Szavazás

Mennyire vagy vájtfülű?

Nem hallgatok rádiót autóban.
4 (3.6%)
Elég a gyári zene, elégedett vagyok vele.
63 (56.3%)
Egy gyárinál jobb fejegység mindig befigyel.
31 (27.7%)
Mindenem a zene, új fejegység, nagy ovál, erősítő, mélynyomó.
14 (12.5%)

Összes szavazó: 112

Szerző Téma: AutóHiFi (hallga csak...)  (Megtekintve 1674013 alkalommal)

0 Felhasználó és 3 vendég van a témában

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4020 Dátum: 2010.05.04 23:31:19 »
Hello hifis társak! :flowers: :D

Na már megint dilemmázok a változatosság kedvéért. Most előhalásztam régi 2000 és 2004 körüli számokat, rap, hip hop, rock, trance, dance.....stb. mindenféle. Erősítőm most úgy van beállítva hogy első szett teljes tartomány (FLAT) láda kb. 50Hz-nél vágva (LPF). Na most az a baj hogy annyira sok a mély hogy nagyon :D. Mélyközepek úgy nyomják a mélyet hogy a mélyláda csak szinte dinamikában dob rá a zenére (30-as hangszóró szenben a 16,5-esekkel :D) kénytelen vagyok némelyik zenénél levenni a mélyládából (a fejen állítva), szóval sokallom a mélyet. Ezek szerint meg lehetne próbálni az első szett vágását 50Hz környékén de inkább alatt (HPF)?? Ok tudom ehhez fül kell, hallás után állítok...........
 Amúgy a nagy kérdés az az hogy első szettnél ugye van hangváltó (55Hz-21kHz) ami a mélyközépre csak 55Hz-től engedi rá a hangfrekvenciát, szóval akkor mi értelme mondjuk az erősítőn HPF 32Hz-et állítani mondjuk....a hangváltó úgyis csak 55-től fölfelé enged át nem?? Ha az erősítő FLAT-en van akkor viszont a hangváltó érvényesül a maga 55Hz-étől amit átenged. Ezek szerint ha ez igaz, ha FLAT-et állítok az olyan mintha HPF 55Hz-et állítanék (persze Ear mondtad hogy a hangváltó nem ott csapja le a frekvenciát amit én beállítok, kicsit még átenged)? De érdekes mégis mindekét esetben más a hangzás, HPF 50-55-nél kevesebb a mély.

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4021 Dátum: 2010.05.04 23:58:09 »
Petyaa, anélkül, hogy nekilátnék okoskodni olyan témában, amit csak messziről ugatok (lévén nincs is mélyládám, így tapasztalatom sem a vágásoka illetően), annyit hadd javasoljak én is, amit már Ear írt korábban: hangszeres, kevésbé effektezett zenével állítsd be a rendszert, ne elektronikussal, rappel, trance-szel... Keress egy jó jazz-felvételt vagy egy alapvető felállású pop-rock zenekart, hidd el, sokkal jobban fogod ezekkel érezni, mit hová kellene állítani, mintha valami tömény hangzású muzsikával próbálkoznál. Saját példa: az utolsó Toto-lemezzel, a korábban ide is feltöltött Napoleon Boulevard-ral (3. track!!!) vagy az imádott Manu Katche albumokkal (minden jazz-rajongónak kötelezőek!) sokkal hatékonyabban lehet lehallgatni az aktuális állapotot, mint az amúgy remek  :devil: metálzenéimmel. God Forbid rulez, de beállításra nem való, se tere, se dinamikája, szinte ugyanúgy (= bivaly vadállat módon) szól, bárhogy állítom be a rendszert alatta.

Aztán ha összeáll a kép a szellős hangzású, kiegyensúlyozott muzsikákon, szerintem akár lemezenként is lehet korrigálni az EQ-n, mert sajna vannak mély-túltengős és cincogós hangmérnöki munkák is.

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4022 Dátum: 2010.05.05 09:48:29 »
Ehhez csak egy ötlet:
...szóval sokallom a mélyet...

Nem lehet, hogy akkor nem is a vágásokkal, hanem a csatornánkénti hangerővel kellene játszani...?  :hmmmm: A csipogókkal volt hasonló érzésem, lehúztam őket, és nagyjából a helyükre kerültek, csak az időket kellene gatyába rázni végre.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4023 Dátum: 2010.05.05 11:49:32 »

Én is ezen agyalok ám egy Jr lesz a következő elem, de ahhoz már lehet egy pro erősítő kén, vagy elég ahhoz is a Jr?


Alaphelyzetben elég. A Jr erősítő szerintem zseniális all rounder, (majdnem)mindegy mi van előtte és mögötte, kellemesen zenél. A Pro hasonló, de ott már jelentősebb az eltérés a típusok között, a ProX pedig még inkább kihegyezi ezt. Azok közül úgy lenne érdemes választani, hogy az ember tudja pontosabban mibe akarja illeszteni.


Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4024 Dátum: 2010.05.05 11:56:06 »
Ezt az erősítő hangszóró ősszefüggést én sem értem nagyon. Ha mondjuk az elsőszett tud 70W-ot tartósan akkor ahhoz minimum egy 35W-os erősítő kell? Én a 70W-os hangszórót 104W-al hajtok (RMS) az baj? :D Elvileg ki lehet vele nyírni a hangszórót nem?

Egy hangszórót két dologgal lehet kinyírni. Ha túl erős vagy ha túl genyge az erősítő.  :devil: Ha túl erős az egyszerű, akkor egész egyszerűen akkora áramot kap, hogy leég. Ha túl gyenge, akkor meg akkora torzítással próbálja elérni a gazda által kívánt hangerőt, hogy a hangszóró nem lineárisan mozdul hanem oldalirányba is, így a lengőcséve beleér a mágnesekbe, eltorzul és leég. tipikus fejegységről hajtom Eq-zva az utólag vett magasat kategória.

Én szeretem, ha van tartalék az erősítőbe, nem kell mindig mindent csúcsra tekerni. Első szetteknél nyugodtan lehet használni kisebb teljesítményű erősítőt, ezek amúgy sem kőbe vésett dolgok a specifikációkkal. Szuboknál azért más a helyzet. A középkategóriáig igaz ez, de amikor vaddisznó, 5-600 wattal (tényleg) terhelhető szubokhoz, pláne zárt ládában kell a teljesítmény, sok sok igazi watt, akkor nem baj, ha az erősítő izmos, izmosabb mint a szub.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4025 Dátum: 2010.05.05 20:24:22 »
Petyaa, anélkül, hogy nekilátnék okoskodni olyan témában, amit csak messziről ugatok (lévén nincs is mélyládám, így tapasztalatom sem a vágásoka illetően), annyit hadd javasoljak én is, amit már Ear írt korábban: hangszeres, kevésbé effektezett zenével állítsd be a rendszert, ne elektronikussal, rappel, trance-szel... Keress egy jó jazz-felvételt vagy egy alapvető felállású pop-rock zenekart, hidd el, sokkal jobban fogod ezekkel érezni, mit hová kellene állítani, mintha valami tömény hangzású muzsikával próbálkoznál. Saját példa: az utolsó Toto-lemezzel, a korábban ide is feltöltött Napoleon Boulevard-ral (3. track!!!) vagy az imádott Manu Katche albumokkal (minden jazz-rajongónak kötelezőek!) sokkal hatékonyabban lehet lehallgatni az aktuális állapotot, mint az amúgy remek  :devil: metálzenéimmel. God Forbid rulez, de beállításra nem való, se tere, se dinamikája, szinte ugyanúgy (= bivaly vadállat módon) szól, bárhogy állítom be a rendszert alatta.

Aztán ha összeáll a kép a szellős hangzású, kiegyensúlyozott muzsikákon, szerintem akár lemezenként is lehet korrigálni az EQ-n, mert sajna vannak mély-túltengős és cincogós hangmérnöki munkák is.

Jaja igazad lehet, a jazz és a minőségi komoly vagy rock zene az egészen máshogy szól....két külön világ. A jó minőségű rock zenék nagyon jól szólnak a JBL-en szerintem, az az erőssége. Most hogy hallgattam ezeket a régi nagyrészt 128kbps-os mp3-akat így már elmentem kicsit más irányba. Ezek már tényleg olyanok hogy térben össze van valahogy tömörödve a zene, nagyon erősek a mélyek. A jó minőségű audio CD vagy lossless zenék vagy 320kbps mp3-ak sokkal részletesebbek, kiszélesedik a zene és a mélyek is úgy szólnak ahogy szólniuk kell pontosan.....nem ilyen "egy óriás bunkóval üti az autó tetejét" mély :D Mondjuk a szett érzékenysége 3/4-eden van,  a mély pedig 3/4-ed és full között. Na mindegy jól van most ez így beállítva, csak talán kipróbálom amit még nem próbáltam.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4026 Dátum: 2010.05.05 20:31:00 »

Egy hangszórót két dologgal lehet kinyírni. Ha túl erős vagy ha túl genyge az erősítő.  :devil: Ha túl erős az egyszerű, akkor egész egyszerűen akkora áramot kap, hogy leég. Ha túl gyenge, akkor meg akkora torzítással próbálja elérni a gazda által kívánt hangerőt, hogy a hangszóró nem lineárisan mozdul hanem oldalirányba is, így a lengőcséve beleér a mágnesekbe, eltorzul és leég. tipikus fejegységről hajtom Eq-zva az utólag vett magasat kategória.

Én szeretem, ha van tartalék az erősítőbe, nem kell mindig mindent csúcsra tekerni. Első szetteknél nyugodtan lehet használni kisebb teljesítményű erősítőt, ezek amúgy sem kőbe vésett dolgok a specifikációkkal. Szuboknál azért más a helyzet. A középkategóriáig igaz ez, de amikor vaddisznó, 5-600 wattal (tényleg) terhelhető szubokhoz, pláne zárt ládában kell a teljesítmény, sok sok igazi watt, akkor nem baj, ha az erősítő izmos, izmosabb mint a szub.

Értem, szóval akkor itt sem kell túl bonyolult számításokat végezni :D Igen én is attól félek hogy ehhez a szettemhez még jó ez az erősítő (szett:70W RMS, erősítő:104W RMS legalábbis a bibliában :D) De egy jobbhoz majd pl. egy GTI-hez 150W RMS ahhoz majd kell erősítő :wacko: lehet 2db 2 csatornás crown és akkor a ládáról és a monoblokkról ne is beszéljünk :D áh itt minden csak pénz kérdése + egy kis ésszerűség.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4027 Dátum: 2010.05.05 20:32:21 »
És ha már itt tartunk. Hogy szoktak beállítani egy hifit műszerekkel. Hallottam jó pénzért meg is csinálják hogy minden toppon legyen.

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4028 Dátum: 2010.05.05 21:47:17 »
És ha már itt tartunk. Hogy szoktak beállítani egy hifit műszerekkel. Hallottam jó pénzért meg is csinálják hogy minden toppon legyen.

Sehogy. Én is húztam már ki frekvenciagörbét majdhogynem nyíl egyenesre EQ-val, hogy autóhifi versenyen sok pontot kapjon, de így rettenetesen szólnak a cuccok. Egész egyszerűen a mikrofon nem úgy hall, mint a fül, ráadásul ha két-három centit elmozdítod, már egészen más görbét kapsz.

Az Alpine-nak van egy rendszere, ami egész jól optimalizál, de csak sok, legalább 5+1 csatornás rendszereknél és mondjuk azt, hogy az átlagos gyári hifihez képest.

Aztán vannak fifikásabb mérőrendszerek is, mint mondjuk ez: http://www.domino-design.de/index.php?id=441  A Creossal jó és értő kezekben például mélyközép hangszóró mögötti üreget lehet méretezni, azt lehet keresni, hogy a kocsi melyik burkolati eleme zörög, Thiele-Small paraméterket lehet mérni (általában nagy az eltérés a gyárilag megadott paraméterekhez képest) stb, de élvezetes frekvenciamenetet csak ezzel sem lehet állítani.

Satriani

  • Vendég
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4029 Dátum: 2010.05.06 09:19:47 »
Az RSII-nek is van ez a mikrofonos mérő rendszere, amivel egy időkorrekciót és egy auto EQ-t be lehet állítani. Értelmetlen; az auto EQ nem szól jól, az időkorrekcióból pedig az initial TA összevissza értékei is simább hangzást hoznak.

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4030 Dátum: 2010.05.07 22:09:40 »
Na jó nem kísérletezünk tovább, meg van az óóptimális beállítás :lol:.....ez már ciki mi? :D Első szett teljes sávszélesség, mély láda 40-50Hz között LPF. És valóban komolyzene, jazz, rock kell a beállításhoz. És persze rájöttem miért volt sok a mély. Fejen 2 féle beállítás van a mélynek, 1 ami a hangerő növelésével egyenes arányban hangosítja fel a subot is, itt az első szett dominánsabb a mély annyi amennyi kell. A 2. beállításnál fordított arány van, halk zenehallgatásnál is jóval dominánsabb a sub és az első szett egy hangyányit a háttérben marad az erős mélyektől. Na nekem az utóbbi volt beállítva, ezért érzékeltem soknak a mélyet. De most így tuti, mélyközép tartomány fullon.....nem hiányzik semmi a zenéből, pont jó...mély közép magas egyaránt elegendő és dinamikus. Örülök :clap: összeállt a kép.....egyenlőre :D Még arra lennék majd kíváncsi milyen változás lesz ha a csipogókat elfordítom magam felé :yes: Na az majd dob még egy nagyot, ezután mehetek versenyre és hozom el a kupákat [rohog]

Petyaa

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 942
  • Auris 1.4 VVT-i
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4031 Dátum: 2010.05.11 22:27:05 »
Na! Mi a jó ló.....szerszám van már itt :D Mindenki zenét hallgat? Másik kérdés :D Ha bejátszik a generátorzaj, akkor mi a teendő? Zavarszűrőt hova kell bekötni? Töltővezetékre? Testelési gond is lehet? Jelvezeték (Nem RCA, jelátalakítós sufni megoldás) közel van a tápkábelhez......... :wacko: Egy ismerősöm szintén elkapta az autóhifitisz fertőzést csak nem adta elő túl igényesen a beépítést.

taby

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 5042
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4032 Dátum: 2010.05.12 05:13:42 »
Na! Mi a jó ló.....szerszám van már itt :D Mindenki zenét hallgat? Másik kérdés :D Ha bejátszik a generátorzaj, akkor mi a teendő? Zavarszűrőt hova kell bekötni? Töltővezetékre? Testelési gond is lehet? Jelvezeték (Nem RCA, jelátalakítós sufni megoldás) közel van a tápkábelhez......... :wacko: Egy ismerősöm szintén elkapta az autóhifitisz fertőzést csak nem adta elő túl igényesen a beépítést.
Én átkábelezném :)

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4033 Dátum: 2010.05.12 07:19:01 »
Első szett teljes sávszélesség, mély láda 40-50Hz között LPF.

Valami ilyesmiről volt szó a legelején is....  :clap:

Ear

  • Elnökségi szoba
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2924
    • http://www.ear.hu
Re: AutóHiFi (hallga csak...)
« Válasz #4034 Dátum: 2010.05.12 07:21:36 »
Na! Mi a jó ló.....szerszám van már itt :D Mindenki zenét hallgat? Másik kérdés :D Ha bejátszik a generátorzaj, akkor mi a teendő? Zavarszűrőt hova kell bekötni? Töltővezetékre? Testelési gond is lehet? Jelvezeték (Nem RCA, jelátalakítós sufni megoldás) közel van a tápkábelhez......... :wacko: Egy ismerősöm szintén elkapta az autóhifitisz fertőzést csak nem adta elő túl igényesen a beépítést.
Én átkábelezném :)

Énis. Elsőként irány a villamosságis, hogy a generátor rendben van-e. Utána pedig szépen sorjában, így: http://www.ear.hu/?p=997