Szavazás

Milyen márkájú olajat használsz?

Mobil/Mobil1
59 (14.5%)
Eneos
131 (32.1%)
Castrol
79 (19.4%)
Motul
19 (4.7%)
Egyéb
48 (11.8%)
Liqui Moly
42 (10.3%)
MOL
5 (1.2%)
ELF
4 (1%)
Total
11 (2.7%)
Q8
10 (2.5%)

Összes szavazó: 408

Szerző Téma: Olajok és adalékok  (Megtekintve 5236824 alkalommal)

0 Felhasználó és 75 vendég van a témában

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4620 Dátum: 2009.06.03 13:09:38 »
A motorolaj ne inkább 5W-40 legyen a 0W-40 helyett? Az injektortisztításról nem tudtam, már mint hogy szervizben ezt is elvégzik, vagy rosszul tudom és inkább nekem kell? A 10-12 km magas fordulaton kocsikázás pályán is simán megteszi?
Az első szám a hideg tulajdonságokat mutatja, míg a második a 100 fokon mért viszkozitást jelöli. Tehát a hajtós vezetés szempontjából mindegy, hogy melyiket teszed bele, melegen ugyan azt tudják.

A 0W-s viszont hidegen hígabb, ezért csökkenti a hidegindításkor fellépő kopásokat. Bár a 0 és 5W között alig van különbség.

A 0W-s talán azért jobb, mert az tutira szintetikus, míg sok 5W-40-es csak félszintetikus.

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4621 Dátum: 2009.06.03 20:41:35 »
A motorolaj ne inkább 5W-40 legyen a 0W-40 helyett? Az injektortisztításról nem tudtam, már mint hogy szervizben ezt is elvégzik, vagy rosszul tudom és inkább nekem kell? A 10-12 km magas fordulaton kocsikázás pályán is simán megteszi?

10-12 km autózástól egészen biztosan nem fognak kitisztulni az injektorok, ehhez lényegesen hosszabb távra van szükség; és nem elég hozzá az extra benzin, injektor-tisztító adalék is kell. De ha nem észlelsz hibajelenséget, akkor nincs is hiba ;) , szóval fölösleges tenni bármit is. Szervízben az injektorokat kiszereltetni és tisztíttatni, úgy hogy az autó hibátlanul működik, szintén nem szükséges. Ha szeretnél nagyon preventíven eljárni, akkor időnként (szerintem 5-6 ezer km-enként bőven elég) önts a tankba egy flakon injektor-tisztító adalékot, olyankor, amikor van benne legalább 25-30 liter üzemanyag.

A 0 W-s olaj hideg motornál jár előnyökkel az 5 W-shez képest, de igazából a mi klímánkon az 5 W is bőven megteszi. Ezzel együtt, télen, városban, főleg ha rövid utakon jársz, spórolhatsz egy-két deci benzint száz km-en, ha nullás olajat használsz.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

ToTo

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1597
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4622 Dátum: 2009.06.04 14:00:38 »

Nagyon szépen köszönöm barna és Palaczk a válaszokat! Tulajdonképpen akkor nagyjából mindegy, hogy 0-ás vagy 5-ös olajat választok? Természetesen teljesen szintetikusra gondoltam amúgy is... A nullásnak van egy kis előnye a hidegindításoknál mert hígabb és nagyjából ennyi?
Toyota Yaris T SPORT
153



barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4623 Dátum: 2009.06.04 14:08:06 »
A nullásnak van egy kis előnye a hidegindításoknál mert hígabb és nagyjából ennyi?
Pontosan. Illetve annyi az előny, hogy 0W-sből nincs félszintetikus, csak full. Ergo nem lehet melléfogni vele. (Javaslatom a 0W-40-es Mobil1. De ha nem pályaversenyzel, csak autópályázol, akkor egy 5W-30-as olaj is jó lehet...)

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4624 Dátum: 2009.06.04 14:15:12 »
Egy csúcsminőségű rész-szintetikus olajat (mint amilyen pl. az ACEA A1/A5, API SM minősítésű Liqui Moly Top Tec 4300 5 W-30, amiről a múltkor beszéltünk) egészen biztosan nem neveznék "melléfogásnak"  ;) ... Az LM-nél a teljes, legmodernebb autókba szánt 5 W-30-as paletta "csak" rész-szintetikus, aminek -feltételezem- meglehet a jó oka. Adott esetben biztosan nem ez alapján dönteném el, hogy megvegyem-e vagy sem, tehát tutira nem lenne kizáró ok.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4625 Dátum: 2009.06.04 14:16:32 »
A nullásnak van egy kis előnye a hidegindításoknál mert hígabb és nagyjából ennyi?

Igen, nagyjából ennyi. Mondjuk, ez nem elhanyagolható előny, ha jellemzően sokat mész télen, városban, nagyon rövid utakon; és szabad ég alatt áll az autód (mi ezért választottunk jóbarátném Corollájába nullás olajat).
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4626 Dátum: 2009.06.04 14:28:31 »
Egy csúcsminőségű rész-szintetikus olajat (mint amilyen pl. az ACEA A1/A5, API SM minősítésű Liqui Moly Top Tec 4300 5 W-30, amiről a múltkor beszéltünk) egészen biztosan nem neveznék "melléfogásnak"  ;) ... Az LM-nél a teljes, legmodernebb autókba szánt 5 W-30-as paletta "csak" rész-szintetikus, aminek -feltételezem- meglehet a jó oka. Adott esetben biztosan nem ez alapján dönteném el, hogy megvegyem-e vagy sem, tehát tutira nem lenne kizáró ok.
Jah, de a Mobil1 ESP az ugyan ezt tudja és full szintetikus. Akkor miért venném az amúgy is drágább LM olajat?! Drágább és a Mobil fullos. Szerintem nagyobb biznisz ezt venni akkor már...

Amúgy a melléfogás alatt nem azt értettem, hogy az LM sz.r, hanem azt, hogy vannak olyan olajak, mint pl a Magnatec 5W-40, ami "fullos" dobozban van, közben meg részszintetikus. Ugyanis nincs megkötés a fully synthetic kifejezés használatára, elvileg a 20W-50-es MOL Botondon is lehet...

Nálam amúgy nem lenne kizáró OK, hogy nem teljesen szintis egy olaj, csak ha lehet kapni fullosat is, akkor miért ne azt vegyem...

Machado

  • Alap-tag
  • ****
  • Hozzászólások: 362
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4627 Dátum: 2009.06.04 14:32:18 »
Amúgy az mit jelent, hogy full szintetikus? Nem kőolajból van? :D
Mitsubishi Lancer 1.6 GLXi AT 1995

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4628 Dátum: 2009.06.04 14:39:12 »
Amúgy az mit jelent, hogy full szintetikus? Nem kőolajból van? :D
Ne tetézd, ne tetézd....

Alapvetően 3 féle olaj van:
Ásványi: sima finomított kőolaj (rendezetlen anyagszerkezetű, instabil), gagyi adalékokkal
Félszintetikus: sima alap kőolaj szintetikus adalékokkal (tuningolt ásványi olaj)
Full szintetikus: szétbombázott, majd telített lánccá alakított molekula szerkezetű, kőolajből előállított olaj, szintetikus adalékokkal. Emiatt nagyon stabil, nem nyíródik el olyan hamar, etc...

Lehet érezni a különbséget?!

Ezt nézem most.
« Utoljára szerkesztve: 2009.06.04 14:42:17 írta barna.czukor »

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4629 Dátum: 2009.06.04 19:14:44 »
Jah, de a Mobil1 ESP az ugyan ezt tudja és full szintetikus. Akkor miért venném az amúgy is drágább LM olajat?! Drágább és a Mobil fullos. Szerintem nagyobb biznisz ezt venni akkor már...

Amúgy a melléfogás alatt nem azt értettem, hogy az LM sz.r, hanem azt, hogy vannak olyan olajak, mint pl a Magnatec 5W-40, ami "fullos" dobozban van, közben meg részszintetikus. Ugyanis nincs megkötés a fully synthetic kifejezés használatára, elvileg a 20W-50-es MOL Botondon is lehet...

Nálam amúgy nem lenne kizáró OK, hogy nem teljesen szintis egy olaj, csak ha lehet kapni fullosat is, akkor miért ne azt vegyem...

Pl. mert lehet, hogy a másik annak ellenére jobb, hogy "csak" rész-szintetikus. Hogy ezt miből döntsd el? Na ja, jó kérdés  ::) ... Talán az árából  :hmmmm: ... (Ezért zavar engem kicsit ez az újkeletű fene nagy ócsóság, bár tény, hogy pl. a tengerentúlon mindig is olcsó volt a motorolaj.)

Amúgy meg, ezek szerint, ha egy márkás, neves olajgyártó büntetlenül megteheti, hogy a valójában nem fullszint olaját mégis annak titulálja, akkor tulképp mi a garancia arra, hogy más gyártók nem játsszák ugyanezt  :wacko: ? Ezzel az erővel lehet, hogy a Mobil 1 ESP sem fullszint.
('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

barna.czukor

  • Vendég
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4630 Dátum: 2009.06.04 19:36:11 »
Pl. mert lehet, hogy a másik annak ellenére jobb, hogy "csak" rész-szintetikus. Hogy ezt miből döntsd el? Na ja, jó kérdés  ::) ... Talán az árából  :hmmmm: ... (Ezért zavar engem kicsit ez az újkeletű fene nagy ócsóság, bár tény, hogy pl. a tengerentúlon mindig is olcsó volt a motorolaj.)

Amúgy meg, ezek szerint, ha egy márkás, neves olajgyártó büntetlenül megteheti, hogy a valójában nem fullszint olaját mégis annak titulálja, akkor tulképp mi a garancia arra, hogy más gyártók nem játsszák ugyanezt  :wacko: ? Ezzel az erővel lehet, hogy a Mobil 1 ESP sem fullszint.
Most néztem meg a Hannibált. Hasonlóan gondolkodik ő is. :D

A másik ennek ellenére nem lehet jobb, mert ez ellentmondana a logikának... Egy gyengébb (félszintis) nem lehet egyszerre jobb is, ember! :flowers:

Ne haragudj, hogy ezt mondom, de Te beteg vagy! Ez, hogy a drága neked jobban tetszik, erre nincs mit mondanom... ;)

Amúgy meg tényleg mindenki azt mond, amit akar, de 0W-s olajat nem tudnak csinálni, csak szintetikusba. Ezért is mondtam, hogy az legalább biztosan az...

tomahawk

  • Mindig itt van
  • *****
  • Hozzászólások: 500
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4631 Dátum: 2009.06.05 13:16:04 »
hmmm ...   nekem tavaly esso ultra 10w40-et toltottek a motorba. ebbol 7000km alatt kb 1 litert evett meg. a leirasaitok alapjan a kovetkezo olajam valamilyen 5w40 vagy 0w40 lesz amit magam cserelek ki, mert a szerelo tultoltotte.
Lehettem volna halasz ...

gyulagy

  • Néha itt van
  • ***
  • Hozzászólások: 112
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4632 Dátum: 2009.06.05 14:13:37 »
A félszint az a nyíróerőknek jobban ellenáll.(ha jól tudom, de csak korlátozott használatig)
zegény vagyok

Palaczk

  • Veterán
  • Globális moderátor
  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 49810
  • I.F.P.A. Camry Driver
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4633 Dátum: 2009.06.05 21:04:45 »
A másik ennek ellenére nem lehet jobb, mert ez ellentmondana a logikának... Egy gyengébb (félszintis) nem lehet egyszerre jobb is, ember! :flowers:
Arra gondolok, hogy x márka rész-szintetikus olaja lehet jobb, mint y márka full-szintetikusa. Teszem azt, egy Mobil rész-szint olaj nyilván jobb, mint valami gagyibb márka full-szint olaja. Vagy szerinted nem?

Ne haragudj, hogy ezt mondom, de Te beteg vagy! Ez, hogy a drága neked jobban tetszik, erre nincs mit mondanom... ;)
Nem arról van szó, hogy jobban tetszik, ha drága - hanem a drágáról könnyebben elhiszem, hogy jó. Nem hiszem, hogy nagyon egyedül lennék ezzel a gondolkodásmóddal  :hmmmm: ... Bár nem örülök neki, hogy így működik az agyam, azt elhiheted.

('83 Camry GLi - still goin' strong 8)) ('03 Yaris 1.0 Sol )

OK fine

  • Megszállott
  • *****
  • Hozzászólások: 1357
  • mazda mx-5
Re: Olajok és adalékok
« Válasz #4634 Dátum: 2009.06.05 23:10:28 »

Amúgy meg, ezek szerint, ha egy márkás, neves olajgyártó büntetlenül megteheti, hogy a valójában nem fullszint olaját mégis annak titulálja, akkor tulképp mi a garancia arra, hogy más gyártók nem játsszák ugyanezt  :wacko: ? Ezzel az erővel lehet, hogy a Mobil 1 ESP sem fullszint.

Tulsagosan sok, es tulsagosan nagy neveknek a beszallitoja ahhoz, hogy ezt megtegye. Azon az szinten, amin a Mobil es tagabban az Exxon all, ezt nem lenne vicces elsutni.  :hmmmm:
  "The fact is that if you want a sports car, the MX-5 is perfect. Nothing on the road will give you better value. Nothing will give you so much fun. The only reason I’m giving it five stars is because I can’t give it 14." /Jeremy Clarkson/