOx tároló katalizátor (NOx-trap). Ezek együtt képezik a DPNR-t és az EPI-vel együtt lesz D-CAT. Mindkét katalizátor aktív felületbevonatot kapott. A NOx tároló működésének hála (csak 200 C fölött működik), regenerálás nélkül is képes a részecskéket oxidálni, úgy, hogy időnkénti utó-befecskendezéssel fölös HC-t és CO-t juttat a kipufogóba az ECU. Így az aktív felületen tapadt NOx oxigénje az aktívabb szénnel lép reakcióba, és CO2-vé oxidálódik. Ez helyi hőfejlődéssel jár, ami a NOx-tárolón áthaladó maradék HC segítségével megemeli a DPF-ben is a hőmérsékletet, így létrehozva némi oxidációt. Itt a reakció hatásfoka annál nagyobb, minél kisebb a részecske koncentráció a szűrőben, vagyis minél nagyobb a szabad aktív felület. Amikor a részecskekoncentráció kellően nagy, a nyomáskülönbség megnő, és az EPi is elkezd befecskendezni, nagyobb mennyiséget, mint az utóbefecskendezéskor, így a reakciókkal felhevítve a DPNR-t, és elégetve a kormot, csökkentve a NOx mennyiséget, ezzel szabad aktív felületet szabadítva fel.
Amit most tanultam róla, az az, hogy a gázolajban lévő adalékok égéstermékeitől, és a kén-dioxid-tól külön eljárással kell megszabadítani a DPNR-t. A kén-dioxid ugyanis hasonló reakciókat mutat, mint a NOx, és lekötve az aktív felületeket, gátolja a NOx emisszió redukálását, illetve a SO2 koncentráció miatt nem alakul ki emelt hőmérésklet a katalizátorban, így az oxidációs folyamatok sem mennek végbe. Kezdetei stádiumban dugulást nem okoz, (ahogy nálam sem) de mégis állandó regenerálásra készteti a rendszert (EPI). Gondolkodtam, vajon mi alapján? Vizsgálgattam a kocsimat diagnosztikai kütyüvel, és azt hiszem, rájöttem. Van egy oxigénszenzor (ha úgy tetszik, lambda szonda) a DPNR után. Ez nem a hengerekben végbe menő égést analizálja, hanem a DPNR-ben zajló reakciókat monitorozza. Kén-dioxid lerakódás esetén a katalizátorban nem alakul ki oxidáció, így az érzékelő jele is megváltozik. Az ECU ebből (és a kipufogó gáz hőmérsékletéből) következtet arra, hogy kéndioxid, illetve adalékból származó lerakódás van a DPNR-ben. (Ez lehet az egyik oka a téli időben tapasztalható, látszólag indokolatlan füstölésnek) Most nyári időben a kipufogón ebből semmi sem látszik, de a műszer egyértelműen mutatja, hogy aktív a kén-regenerálás. (És nem a korom regenerálás, ami aktív tesztnél is külön menüpont) Ez azonban egy jóval hosszabb folyamat, és valamivel magasabb hőmérséklet kell hozzá. Ha már nagy a kén-dioxid koncentráció, akkor nincs szabad aktív felület, így reakció sem jön létre, nem emelkedik meg kellően a hőmérséklet, és a befecskendezett tüzelőanyag elégetlenül átjut a szűrőn, kékes szürke füstölést okozva. Az ilyen jelenség a DPNR halálát vetítheti előre, előbb, vagy utóbb MIL-lámpát okoz, annak ellenére, hogy valójában nincs eltömődve koromtól a szűrő. (pl.: DPNR-catalyst efficiency below threshold) Nagyszokolyai Iván szavaival élve, a kén igazi "katalizátorméreg". A jelenség másik hátulütője, hogy a kén-koncentráció növeli a részecskék méretét is, ezzel felgyorsítva a lerakódást dugulást.
Ezzel kapcsolatban a tankba tölthető DPF tisztítóknak is csak akkor, és csakis akkor lesz valami hatása, ha akkor használod, amikor már láthatóan gyakran regenerál a kocsi, hiszen, ha nem lesz regenerálási ciklusod a tank kifogyása előtt, akkor a DPF-tisztító el sem jut oda, ahol ki kéne fejtenie a hatását. (Csak a rendes égési folyamat során kerül befecskendezésre, amikor is elég a normál belső égés során, és csak az égéstermékei jutnak a DPNR-be.) Másrészt, azt gondolom, hogy a kén-dioxiddal szemben semmi hatása nem lesz, de ebben nem vagyok teljesen biztos.
Ha a katalizátorod kén-dioxidtól haldoklik, akkor a legjobb, amit tehetsz, hogy magas cetánszámú tüzelőanyagot tankolsz( pl.prémiumot az OMV-nél, 10ppm, vagy kevesebb kéntartalom), plusz adsz hozzá cetánszámnövelő adalékot. Ezzel ugyanis jobb lesz a gázolaj gyulladási hajlama, ami a kisebb aktív felület esetén is létrehozhatja a kívánt hőmérséklet emelkedést, így lassan, nagyon lassan leépíti a SO2 koncentrációt, és persze a kormot is. Ez egy hosszú folyamat (akár több tanknyi), és ilyenkor kell valahová messze menni, tartósan nagyobb fordulaton, de nem padlógázas gyorsításokkal terhelni a gépet.
Persze, a normál regenerálás is okozhat füstöt télen, de az nem nagyobb, mint egy közepesen olajevős lada füstje, és alapvetően nem tart tovább 10, vagy 15 percnél, kondíciótól függően.

Jah, és megerősítést nyert a korábban leírt nézetem, hogy az EGR a DPNR-re káros hatást vált ki, szóval nagyon-nagyon összehangolt működtetésre van szükség. Ezért aztán regeneráláskor az EGR-t kussban is tartja az ECU.

Remélem nem untattam senkit, és nem volt túlságosan bonyolult a magyarázat, igyekeztem kevés kémiát belevenni.
Hát szép. Nem mondom hogy elsőre értem, Elolvastam másodszor és akkor sem fogtam fel mindent. De természetesen nem a te hibád, de nekem ez magas, én most ismerkedem ezekkel a dolgokkal. Meg az enyém d-4d. De ki tudja pár évtized múlva nem veszek-e hasonlót. Viszont minden elismerésem az ismertetőért. Akit ez érint, annak biztos segítség. Szóval én is csak bíztatni tudlak, hogy még még még. Ebből tanulunk igazán, ezt tartom hitelesnek.   :clap: Respect  :clap:

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2395 Dátum: 2014.05.23 07:09:58 »
A kén-dioxiddal valami egy kiscit sántít. Ha jól emlékszem kémiai tanulmányimra, akkor az gáznemű, így nem világos, hogy tudna lerakódni.
Inkább a gondot szerintem az okozza, hogy egyrészt a kipufogógázokban lévő nedvesség hatására kénessavat képez, illetve redukálószerként el(v)eszi az oxigént a CO-tól és az NOx vegyületektől.
 ::)  :?:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Spet

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 657
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2396 Dátum: 2014.05.23 07:23:39 »
Attól még reakcióba lép az aktív felületen, mert hasonlóan reagál, mint a NOx. Lefoglalja az aktív felületeket, (Pt, Barium), amik a NOx regenerációhoz kellenek. Ráadásul a szilárd részecskék felületét is megnöveli. A kénessav képződés már "csak esszencia", amitől elrohad minden.

Még valami, amit észrevettem: Ha valaki szétszedi az EGR-szelepet kitisztítani, és a "száraz" korom helyett sárszerű kormot talál benne, akkor van esélye, hogy az utóbefecskendezéstől ázott el az ott lévő korom. (persze, a kartergáz is okozhatja, de az már elég durva egy turbodízelnél, ami intercooler-el is fel van vértezve, mert ott olyan messziről jön a gáz, hogy ha már oda feljut, akkor igen nagy mennyiség lehet)

Egyébként köszönöm a biztatást, szeretem megosztani a tapasztalataimat, "tudásomat", igyekszem, ahogy tőlem telik. Ha valakinek korrekciója van, szívesen fogadom, abból lesz kerek tudásbázisa az embernek.
« Utoljára szerkesztve: 2014.05.23 07:27:40 írta Spet »

chackal85

  • Újonc
  • *
  • Hozzászólások: 17
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2397 Dátum: 2014.05.24 20:37:15 »
Nekem az nem tiszta, hogy növelik a turbó nyomást?

keeper83

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 671
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2398 Dátum: 2014.05.24 21:29:33 »
Nekem az nem tiszta, hogy növelik a turbó nyomást?

Valahogy megoldják, hogy a wastgate szelep magasabb nyomáson nyisson...
Mivel az a magas nyomású oldalról direktben kapja a vezérlést, gondolom beiktatnak egy kütyüt ami a bemeneti oldalhoz képes mondjuk 0,2-03 bárral ejti a nyomást a kimeneti oldalon.
De csak találgatok...
Szoftveresen csak a VSV (ami elengedi a fölös túlnyomást) vezérlését lehet buherálni, a wastgate (a korábban elmondottak alapján) elektromos beavatkozás nélkül múkod.



elpaso

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 326
Re:D-4D & D-CAT
« Válasz #2399 Dátum: 2014.05.24 22:12:08 »
Valahogy megoldják, hogy a wastgate szelep magasabb nyomáson nyisson...
Mivel az a magas nyomású oldalról direktben kapja a vezérlést, gondolom beiktatnak egy kütyüt ami a bemeneti oldalhoz képes mondjuk 0,2-03 bárral ejti a nyomást a kimeneti oldalon.
De csak találgatok...
Szoftveresen csak a VSV (ami elengedi a fölös túlnyomást) vezérlését lehet buherálni, a wastgate (a korábban elmondottak alapján) elektromos beavatkozás nélkül múkod.
Igen. De itt olvastam, hogy az ECU viszont kis mértékben tudja tolerálni a változást. Tehát hiába van nagyobb turbónyomás ha a befecskendezés nem igazodik hozzá. Nem beszélve az erősebb motor álltal keltett veszélyekről: Féltengelyek, sebességváltó, lendítőkerék bírja e a plusz terhelést.