Szerző Téma: !Teljesen OFF  (Megtekintve 1248592 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7440 Dátum: 2011.12.12 14:51:36 »
Egy kozos orvos ismerosunk (fogorvos egy kozeli utcaban) mondta nekem  anno, hogy ahhoz is kell alazat, hogy az ember nem fizessen semmit. Milyen igaza van! Nem is kicsi, ugyanis jobban ereznem magam, ha szombati nap leven es miattam bemegy, akkor fizethetnek neki. Bizony kell hozza alazat es nem csak az orvosnal, hanem barhol, ahol az embert kvazi kiszolgaljak.
Hát... Ez egy nyilvánvalóan intelligens, és fejlett erkölcsi érzékkel rendelkező ember érdekes álláspontja, de nem tudok vele egyetérteni teljes mértékben. Ha én ki akarom fejezni a hálámat a kimagasló szolgáltatásért, akkor azt, egy kvázi idegen ember felé, máshogy nem nagyon tudom megtenni.

Persze, tudom, néha többet érhet egy egyszerű, őszinte "köszönöm" szó... Ezért is mondom azt, hogy részben megértem az álláspontját.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7441 Dátum: 2011.12.12 14:56:05 »
Ha vannak ilyen egyéb szolgáltatatások akkor jár a borravaló.
Na látod  ;) ... Én is ezt mondom, nem többet. Én nem várom el, hogy mindenki jattoljon, mert az nem is lenne megalapozott a részemről. Sok vendéggel tényleg csak "alapfunkciókban" találkozom. Este becheckol, fölmegy a szobájába, reggel lejön, fizet, kicheckol. Ha ő nem ad jattot, azon nem is lepődök meg.

De nagyon sokszor (!) ennél több történik, és bizony nem adnak ők sem. Totál leszoktak róla az emberek - legalábbis a magyarok. Úgy kb. 10 éve még, mondjuk, 3 vendégből legalább 1 (!) jattolt. Most el tud úgy telni egy hónap (!!!), hogy nem kapok egy fillért sem. Akkoriban két-három hét alatt kaptam annyi borravalót, mint amennyit most egy egész évben. Nem túlzok. És ez bizony gáz, mert persze az ő elvárásaik nem csökkentek semmit sem.

Ja... A szobáink olcsóbbak most, mint akkor. (Lévén akkor egy magáncégé volt a szálloda, most pedig pár éve a pécsi egyetemé.)
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7442 Dátum: 2011.12.12 16:16:07 »
Kösz ;) ... 14 éve dolgozom recepciósként....
Ez teljesen jogos, amit leírsz, ilyen esetben én nem sajnálnék 33.000-re "köszönömöt" mondani.

A másik jellemző eset: étterem/kifőzde/gyorskajálda.

Ha a felszolgálón látom, hogy van életkedve a munkájához, ha kérdezem, segítőkészen válaszol, ha intek neki, hogy szeretnék valamit (konkrétan figyeli a vendégeket és EZT észreveszi), továbbá, ha magával a "termékkel" (kajával elégedett vagyok, akkor minden további nélkül +10%-ot igyekszem tartani.
Pizzafutár +100Ft.
Csomagfutár utánvétel: általában nem adok, de van, amikor igen, pl., ha gyorsabban hozzák az áruk házhoz, mint számítottam rá, de ekkor max egy 50-et hagyok rajta, vagy egszerűen tízesekre kerekítek.
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7443 Dátum: 2011.12.12 16:23:05 »
Ez teljesen jogos, amit leírsz, ilyen esetben én nem sajnálnék 33.000-re "köszönömöt" mondani.

A másik jellemző eset: étterem/kifőzde/gyorskajálda.

Ha a felszolgálón látom, hogy van életkedve a munkájához, ha kérdezem, segítőkészen válaszol, ha intek neki, hogy szeretnék valamit (konkrétan figyeli a vendégeket és EZT észreveszi), továbbá, ha magával a "termékkel" (kajával elégedett vagyok, akkor minden további nélkül +10%-ot igyekszem tartani.
Pizzafutár +100Ft.
Csomagfutár utánvétel: általában nem adok, de van, amikor igen, pl., ha gyorsabban hozzák az áruk házhoz, mint számítottam rá, de ekkor max egy 50-et hagyok rajta, vagy egszerűen tízesekre kerekítek.
Ja-ja  :yes:

Azért a 10 % is változó... Nagyobb összegnél én nem szoktam hozzá tartani magamat. Teszem azt, étteremben egy 32 ezres számlára nem fogok 35 ezret adni. Felkerekítem úgy, hogy egyezer-valahányszáz legyen a jatt - vagy ha épp kerek 32 a számla, akkor mondjuk adok 34-et, maximum. De persze ez nyilván attól is függ, hogy mennyire vagyok elégedett. Ha minden "csak" átlagos volt, akkor felkerekítem ezresig oszt jóvan.

Általában addig tartom magam a 10 %-hoz, míg a jatt meg nem haladja az ezrest. Afölött már egyedi elbírálás kérdése a dolog.

Pizzásnak 100-valamennyit szoktam adni (mondjuk 1260 helyett 1400) - futárnak 2-300-at.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7444 Dátum: 2011.12.12 19:19:51 »
l., ha gyorsabban hozzák az áruk házhoz, mint számítottam rá, de ekkor max egy 50-et hagyok rajta, vagy egszerűen tízesekre kerekítek.
Én 50et sosem adok, szerintem az nem pénz, inkább már a megalázó kategória.  :flowers:
50Ft = 3db zsemle, vagy 2 kocsmai felesnyi gázolaj ára, 1/7-ed BKV jegy.... 

TSityu

  • Vendég
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7445 Dátum: 2011.12.12 19:25:42 »
Én 50et sosem adok, szerintem az nem pénz, inkább már a megalázó kategória.  :flowers:
50Ft = 3db zsemle, vagy 2 kocsmai felesnyi gázolaj ára, 1/7-ed BKV jegy....

Teljesen jogos, ha borravalós helyre megyek, akkor 10%, ha nem futja, nem megyek olyan helyre.  :hug:

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7446 Dátum: 2011.12.12 21:35:09 »
Akinek JÁR (ha rendesen dolgozott, elégedett vagy vele): pincér, recepciós, kutas (utóbbi csak akkor, ha te kérted a segítségét, mert amúgy simán lehet nélküle is boldogulni). Akinek még jellemzően illik adni, legalábbis szerintem: futár, taxis, autószerelő, fodrász, virágkötő, villanyszerelő meg még pár hasonló, aki egyéni szolgáltatást végez neked.
És pont ezeket mi alapján választottad ki?  :ph34r:
És mi az, hogy jár?
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7447 Dátum: 2011.12.12 21:41:54 »
Kösz ;) ... 14 éve dolgozom recepciósként. Hát, tudod, azért jár(na) a recepciósnak borravaló, mert az egész szállodai tartózkodása idején ő a vendég "házigazdája", ő intéz neki egy rakás dolgot a vonatjegy-foglalástól a taxi-rendelésen át az értékmegőrzésig, beszélget vele ha rossz kedve van, programokat ajánl neki, útvonal-tervet készít stb stb. És mindezt lehetőleg maximális kedvességgel és udvariassággal.
Nem kötözködés, de azért megkérdezem: mi a dolga a recepciósnak?
Mert ilyen alapon bármelyik szolgáltató egységben dolgozó alkalmazottat megilleti a "borravaló", mert lehet találni tucatnyi indokot és körülményt, ami alapján indokolható. Csak extrém példaként: egy ismeretlen városban útbaigazítást kérsz egy járőrtől, ő készségesen segít. Adsz neki egy százast?  :eek:
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

whis

  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 11516
  • [2]
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7448 Dátum: 2011.12.12 21:48:05 »
Csomagfutár utánvétel: általában nem adok, de van, amikor igen, pl., ha gyorsabban hozzák az áruk házhoz, mint számítottam rá, de ekkor max egy 50-et hagyok rajta, vagy egszerűen tízesekre kerekítek.
Csomagfutár másik véglet: többször előfordul, hogy hoznak a céghez valamit utánvéttel, a pénztár már/még nincs nyitva, én veszem át a csomagot. Odaadom a pénzt, amit a pénztáros (vagy a címzett) adott, általában felkerekítve, majd a futár nem ad vissza semmit. Én meg másnap fizessem be saját zsebből a kasszába, mert ugye a számlával egyezni kell a könyvelésnek...
'16 RAV4 HSD AWD Trend +Safety

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7449 Dátum: 2011.12.12 22:32:36 »
És pont ezeket mi alapján választottad ki?  :ph34r:
És mi az, hogy jár?
Jár. Illik. Szokás. Hagyomány. Elvárás. Ragozzam még ;) ?
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7450 Dátum: 2011.12.12 22:37:39 »
Nem kötözködés, de azért megkérdezem: mi a dolga a recepciósnak?
Mert ilyen alapon bármelyik szolgáltató egységben dolgozó alkalmazottat megilleti a "borravaló", mert lehet találni tucatnyi indokot és körülményt, ami alapján indokolható. Csak extrém példaként: egy ismeretlen városban útbaigazítást kérsz egy járőrtől, ő készségesen segít. Adsz neki egy százast?  :eek:
A rendőrök, legalábbis elméletileg, úgy vannak megfizetve, hogy ne legyenek a borravalóra ráutalva. (Ne menjünk most abba bele, hogy a gyakorlat ehhez képest hogy fest.)

Mindegy, szerintem érted te hogy mit akarok mondani. Csak nem fogadod el, mert te nem kapsz, akkor ne kapjon más se  ;) ... Ha nem ez az indokod, akkor bocs. De akkor légyszi, járj közben a megfelelő helyeken, hogy minden vendéglátós munkáltató mostantól vegye tudomásul, hogy márpedig ebben a szakmában sem jár a borravaló, és ennek megfelelően fizesse meg az embereit  :lol: ... Mondjuk, ne kelljen havi 10 darab 24 órás műszakot lehúzni, minimálbérért.

Na............ hagyjuk.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Ákos2004

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 6642
  • Corolla E12 1.4 vvti SOL Corolla E15 1.6 Luna
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7451 Dátum: 2011.12.12 22:47:53 »
A rendőrök, legalábbis elméletileg, úgy vannak megfizetve, hogy ne legyenek a borravalóra ráutalva. (Ne menjünk most abba bele, hogy a gyakorlat ehhez képest hogy fest.)
Mindegy, szerintem érted te hogy mit akarok mondani. Csak nem fogadod el, mert te nem kapsz, akkor ne kapjon más se  ;) ... Ha nem ez az indokod, akkor bocs. De akkor légyszi, járj közben a megfelelő helyeken, hogy minden vendéglátós munkáltató mostantól vegye tudomásul, hogy márpedig ebben a szakmában sem jár a borravaló, és ennek megfelelően fizesse meg az embereit  :lol: ... Mondjuk, ne kelljen havi 10 darab 24 órás műszakot lehúzni, minimálbérért.
Na............ hagyjuk.
Ezt már 1x leírtam, de most megteszem még1x. Az, aki nem ad borravalót, tulajdonképp nem a munkát végzőt húzza le, hanem a másik fizető vendéget.
Mondom a példát:
Palaczk keres 100 rúpiát hivatalosan. Palaczk kap 50 rúpia borravalót havonta. 1 szoba ára 10 rúpia.
Ezt az 50 rúpia borravalót a vendégek 50% fizeti be, a másik 50% meg nem, mivel nem kötelező.
Mi lenne, ha senki nem adna/adhatna borravalót, vagyis a másik 50% is úgy gondolkozna, mint az előző 50%.
1. eset: bezárna a szálloda, nem lenne recepciós, vagy nagyon alja , modortalan, goromba, tisztátlan recepciós lenne aki 100ért elvállalja.
2.  eset: Palaczk 150 rúpiát keres, szállodai szoba ára 15rúpia!

OldPiet

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 12282
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7452 Dátum: 2011.12.12 23:00:26 »
Ezt már 1x leírtam, de most megteszem még1x. Az, aki nem ad borravalót, tulajdonképp nem a munkát végzőt húzza le, hanem a másik fizető vendéget.
Mondom a példát:
Palaczk keres 100 rúpiát hivatalosan. Palaczk kap 50 rúpia borravalót havonta. 1 szoba ára 10 rúpia.
Ezt az 50 rúpia borravalót a vendégek 50% fizeti be, a másik 50% meg nem, mivel nem kötelező.
Mi lenne, ha senki nem adna/adhatna borravalót, vagyis a másik 50% is úgy gondolkozna, mint az előző 50%.
1. eset: bezárna a szálloda, nem lenne recepciós, vagy nagyon alja , modortalan, goromba, tisztátlan recepciós lenne aki 100ért elvállalja.
2.  eset: Palaczk 150 rúpiát keres, szállodai szoba ára 15rúpia!
Aha akkor a borravalótól van az infláció [rohog]

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7453 Dátum: 2011.12.12 23:16:46 »
Ezt már 1x leírtam, de most megteszem még1x. Az, aki nem ad borravalót, tulajdonképp nem a munkát végzőt húzza le, hanem a másik fizető vendéget.
Mondom a példát:
Palaczk keres 100 rúpiát hivatalosan. Palaczk kap 50 rúpia borravalót havonta. 1 szoba ára 10 rúpia.
Ezt az 50 rúpia borravalót a vendégek 50% fizeti be, a másik 50% meg nem, mivel nem kötelező.
Mi lenne, ha senki nem adna/adhatna borravalót, vagyis a másik 50% is úgy gondolkozna, mint az előző 50%.
1. eset: bezárna a szálloda, nem lenne recepciós, vagy nagyon alja , modortalan, goromba, tisztátlan recepciós lenne aki 100ért elvállalja.
2.  eset: Palaczk 150 rúpiát keres, szállodai szoba ára 15rúpia!
Rúpia  :lol:

Amúgy a szobaár és a fizum arányát egész jól eltaláltad  :D - viszont a jattét és a fizumét sajnos még csak nem is közelíted  ::) ... Havi 2-3 rúpia az az "50 rúpia". Itt tartunk... Éljen soká az "én sem kapok, én sem adok" hozzáállás  :clap:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

bepi81

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 23132
Re:!Teljesen OFF
« Válasz #7454 Dátum: 2011.12.13 07:44:47 »
Csomagfutár másik véglet: többször előfordul, hogy hoznak a céghez valamit utánvéttel, a pénztár már/még nincs nyitva, én veszem át a csomagot. Odaadom a pénzt, amit a pénztáros (vagy a címzett) adott, általában felkerekítve, majd a futár nem ad vissza semmit. Én meg másnap fizessem be saját zsebből a kasszába, mert ugye a számlával egyezni kell a könyvelésnek...
Khm, ugye, nem sok száz forinttal kerekíti feljebb a pénztáros az összeget, amit odaad Neked?  :szemez:
Pár tíz forintba, meg kötve hiszem, hogy beleroppan a családi kassza.
 :)
4 év E11 fl Corolla liftback 1,4 vvt-i
9 év T22 fl Avensis Wagon 1,8 vvt-i
jelenleg 2007 COV 1,8 vvt-i