Szavazás

Milyen márkájú olajat használsz?

Mobil/Mobil1
59 (14.5%)
Eneos
131 (32.1%)
Castrol
79 (19.4%)
Motul
19 (4.7%)
Egyéb
48 (11.8%)
Liqui Moly
42 (10.3%)
MOL
5 (1.2%)
ELF
4 (1%)
Total
11 (2.7%)
Q8
10 (2.5%)

Összes szavazó: 408

Szerző Téma: Olajok és adalékok  (Megtekintve 5239842 alkalommal)

0 Felhasználó és 7 vendég van a témában

schillerasz

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 2408
    • http://schillerasz.fw.hu
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3795 Dátum: 2008.11.30 15:46:03 »
kb. 2500 km megtétele után az ave a 0w30-as olajból nem csipegetett észrevehető mennyiséget :clap: és ebbe volt pálya 140-es (sajna ez 4e-res fordulat)
schillerasz ('85-ös Camry 2.0 GLi super; 2001-es Avensis 1,6 vvti Linea Terra)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3796 Dátum: 2008.12.01 20:58:45 »
Köszi! Én is így gondolom. Tegnap meg is történt a szervíz, csak a szöveg volt nagy a munkafelvevő részéről... Annyit írt oda a szervízkönybe a lepecsételt szervíz mellé, hogy "Motorolaj: Castrol EDGE Sport 0W-40". Ebbe egyet is értettünk, hogy nyugodtan írja bele milyen jó olajat kap az autó  :)

Lám-lám, akkor azért nagyon is tisztában volt vele a nyavalyás, hogy emiatt nem ugrik a gari  :yes: :tt2:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3797 Dátum: 2008.12.01 21:01:59 »
kb. 2500 km megtétele után az ave a 0w30-as olajból nem csipegetett észrevehető mennyiséget :clap: és ebbe volt pálya 140-es (sajna ez 4e-res fordulat)

Hát ja, muszáj pörögnie, hogy menjen is. Ez nem Camry  ::) ... De azért ne szidjuk, teljesen okés ez az 1.6 VVTi, engem tényleg meglepett a próba során, hogy milyen jól megy - és eszerint a legjobb egészségnek örvendenek a hengerek, dugók, gyűrűk  :yes:
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3798 Dátum: 2008.12.04 12:59:39 »
Hűtőfolyadékok:

Találtam egy angol nyelvű oldalt, amely érdekes információval szolgál a hűtőfolyadékokkal kapcsolatosan: http://www.popularmechanics.com/how_to_central/automotive/1272436.html

Eléggé nagy fejtörést okozott nekem mindig a hűtőfolyadékok kérdése, nehezen lehet eldönteni, hogy melyik illik legjobban az adott autóba, melyikkel teszek neki a legjobban.

A gyári Toyota Long Life Coolant biztosan jó megoldás, de drága és ha az ember más alternatívát keres, akkor nehezen tud dönteni, ekkor kezdődik az agyalás...


Az oldal rávilágít arra, hogy a Japán típusú autóknak pl milyen a gyári zöld színű folyadéka:
Szilikát mentes, nem tartalmaz organikus savakat.

Megfelelő a legtöbb japán autóba (különben gyárilag nem ezt tolnák bele), azonban nem "Long Life".

Az európai rózsaszínű és narancs folyadékok szilikát mentesek, de sok esetben tartalmaznak organikus savakat. A "www.toyota-tech.eu" oldalon található javítási ütemterv megemlíti, hogy az E11/12-es Corollákban tölthetőek organikus savakat tartalmazó folyadékok, ezek számítanak "Longlife"-nak. Ezek 90.000 km-t mennek el, míg a hagyományos csereperiódusa 45-60.000 km.

Javaslom az ilyen folyadékok használatát, én is ezeket használom már egy jó ideje problémamentesen.

A gyári japán zöld lötty nem tartalmaz szilikátot, a "Tuskós szemetek" viszont igen, ezért a zöld színük ellenére azok nem megfelelőek. :excl: :nono:

Az autóba érdemes tehát az alább folyadékot tölteni: rózsaszín vagy orange, ezek alumínium kompatibilisek leginkább. Szilikát és foszfát mentesnek kell lennie, ezt más megbízható forrásból is olvastam. Az organikus savak megléte viszont nem hátrány, sőt, előny, ezzel kitolható a csereperiódus az említett Toyotás oldal alapján 90.000 km-re.

Fontos megyjegyezni, hogy az angol oldal szerint az eredetileg nem piros vagy rózsaszínű folyadékot tartalmazó autókban csak akkor tölthető piros, szilikát mentes folyadék, ha nem réz a hűtőrendszer, illetve a gyári töltet szilikát mentes. :excl: Régebbi modellek esetén (nem-VVT-i) nem biztos, hogy meg merném kockáztatni a váltást.

Az új típusú folyadékot bő átmosás után javallot beletölteni, ez mondjuk szerintem egyértelmű. A hűtőfolyadék mellé desztilált vizet célszerű tölteni, ezzel csökken a vízkőkéződés és a lerakódások esélye. (Sok folyadék dobozára az van írva, hogy tiszta csapvízzel is higítható az anyag, azonban mindek spórolni a 200 Ft-nyi desztvizen.) Nem szabad keverni a két típust, mert az nem egészséges egyáltalán...

A Toyota egyébként az újabb (2000 után) kocsikat gyárilag is sokszor pirosas folyadékkal tölti, ergo ezek a motorok támogatják azt tuti, meg a Toyotás oldal szerint is.

Amire figyelni kell a VVT-i esetében, illetve ami a legjobb bele:
Szilikátmentes, foszfátmentes, etilén-glikol alapú, rózsaszín vagy piros, tartalmaz organikus savakat.

A folyadékok dobozán ezek mind fel vannak tüntetve, könnyen le lehet ellenőrizni.

Tapasztalatom, hogy a kezelési könyvben megadott mennyiség felével tele tölthető a kocsi, nem értem, hogy miért írnak horribilis litereket. Apáméba és az enyémbe is fele annyi ment kb bele, mint amit a könyv írt. Pedig a motoron található leersztő csavaron keresztül a motorba rekedt plussz fél litert is kiengedtem, még mielőtt valaki ezt feltételezné... ::)

A csere alatt figyelni kell arra, hogy a folyadék ne kerülhessen a karosszériára, mert árt a fényezésnek.


Bocsánat mindenkitől, akit ezzel untatok, csak gondoltam, hogy az oldalt közzé teszem és az angolul nem tudó fórumozóknak röviden összefoglalom a lényeget, rávilágítok a "megoldásra".
« Utoljára szerkesztve: 2008.12.04 13:09:56 írta barna.czukor »

ToTo

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1597
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3799 Dátum: 2008.12.04 15:19:51 »

Nagyon hasznos, köszi!  :yes:
Toyota Yaris T SPORT
153



Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3800 Dátum: 2008.12.04 15:45:29 »
barna.czukor, ez nagyon informatív volt, köszi szépen  :yes: !

Az Avensisben piros lötty van gyárilag. De egyébként is Super LLC, szal ennek még nagyon messze van a cseréje - majd 150 ezer km-nél, ha jól emlékszem a könyv adatára.

A Camrybe zöld szokott kerülni (márkás, univerzális), és három évente cserélem.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3801 Dátum: 2008.12.04 19:19:52 »
Hűtőfolyadékok:..........

Igazán köszönöm én is, különösképpen, hogy angolul egy kukkot sem értek.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3802 Dátum: 2008.12.05 10:55:52 »
Te csak ne dumálj, nekem is németül írtál. Aztán én meg németül nem beszélek...  :cool2:
Sajna túl hosszú a szöveg, hogy ezt itten mostan lefordítsam...  :no:
De csak most, csak neked, még ha nem is 100%-ban tökéletes.  :flowers:
         

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3803 Dátum: 2008.12.05 13:30:18 »
Te csak ne dumálj, nekem is németül írtál. Aztán én meg németül nem beszélek...  :cool2:
Sajna túl hosszú a szöveg, hogy ezt itten mostan lefordítsam...  :no:
De csak most, csak neked, még ha nem is 100%-ban tökéletes.  :flowers:

Dejszen, barna.cukor lefordította dikerk az anti-ángliusoknak, eztet köszöntem meg....

De Neked is nagyon szépen köszönöm, hogy németre áttetted!!! :clap: :clap: :sorcerer: :wub: :wub: :wub:
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

kleingy

  • Moderátorok gyöngye
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 13346
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3804 Dátum: 2008.12.05 13:32:51 »
 :flowers:  :winkiss:
         

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3805 Dátum: 2008.12.05 19:39:41 »
Lehet hogy korábban már felmerült a kérdés, inkább megkérdezem, hogy használt valaki kéziváltóba valamilyen adalékot?
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Trotter66

  • Knight of the Roads
  • Officer
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 22266
  • ((:== Szlalomépítő ==:))
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3806 Dátum: 2008.12.05 19:41:23 »
Lehet hogy korábban már felmerült a kérdés, inkább megkérdezem, hogy használt valaki kéziváltóba valamilyen adalékot?
Isten ments!! Időnként kell cserélni bele az előírt olajminőséget és akkor semmi gáz.
Sors bona nihil aliud
Toyota C-HR Selection 2018.
Toyota Corolla 1.8 VE (USDM) 1998.

Villi

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1781
  • 08' Yaris II 1.3; '19 Corolla TS Hybrid 2.0
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3807 Dátum: 2008.12.05 19:49:12 »
Lehet hogy korábban már felmerült a kérdés, inkább megkérdezem, hogy használt valaki kéziváltóba valamilyen adalékot?
Isten ments!! Időnként kell cserélni bele az előírt olajminőséget és akkor semmi gáz.
Oké, de ha ebben nem is nagyon hidegben küzdenem kell a váltásokkal míg az olaj be nem melegszik?
Villi
Toyota Yaris 1.3 Sol Plus
Toyota Corolla TS 2.0 Hybrid Executive

Tamás69

  • Klubtag
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 8391
    • http://www.capella.hu
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3808 Dátum: 2008.12.06 00:04:16 »
Lehet hogy korábban már felmerült a kérdés, inkább megkérdezem, hogy használt valaki kéziváltóba valamilyen adalékot?
Isten ments!! Időnként kell cserélni bele az előírt olajminőséget és akkor semmi gáz.
Oké, de ha ebben nem is nagyon hidegben küzdenem kell a váltásokkal míg az olaj be nem melegszik?

elvileg normális 75w-90 váltoolajjal ( pl. Castrol Taf-X vagy hasonló), nem lehetne -20 °C nál sem akadnia!
Tamás
'07 Hilux
'98 Corolla HB 1,4
'05 Corolla 1,6 SOL
'03 Lexus IS200

Capella Computer Kft        Minden, ami számítástechnika!

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #3809 Dátum: 2008.12.06 01:49:36 »
Lehet hogy korábban már felmerült a kérdés, inkább megkérdezem, hogy használt valaki kéziváltóba valamilyen adalékot?
Isten ments!! Időnként kell cserélni bele az előírt olajminőséget és akkor semmi gáz.

Öhm, a Starlet váltójába most fog menni LM-féle MoS2-es adalék  :whistling: ... Természetesen jóféle friss 75 W-90-es API GL-4 (ez a gyári előírás) váltóolajhoz keverve.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )